SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Aralık 2018,

Aralik 2017 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : S_164

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

İnternational Fastener Expo Las Vegas 2017 Fuarı Değerlendirme Raporu

Ülke ve Sektör Hakkında:
ABD, üretim maliyetleri açısından daha ucuz bölgelere kaçan ABD-li firmalara rağmen, dünyanın en büyük imalat sanayisine sahiptir. 1992-2207yılları arasında işgücü verimliliğindeki artış ile imalat sanayi yaklaşık %4 büyümüş olup, üretimdeki verimlilik ise bu oranın iki katı şeklinde ekonomiye yansımıştır. 2008 ve 2012 yılları arasında mali krizlerden etkilenen ülkede 2012-2016 döneminde büyüme kaydeden sektörünün GSYİH-ye katkısı 2016 yılında %19,2-ye yükselmiştir. Özelikle ilaç, havıcılık ve uzay sanayi gibi ileri teknoloji gerektiren lider sektörler, imalat sanayinde önemli yer tutmaktadır. ABD-li kimyasal üreticileri dünyadaki toplam üretimin %30-unu gerçekleştirmektedir. Bilgisayar ekipmanı, yazılım ve yarı iletken maddelerin üretiminde 70-li ve 80-li yıllarda lider konumda olan ABD firmaları, son dönemlerde yoğun bir rekabet ile karşı karşıyadır. Bağlantı elemanları, kilitler ve el aletleri gibi geleneksel sektörlerde bir dönüşüm yaşanmış olup, yurt dışında daha düşük maliyetli üretim yapılabilecek merkezler tercih edilmiştir. Bunun yanında ülkede bu sektörlere yönelik distribütör ve temsilcikler ağıyla ülkeye ürün geniş çapta ithalat yoluyla ürün temin edilmektedir. Motorlu taşıtlar gibi bazı diğer sektörlerde ise yeni üretim teknikleri ile verimlilik artışı sağlanmış, ancak aşırı kapasite ve özellikle Japon üreticilerin şiddetli rekabeti ile karşı karşıya kalınmıştır.
Türkiye ile ABD arasında; -Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına Dair Antlaşma- ve -Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Antlaşması- imzalanmıştır. Ayrıca 2016 yılı itibariyle ABD ile serbest ticaret anlaşması yönünde müzakerelere başlama girişiminde bulunulmuştur.

ABD-nin Türkiye-den yaptığı BAKİEL sektörüne yönelik ithlat dünyadan yaptığı genel ithalata kıyaslandığında 2014 yılında %0,3, 2015 yılında %0,5 ve 2016 yılında %0,5 olarak gerçekleştirmiştir. Buna bağlı olarak ABD-nin Türkiye-den en fazla ithalatını yaptığı ürün -Eğe, Törpü, Pens, Kerpeten, Cımbız, Boru, Cıvata vb Kesiciler-dir. 

Fuar Hakkında;
17-19 Ekim 2017 tarihleri arasında Las Vegas/Amerika-da düzenlenen bağlantı elemanları, kilitler ve el aletleri malzemeleri sektörlerinde en önemli fuarlardan biri olan -International Fastener Expo 2017- Fuarı-na İstanbul Demir ve Demir Dışı Metallar İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çetin Tecdelioğlu ile fuar ziyareti gerçekleştirilmiştir. Sonraki senelerde Türk firmalarının milli katılım organizasyonu kapsamında katılımlarının ve sektör açısından Pazar potansiyelinin değerlendirildiği fuar 35.000 metrekare sergileme alanı bulunan Las Vegas Convention Center-da yılda bir kez düzenlenmektedir.

Fuara bu yıl 22 farklı ülkeden 560 firma katılırken, üç gün boyunca farklı ülkelerden 8.300 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

International Fastener Expo Fuarı; bağlantı elemanları ve kilit sektörlerinde; üreticilerin, distribütörlerin, satınalma, tasarım ve karar vericilerin bir araya geldiği bir platformdur.

Fuarda İDDMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çetin Tecdelioğlu tarafından Türk katılımcı firmaları ziyaret edilmiştir.

Katılımcı Türk Firmalar:
1-Emek Perçin ve Endüstriyel Bağlantı Elemanları San. Tic. Ltd. Şti.
2-KEBA Bağlantı Sistemleri ve San. Tic. Ltd. Şti.
3-Has Çelik A.Ş.
4-Norm Group

Fuar alanında milli katılım yapan Çin, Tayvan, Kore, Hindistan stantları ziyaret edilmiştir. Fuar alanında yer alan dermek ve kuruluşlardan Pasific-West Fastener Association, Industrial Fateners INC., National Fastener Distributors Association stantları ziyaret edilmiş, ilgili kişilrle iletişim kurularak ihracat faaliyetleri hakkında bilgi alınmıştır.

Fuar alanında düzenlenen seminerler, trend ürün sergileme alanı ve fuar içi etkinlikler gayet verimli olmakla birlikte özellikle sektörel trendler, ürün ambalajlama, ambalaj ve pazarlama ödülleri ile nesnelerin interneti konuları dikkat çekmiştir.

Fuar sonrası tüm sektörel derneklere İDDMİB ve Türkiye Hırdavat sektörü tanıtım broşürleri gönderilmiştir. Sonuç olarak, gelecek yıl 9-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında düzenlenecek fuara önümüzdeki yıllarda milli katılım yapılmasının ABD-de -depolama ve servis hizmeti sağlayabilecek firmalarla birlikte- faydalı olacağı düşünülmektedir. 


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi