SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Aralık 2018,

Aralik 2017 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : S_164

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  Dünya Devi Whirlpool, Ege-den Büyüyecek

Dünyanın en güçlü beyaz eşya üreticisi Whirlpool Corporation, 22 yıllık köklü geçmişi olan Indesit Company-i satın alarak, stratejik pazar olarak gördüğü Türkiye-ye giriş yaptı. Yaklaşık iki yıllık süreçte Türkiye-deki yapılanmayı ve planlamayı tamamlayan Whirlpool Corporation, yeni stratejisiyle harekete geçiyor. Whirlpool Corporation, başta Hotpoint olmak üzere Türkiye-deki markalarına ve ürünlerine yatırım yaparak büyümeyi hedefliyor. 

Whirlpool Corporation Türkiye Genel Müdürü Gabriele Esposito, İzmir-de düzenlediği basın toplantısında, yol haritalarını anlattı. Esposito, Whirlpool Corporation-ın Türkiye-yi stratejik merkez olarak gördüğünü söyledi. Türkiye-nin EMEA bölgesindeki stratejik önemini vurgulayan Esposito, Whirlpool Corporation-ın 2 ay önce 100 milyon Euro-luk sermaye artırımına gittiğini kaydetti. Esposito; --Bu karar Türkiye-ye bakışımızın ve Türkiye-ye güvenimizin ifadesidir-- dedi. 

Esposito şöyle devam etti: -22 yıldır Türkiye-de üretim yapan bir firma olarak kendimizi bu pazarda yabancı oyuncu olarak hissetmiyoruz. Yerli üretimimizin gücü ve globalden getirdiğimiz bilgi birikimi ile bir başarı hikayesi yazmaya hazırlanıyoruz. Whirlpool Corporation-ın EMEA liderliği Türkiye ile yükselecek. Manisa fabrikamızın üretiminin yüzde 80-ini ihraç ediyoruz. Bu coğrafyada Türkiye-yi daha yüksek performanslı ülkelerden biri haline getirmek istiyoruz.-

Yeni bir perakendecilik anlayışı

Esposito, Whirlpool Corporation-ın diğer yandan stratejik pazar olarak gördüğü Türkiye-de Hotpoint markasına yatırım yaparak ilerleyeceğini kaydetti. Türkiye-de sadece üretim yapan bir şirket değil aynı zamanda perakende şirketine dönüşmeyi hedeflediklerini belirten Esposito, şöyle devam etti: --Hotpoint, 106 yıllık geçmişiyle çok köklü, güçlü ve arka arkaya tam 11 yıl İngiltere-nin en güvenilir beyaz eşyası seçilen bir marka. Türkiye genelinde 71 ilde, bine yakın noktada satış yapıyoruz ve her yıl bu rakamı artırarak devam etmeyi hedefliyoruz. Yeni mağazalarımızı dünya klasmanındaki perakendecilik anlayışı ile düzenliyor, tüketicilerimize en üst seviyede müşteri deneyimi yaşayabilecekleri yeni bir konsept sunuyoruz. Yeni konsept mağazalarımız ile markanın kalite yaklaşımını vitrine taşıdık- 

1000 kişilik istihdam sağlanacak 

Sadece mağazalar için 20 milyon TL-lik yatırım yaptıklarını anlatan Gabriele Esposito, -Yeni konsept mağazalarımızı Türkiye-nin dört yanında açmaya başladık. Bu şekilde 2018-de de hızla yeni mağazalar açmaya devam edeceğiz. Hedefimiz 2020 yılına kadar mağaza sayımızı ikiye katlamak. Bu sayede 1000 kişilik istihdam yaratmayı bekliyoruz- dedi. 

Yılda üç milyon adet üretim 

Whirlpool Manisa fabrikası Müdürü Görkem Suner de Manisa-daki soğutucu ve çamaşır makinesi fabrikaları hakkında şu bilgileri verdi:

-1 milyar TL-ye yaklaşan cirosu ile İSO 500-de 96-ncı sırada yer alan şirketimiz, Manisa-da gerçekleştirdiği yılda 3 milyon adetlik üretimle ve yaptığı ihracatla Ege Bölgesi-nde 7 yıldır üst üste ihracat şampiyonu oldu.1000-den fazla kişinin çalıştığı Manisa soğutucu fabrikasında üretilen soğutucuların yüzde 80-i; başta İngiltere ve İtalya olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Manisa soğutucu fabrikası, bizim için Avrupa ülkelerinin dışında Ortadoğu ve Orta Asya ülkeleri için de ihracat üssü konumunda. Manisa-daki ikinci fabrika 32 bin metrekare kapalı alanda yılda 1 milyon 400 bin adet çamaşır makinesi üretiyor. Üretimin yüzde 75-i başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyaya ihraç ediliyor. Bu fabrikaya yapılan yatırımla geçen yıl ek istihdam sağlandı, yan sanayiye de yeni yatırımlar yapıldı.-

Whirlpool Corporation Hakkında: Whirlpool Corporation, 2016 yılında elde ettiği yaklaşık 21 milyar dolarlık cirosu, 93.000 çalışanı ve toplam 70 üretim ve Ar-Ge merkeziyle bugün dünyanın  önde gelen beyaz eşya üreticisidir. Hotpoint, Indesit, KitchenAid, Whirlpool, Maytag, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht ve Jenn-Air markaları başta olmak üzere nerdeyse her ülkede tüketicilerle buluşan Whirlpool Corporation-un Avrupa Operasyon Merkezi olan Whirlpool EMEA İtalya, Pero (MI)-da yer alıyor. Türkiye-nin de dahil olduğu Whirlpool EMEA; yaklaşık 24,000 çalışanı, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika-yı kapsayan 30-dan fazla ülkedeki satış ağı ve 8 ülkede faaliyet gösteren üretim tesisleriyle Whirlpool Corporation-ın bir parçasıdır. 

Türkiye-de ana markası Hotpoint ve Indesit markalarıyla beyaz eşya, küçük ev aletleri ve klima sektöründe faaliyet gösteren şirket, yeni konsept Hotpoint mağazası yatırımlarıyla büyümeye devam ediyor. Whirlpool Corporation-ın, Manisa-da 1995-ten beri faaliyette olan soğutucu fabrikası ve 2014-te üretime başlayan çamaşır makinesi fabrikası ise son 7 yıldır Ege Bölgesi-nin elektrik-elektronik kategorisinde ihracat rekortmeni.  

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi