SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Aralık 2018,

Aralik 2017 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : S_164

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Türkiye-de Temsilciliğini Kema Makina-nın Yaptığı Soraluce, Titreşimleri Sönümleyen Yeni Bir Sistem Daha Geliştirdi

Günümüzde işleme esnasında kaçınılması gereken en zararlı ve en büyük problemlerden biri - titreşim - olarak önümüze çıkıyor. Küresel rekabet, imalatçıları verimliliği arttırmaya sürekli zorladığından etkili titreşim önleme araç ve yöntemlerinin geliştirilmesi imalat sanayi için büyük önem taşıyor. 

Birçok kez, titreşim problemi ortaya çıktığında, operatörün problemin nereden geldiğini değerlendirmesi de zor oluyor. Sorunu ortadan kaldırmak için genellikle, kesme parametreleri değiştiriliyor, farklı kesici takımlar deneniyor ya da makine veya fikstürler tekrar elden geçiriliyor. Tüm bu uygulamalar deneme yanılma yöntemine bağlı olduğu için bizim için çok değerli olan -zaman- fazlasıyla harcanıyor ve sonuçta bu sıkıntılı süreç en uygun işleme yöntemine sahip olmak yerine, işi bir şekilde bitirmeye evriliyor. Bunu göz önünde bulundurarak, doğru olanı uygulamak için titreşim probleminin spesifik kaynağını belirlemek çok önemlidir. Örneğin, parçanızı sağlam bir şekilde bağlamamışsanız, kesici takımı ya da makinenin kesme pozisyonunu değiştirmek bir fark yaratmayacaktır. Genel olarak, düzgün şekilde monte edilmiş ve ayarlanmış bir işleme sisteminde, titreşimin kaynağı kolayca bulunabilir. Genel bir kural olarak, titreşim kaynakları bir veya daha fazla aşağıdaki işleme bileşenlerden oluşur

 
1. İş Parçası
2. İş Parçası fikstürü
3. Makina
Titreşimin kaynağına bağlı olarak, optimum çözüm farklı bir yaklaşım gerektirebilir. Titreşimin kütlesi, frekansı ve dinamik özellikleri optimum çözüm bulmak için düşünülmelidir. Soraluce Ar-Ge Merkezi, titreşim kaynağını değerlendirebilmek ve işleme sürecinde zararlı titreşimleri önlemek ve verimliliği artırmak için birden fazla çözüm geliştirmiştir.
 DAS sisteminin geliştirilmesinden sonra, makinenin Ram-ının maximum hareketinde  (makinenin dinamik rijiditesinin en zayıf olduğu pozisyon ) kesme kapasitesini en üst düzeye çıkarmak için,  Soraluce, iş parçası sabitleme sisteminden gelen titreşimi sönümleyen DPS sistemini geliştirdi.

İş parçası fikstürleri genellikle geometrik ve kuvvet dağıtım gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmıştır. Dinamik esnekliği genellikle dikkate alınmaz. Bununla birlikte, büyük iş parçalarının kaba işlemlerinde proses istikrarsızlığı genellikle fikstür sisteminin dinamik esnekliğinden dolayı ortaya çıkar. Bu nedenle, fikstürün dinamik performansı optimum bir işleme performansı için çok önemlidir.

DPS sistemi, entegre bir kütle yay sisteminden oluşan ayarlanmış bir kütle sönümleyicisi (TMD) fikstür sisteminin kritik dinamikleri ile birleşince, genel dinamik rijiditeyi büyük ölçüde arttırır.

Büyük iş parçalarının işlenmesi için genellikle az adetli üretime özel tasarlanmış kompleks fikstür sistemine ihtiyaç vardır. Bu gereklilik genellikle farklı şekil ve boyutlarda parçaları tutmak için birleştirilebilen standart elemanlara dayanan modüler sistemleri kapsar. Bu sürekli değişen dinamik karakteristiklerden dolayı farklı titreşim frekansları oluşur. Bu nedenle, farklı konfigürasyonlara uyum sağlamak için ayarlanmış kütle sönümleyicisinin frekans ayarlama kabiliyeti önemlidir. DPS, dinamik özelliklerini değiştirerek modüler iş parçası bağlama fikstürlerinin dinamik rijiditesini etkili bir şekilde artırabilir.

DPS mekanik sistemi ana yapının salınım yönüyle aynı yönde salınabilen hareketli bir kütleden oluşur. Bu dahili kütle, ayarlanabilir bir yaya bağlıdır; böylece, kütle süspansiyonunun gerginliği belli bir bant aralığında değiştirilebilir. Bu basit çalışma prensibi, sistemin dinamik davranışının değişimine izin verecektir. Dahili kütlenin ana salınım frekansı, titreşim frekansı ile örtüştüğünde, DPS-nin bulunduğu yapının titreşim genliği, ciddi bir şekilde sönümlenecektir.

 DPS sistemi, farklı iş parçası fikstürlerinin titreşim frekanslarına göre kendini otomatik olarak ayarlar. Sistem kablosuz iletişim sistemine sahip, olup, fikstürün uygun bir yerine bağlamanız yeterlidir. Entegre edilmiş bir ivmeölçer, titreşimi ölçer ve verileri kontrol sistemine gönderir. Kontrol sistemi, doğru komutu çalışma algoritmasına göre ayarlayıp motora geri gönderir.  DPS, durumu ve mevcut titreşimi her zaman izlemek için kablosuz olarak makine ile iletişim kurar. Enerji pillerden tedarik edilir.

Değişken rijidite geniş bir frekans aralığını kapsamakla birlikte, ayar kütlesi DPS-nin farklı konfigürasyonlar için etkinliğini belirleyecek önemli bir faktördür. Bazı iş parçası fikstür konfigürasyonu için optimum ayar yapılsa bile, DPS-nin kütlesi yetersiz kalırsa, elde edilen iyileşme çok sınırlı olabilir. Bazı iş parçası bağlama sistemlerinde mevcut alan sınırlı olduğundan, doğru DPS boyutunun seçilmesi ve DPS sisteminin doğru konumunu ve hareket yönünü analiz etmek önemlidir. Bu gibi durumlarda ön teknik çalışma ile Soraluce, her bir durum için uygun sistemi veya stratejiyi seçerek özel çözümler geliştirebilir. 

Sonuç olarak yeni DPS sistemi, büyük iş parçalarının bağlandığı fikstürlerin dinamik özelliklerini arttırmaya yardımcı olacak; ağır frezeleme operasyonlarını kolayca gerçekleştirerek maksimum güç kullanımı ve sonuçta da verimliliği en üst seviyeye çıkarıyor.


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi