SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Aralık 2018,

Aralik 2017 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : S_164

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

BORÇELİK-TEN ENDÜSTRİ 4.0 ATAĞI

Türkiye-nin ilk özel ve en büyük galvanizli çelik üreticisi Borçelik, geleceğin yeni nesil ürünlerini geliştireceği ve Endüstri 4.0 dönüşümünü gerçekleştireceği çalışmalarını tek çatı altında yürüteceği ArGe merkezini açtı.

Borusan Grubu bünyesinde bulunan Türkiye-nin ilk özel ve en büyük galvanizli çelik üreticisi Borçelik, yenilikçi ve yüksek katma değerli ürünlerini geliştirmek üzere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı ilk ArGe merkezini Gemlik-te açtı. Bugüne kadar araştırma geliştirme projelerine toplam 20,3 milyon TL yatırım yapan Borçelik, dünya pazarlarında ihtiyaç duyulan, rekabetçi ürünleri müşterilerine sunmayı hedefliyor. 

Borçelik-in ArGe Merkezi; yenilikçi ürünlerin geliştirilmesinin yanı sıra, Endüstri 4.0 dönüşümü ile de operasyonel süreçlerde dijitalleşmeye adım adım ilerlenmesini sağlıyor.

Üretim süreçleri dijitalleşiyor 

Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır, ArGe stratejilerinin merkezine koydukları değerlerin altını çizerek, -En önemli farkımız, ArGe çalışma alanımızı sadece ürün ve malzeme ile sınırlı görmeyip süreçlerimizi, teknolojilerimizi ve ürünlerimizi birlikte geliştirmeye odaklanan bir ArGe çatısı kurmuş olmamızdır- dedi.

Çakır, bugüne kadar müşterileri tarafından belirlenmiş özelliklerde ve kalitede üretim yapan Borçelik-in, sunmaya başladığı tasarım çözüm ortaklığı hizmetiyle, -kullanım koşulları ve gereksinimlerden yola çıkarak müşterilerle birlikte daha özelleştirilmiş, daha hafif, daha mukavemetli, maliyet etkin daha çevreci ve ithalatı ikame eden ürünler üretmeye başladıklarını- belirtti.

Hizmet verdikleri sektörlerin başında otomotiv ve beyaz eşya olduğunun altını çizen Çakır, her iki sektörde de pazar lideri olduklarını söyledi. 

Endüstri 4.0 ile birlikte Borçelik-te müşteri siparişleri, hammadde seçimi ve temini, stok yönetimi, üretim planlaması, ürün sevkiyatı gibi karmaşık planlama gerektiren süreçler dijitalleşiyor.

Dijitalizasyon çalışmaları hakkında bilgi veren Çakır, -Biz herkesin üretebileceği standart milyon tonlar üretme peşinde değiliz. -Biz geleceğin katma değeri yüksek 1 tonunun peşindeyiz. Önümüzdeki dönemde de çalışmalarımızı artırarak devam ettirmeyi ve sektörümüzde dijital teknolojilerin kullanımında lider bir şirket olmayı hedefliyoruz- dedi.

- Nihai hedef, yerli ve milli teknolojiler -

Borusan Grubu Teknoloji Geliştirme ve ArGe Genel Müdürü Dr. A. Murat Yıldırım; Borusan-ın bir süredir devam eden teknoloji esaslı dönüşümünün her alanda geleceği yakalamayı hedeflediğini ve bugüne kadar yapılan çalışmalar ile grup şirketlerinde ArGe ve teknoloji geliştirme alanında çok ciddi mesafe alındığını ifade etti. 

Borçelik-in 27 yıllık tecrübesi ile kendini kanıtlamış bir şirket olduğunu, yürüttüğü ArGe çalışmaları ile geleceğin ihtiyacı olan yüksek nitelikli çelik çeşitlerini geliştirmek üzere yola çıktığını belirten Yıldırım, üretim süreçlerinin de, Endüstri 4.0 esasları çerçevesinde, son derece verimli ve akıllı süreçler ile yürütüleceğini ifade etti. 

Borçelik için oluşturulan Teknoloji Yol Haritaları çerçevesinde dönüşüm sürecini başlattıklarını ifade eden Yıldırım, -Nihai hedefimiz; birbiriyle konuşan süreçler ile, akıllı üretim yöntemlerine geçmek ve yüksek teknolojik yoğunluğa sahip ürünleri geliştirmek sureti ile ülkemizi geleceğe taşıyacak yerli ve milli teknolojileri geliştirmektir- dedi. Dünyanın bir süredir yaşadığı malzeme devrimini yakından izlediklerini ifade eden Yıldırım, Borçelik-in, bu sürecin en önemli oyuncularından biri olmaya aday olduğunu ifade etti. 

Borçelik ve Ar-Ge

Bugüne kadar birçok yenilikçi projeye imza atan Borçelik ArGe Merkezi-nde, halen 25-i lisans, 8-i ise yüksek lisans mezunu 44 araştırmacı çalışıyor. Tüm şirket genelinde ArGe projelerinde görev alan toplam 74 çalışan bulunuyor ve bu rakam beyaz yaka çalışanların %29-unu oluşturuyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından -ArGe Merkezi- olarak tescil edilen Borçelik ArGe Merkezi, üniversiteler, araştırma merkezleri ve TUBİTAK gibi bilim kuruluşlarının yanı sıra kendi sektörlerinin önde gelen liderleri olan müşterileri ile ortak çalışmalar yürütüyor.

İlk yılında 7 TÜBİTAK TEYDEB fonlu proje olmak üzere toplam 24 adet ArGe projesini yürüten Borçelik, henüz ilk yılında, Avrupa Patent tesciline sahip ürünlere ulaşmayı başardı. Bunun dışında, Borçelik-in; 4-ü ulusal, 3-ü uluslararası olmak üzere 7 patent ve 2 faydalı model başvurusu bulunuyor. 

Borçelik Hakkında:

Borçelik, Türkiye-nin ilk özel ve ikinci en büyük yassı çelik üreticisi olarak 1990 yılında kuruldu. 1994, 2003 ve 2008 yıllarında gerçekleştirilen toplam 530 milyon USD-lik yatırımın ardından Borçelik-in kapasitesi 1,5 milyon tona yükseldi. Bugün üç soğuk haddeleme ve üç sıcak daldırma galvaniz hattına sahip olan Borçelik 900 bin tonluk galvaniz kapasitesiyle Türkiye-nin en yüksek üretim kapasitesine sahip ve en modern galvanizli sac üreticisidir.
Gemlik-te İstanbul ve Bursa-ya yakınlığıyla stratejik öneme sahip olan 240 bin m²--lik tesisinde sıcak daldırma galvanizli çelik, soğuk haddelenmiş çelik ve sıcak haddelenmiş (asitlenmiş ve yağlanmış) çelik gruplarında üretim yapılmaktadır. Borçelik ticari, çekme, derin çekme, ekstra derin çekme, çift fazlı, fırında sertleşebilen, refosforize, HSLA (düşük alaşımlı yüksek mukavemetli), yüksek karbonlu çelikler, emayelik ve yapı çeliği kategorisindeki ürünlerini yüksek teknolojiyle üretmektedir.
Dünyanın en büyük çelik üreticilerinden ArcelorMittal ve Borusan Holding ortaklığı ile çalışmalarını sürdüren Borçelik-in pazardaki güçlü konumunun temelinde dinamik iş gücü, yenilikçi yaklaşımı, kendini geliştirmek ve büyümek için yaptığı süreklilik arz eden yatırımları, müşteri odaklı hizmet ve kalite anlayışı yer almaktadır. 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi