SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Aralık 2018,

Aralik 2017 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : S_164

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Nilgün Yalım Eren
yalimeren@yahoo.com.tr


Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı (1.Bölüm)


Dale Carnegie (1888-1955)
D. Carnegie Amerikalı yazar, hatip, kişisel gelişimci ve iletişim uzmanıdır. -How to Win Friends and Influence People - Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme sanatı- kitabını 1936 yılında yazmış ve 30 milyondan fazla satış yapmıştır. Dale Carnegie dünyada insanların kişisel gelişim konusunda ne kadar eksik olduğunu ilk keşfeden ve bir kitap yazmayı düşünen kişi olarak büyük önem arz eder. Yazdığı kitaplarda genellikle yaşanmış olayları örnek olarak gösterir ve herkes bu hikayelerde kendinden bir şeyler bulur. 

-Bir insanın yüzünde taşıdığı ifade; sırtında taşıdığı elbiseden mühimdir- 
                                                                                                  Dale Carnegie

Carnegie, Güney Dakota-da sığır çobanlığı yapan bir çocukken, Hong Kong-dan Kuzey Kutbu-na kadar dünyanın dört bucağını dolaşmayı, bütün kurumların yöneticilerine ders vermeyi başarmış, İngiltere-de veliahtın himayesinde konferans vermiştir. Carnegie yaptığını şöyle açıklamıştır:
-İnsanların korkularını yenmelerine çalışıyorum. Başarısızlık, korkunun neticesidir. Korkularının yenenler, kendilerine güveniyorlar, atak oluyorlar-

Teknik bir meslekte bile başarının %15 bilgiye, %85 insanları idare etme sanatındaki maharete bağlı olduğu ortaya çıkmıştır.  

Kapatılan Köy Enstitülerinde okutulmuş ve buradan mezun babamın hediye ettiği benim için değeri büyük, eski baskısının adı -Söz Söyleme ve İş Başarma Sanatı- olan bu kitabın özetini iki bölüm halinde sizlerle de paylaşmak istiyorum: 

İnsanlarla İlişkilerde Temel Yöntemler:

1-Eleştirmeyin, kınamayın ve şikayetçi olmayın

-Bal toplamak istiyorsanız arı kovanına çomak sokmayın- der Carnegie. Çünkü tenkit etmek, eleştirmek ve şikayet etmek çok tehlikelidir, zira insanın -benliğini- hedef alır ve öfkelenmesine sebep olur. Anlayışlı ve bağışlayıcı olmaya çalışın, sonunda kazanan siz olursunuz. 

Karısı veya başkaları Amerikan iç harbi sırasında Güney halkı için ağır sözler sarf ettiklerinde Lincoln şöyle diyordu: -Onları tenkit etmeyiniz  aynı şartlar içinde bulunsaydık, aynı şekilde hareket edebilirdik-  

-Haksız eleştiri çoğunlukla biçim değiştirmiş övgüdür- Dale Carnegie


2-Dürüst ve içten övgüyü esirgemeyin

Karşımızdaki insanlara iş yaptırmanın en kestirme yolu onlarda işi yapma isteği uyandırmaktır. İnsanlara tehditle, zulümle, kaba davranışlarla da iş yaptırabilirsiniz ama ağır bedeline de katlanmanız gerekir.
Samimi bir takdirden hoşlanmayacak kimse yoktur. İnsanlar beğenilmek ve takdir edilmek isterler. George Washington kendisine -Haşmetli Birleşik Devletler Başkanı- denilmesini,  Kristof Kolomb -Okyanus Amirali ve Hindistan Naibi- ünvanını istermiş. İmparatoriçe Büyük Katerina-da üzerinde -İmparatoriçe Hazretleri- yazmayan zarfları açmazmış.

İnsanların iyi taraflarını düşünün ve bunu takdir edin.  

-Karşılaştığım herkes en az bir konuda benden daha üstün, bu nedenle öğreneceğim çok şey var-   Emerson

3-Karşınızdakinde istek uyandırın

Bir insanı etkilemenin en iyi yolu, onun istekleriyle ilgilenmek, onun isteklerine değer vermek, onun isteklerinin önemini kabul etmektir. Başka birine bir şey yaptırmak isterseniz onun bakış açısını anlayın ve kendinize sorun -onun bu işi yapmak istemesini nasıl sağlayabilirim?- Emin olun cevabını bulacaksınız.


İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlamanın 6 Yolu:

1-Başkaları ile içtenlikle ilgilenin 

Psikoloji ilminin duayenlerinden Alfred Adler diyor ki: -Başkaları ile ilgilenmeyen insanlar hayatta daima büyük güçlüklerle karşılaşmaya mahkumdurlar-.
İnsanlar değer verilmek, kale alınmak isterler, siz de öyle yapın. Telefonla konuşurken bile muhatabınız ses tonunuzdan bu konuşmadan ne kadar memnun olduğunuzu anlasın. Büyük bir ihtimalle, o da size aynı şekilde mukabele edecektir.

2-Gülümseyin

Carnegie der ki:
Gülümsemek vereni fakirleştirmez, alanı zenginleştirir. 
Gülümsemek bir an sürer fakat etkisi sonsuza kadar canlı kalır.
Evde mutluluk yaratır, işte iyi niyete teşvik eder ve dostluğu pekiştirir.
Yorgunluğu giderir, umutsuzluğa ışık tutar, sorunlar için en iyi panzehirdir.
Ne alınır ne dilenilir ne ödünç istenir ne de çalınır. Gönülden verilmediği sürece kimseye faydası yoktur.
Gülümsemenize en çok ihtiyacı olanlar, gülümseyemeyecek kadar yorgun, üzgün ve çaresiz olanlardır.

-Yüzü gülmeyen biri dükkan açmamalı-     Çin Atasözü

3- İsimleri Hatırınızda Tutun

Herkes kendi ismine dünyadaki bütün isimlerden fazla önem verir. Bir insanı uzun zaman sonra hatırlayıp, ismi ile hitap etmek, büyük bir iltifat olur. İsmini hatırlayamazsanız da bunu belli etmeyin, isminizi hatırlayamadım demeyin, ortak konuları dile getirin, karşılaşmanızın keyfini çıkarın, bir süre sonra zaten öğrenmiş olursunuz.  

4-İyi bir Dinleyici Olun

Dinleyen birisini bulduğunda, dinletmeyi sevmeyen yok gibidir. En sert ve saldırgan tenkitçiler bile sabırlı ve sevimli bir dinleyici karşısında yumuşarlar. 
Karşınızdakini dinlemeyi bilin.  Başkalarına kendilerinden bahsetme fırsatını verin, onların rahatlamalarını kendilerini iyi hissetmelerini sağlayın. Bu durum en kısa sürede sizi de olumlu etkileyecektir.

5-Karşınızdaki kişinin ilgilendiği konulardan söz edin

Bir insanın gönlünü kazanmak için onun ilgilendiği konuları konuşarak söze başlayın. Başarılarından, ödüllerinden, sosyal faaliyetlerinden vb. bahsederek onu rahatlatın ve olumlu tarafa çekin. Daha sonra asıl konuya geçerseniz iletişim kurmanız ve anlaşmanız çok kolay olur. 

6-Karşınızdaki kişiye Önemli Biri Olduğunu Hissettirin ve bunu içtenlikle yapın

Başkalarına, size nasıl davranılmasını istiyorsanız, öyle davranın. Hepimiz saygı görmek ve takdir edilmek isteriz. Hakkımızda güzel sözler söylenilmesinden hoşlanırız. Samimiyetle söylenen -Size zahmet verdiğim için üzgünüm-, -Rica ederim-, -Lütfen-, -Teşekkür ederim- gibi söylenmesi hiç de zor olmayan cümleler, karşınızdaki insana hem kendisine değer verildiğini düşündürür hem de sizin kibarlığınızı gösterir. 

-Batan güneş için ağlamayın,  yeniden doğduğunda ne yapacağınıza karar verin-  Dale Carnegie


Kaynak: Dale Carnegie / Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı / Epsilon Yay./İstanbul 2004

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi