SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Aralık 2018,

Aralik 2017 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : S_164

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Sektörümüz Global Liderlik Yolunda İlerliyor

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği-nin (TÜRKBESD) yayınladığı istatistiklere göre, Nisan-da yurtiçi beyaz eşya satışı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39 artış gösterdi. 6 ana ürün grubunda, geçen yılın Nisan ayında 599 bin 650 adet satış gerçekleşirken bu yılın aynı döneminde rakam 833 bin 508 oldu. Mart ayında da yıllık artış yüzde 40 olarak kayda geçmişti. Bu sonuçlara göre ÖTV-nin yarattığı ivmenin Nisan ayında da devam ettiği görüldü. Sektör ihracatı daha yavaş gelişim göstererek, Nisan ihracatı yüzde 1 artışla 1.53 milyon adet oldu. Bu noktada, üretimde önceliğin iç piyasaya verilmesi ve Avrupa-daki seçim belirsizlikleri etken olabilir. 

Üretimde iç pazardaki canlanmaya paralel olarak kayda değer bir artış yakalandı. Nisan-da beyaz eşya üretimi yıllık yüzde 20 artışla 2.61 milyon adet olarak gerçekleşti. Sektörümüzdeki üretim adetlerinin ani ve yüksek oranda artışı başarılı tedarik zinciri yönetiminin kritikliğini gösterdi. Ülkemizdeki derin ve yetkin yan sanayi altyapısının bu başarıya kritik katkı yaptığını düşünüyoruz.

BEYSAD olarak sektörümüzün gelişimi yönünde çalışmalarımızı Sanayi 4.0 ve uluslararasılaşma önceliğinde yönlendiriyoruz.  Sanayi 4.0 konusu tüm dünyada hızlı bir dönüşüm içerisindeyken, öncelikle farkındalık oluşturabilmek için Haziran 2016-da Automatica Fuar Ziyareti ve Almanya-daki örnek KUKA ve FESTO işletme ziyaretlerini organize ettik. Sanayi 4.0 konusunda Kasım 2016-da yaptığımız BE4 Zirvesi-yle ana sanayilerimiz, teknoloji firmaları ve üyelerimizle etkin bir paylaşım ortamı oluşturmayı amaçladık. Çalışmalarımızı Strateji Belgesi 2. Revizyonu ve BE4 Çalıştay olmak üzere 2 rapor olarak yayınladık ve tüm paydaşlarımızla paylaşarak karar verme süreçlerinde etkili olmalarını sağlamayı amaçladık. Sektörümüzün Sanayi 4.0 konusunda global seviyedeki üretim liderliği, teknoloji altyapısı ve rekabetçiliği açısından Sanayi 4.0 konusunda, öncü olabileceğini görüyoruz.

Bu planlar kapsamında Sanayi 4.0 Mükemmelliyet Merkezi kurulumu için, paydaşımız Özyeğin Üniversitesi ile merkezin tasarımını Design Thinking yaklaşımını kullanan bir çalıştay metoduyla tüm paydaşlarımız katılımında geliştirdik. Dünya-daki yeni dönem sanayi politikalarının odağında yer alan örnekler gibi bu merkez ile KOBİ-lerin Sanayi 4.0 dönüşümünün nitelikli yönlendirme ve pilot çalışma ortamlarının sağlanması sayesinde daha sağlıklı gelişeceğini düşünüyoruz.  

Sektörümüzde, ülkemizde geldiği ölçekte yan sanayi firmalarımızın farklı coğrafyalarda faaliyet gösterebilmesini kritik görüyoruz. Çünkü sektördeki ana üreticiler satınalmalar ve yeni yatırımlar ile konsolide olurken tedarik sağlayan firmaların da geniş servis sunumlarını riskleri dengeleyerek oluşturmaları gerekecektir. Bu kapsamda son dönemde Romanya yatırım olanaklarını araştırabilmek üzere Romanya seyahati gerçekleştirdik ve bu etkinlik ile üyelerimiz farklı danışman firmalardan ve hükümet yetkililerinden yatırım şartları ile ilgili detaylı bilgi edinme fırsatı buldular. Sektörün global gidişatını yerinde gözlemlemek adına Çin Guanzhou ve IFA Shenzen Fuar ziyaretlerini gerçekleştirdik. Sektörümüzün bu kritik yılda başarılı temsilini, IFA Berlin Fuar Milli Katılımı ve İran Beyaz Eşya Fuar katılımları ile gerçekleştirdik. Yakın gündemimizde Urge projemiz kapsamında Güney Afrika seyahatimiz ve Eylül-deki IFA fuarını da içerecek Almanya Ticaret Heyetimiz var.

Sektörümüzün bu dönemdeki diğer kritik dönüşüm olan akıllı ve bağlantılı ürünlere geçişe hazırlanmasını öncelikli görerek Ocak 2017-de ABD CES Fuar ziyaretini ve 2016 yılı içerisinde Güney Kore heyetini gerçekleştirdik. CES Fuarı-nın geleneksel olarak farklı kategorize edilen otomotiv, elektronik, ev aletleri, oyuncak, sağlık ve yazılım gibi sektörlerdeki dijitalleşme sonrası yakınsamayı ve etkileşimi izlenimlemek için önemli bir platform haline geldiğini görüyoruz. Fuar, aynı zamanda teknoloji ekosisteminin büyük teknoloji şirketleri, akademi, araştırma enstitüleri, startup şirketleri, maker hareketi ve hatta çocuklar gibi çok farklı segmentleri de kapsaması ile ve tüm sistemdeki etkileşimlerini göstermesi açısından farklı bir yaklaşım sergiliyor. Burada, STEM olarak kısaltılan Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik konularına çocukların küçük yaştan ilgilerinin çekilmesi ve yetkinliklerinin gelişimi için gösterilen çaba ve oluşturulan araçlar yeni kuşakların yetiştirilmesine verilen önem açısından özellikle dikkat çekiyor ve ülkemizde yeni kuşaklarımızı bu yönde hazırlamaya daha öncelik verilmesinin gerektiğini düşünüyoruz.

Derneğimizin, ülkemizin sektörümüzde global teknoloji ve üretim lideri olması vizyonu yönünde faaliyetleri sürecektir. Önümüzdeki yıl da tüm üye ve paydaşlarımızı komite, seyahat ve fuar katılımı gibi tüm etkinliklerimizde daha yoğun katılıma ve desteğe davet ederek, sektörümüzün, hükümetimizin yerinde kararı sonucunda getirilen ve uzatılan ÖTV muafiyeti sonucunda büyüyen ve dinamik bir yıl daha geçirmesini diliyoruz.  Bu kararda emeği geçen tüm sektör ve kamu yetkililerine de Derneğimiz ve üyelerimiz adına teşekkür ederiz. 


BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ş. Burak Özaydemir

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi