SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Aralık 2018,

Aralik 2017 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : S_164

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Ahmet Yılmaz
Extim GmbH, ayilmaz@extim.de


Endüstri 4.0 Tartışmaları


Bazı tanımların, kavramların yerli yerine oturması zaman alır. Hatta bazı hallerde tanımın ilk kullanımı ile sonradan türetilen içerikte farklılık gösterebilir. Tanım küresel geçerli olma iddiasında ise iş tamamen çetrefilleşir. Kimin ne anladığı, nasıl anladığı ve tüm bunlara nasıl bir anlam yüklediği karmaşıklaşır.

İşte, Endüstri 4.0 veya diğer tabir ile Yeni Sanayi Devrimi kavramı, tanımı da böyle bir şey. Almanya-da başka bir şey, ABD-de başka bir şey anlatıyor, Türkiye-de ise daha da farklı anlama var. Hatta Türkiye içinde bile Ankara, İstanbul ve İzmir-de de farklı farklı anlam kazanabiliyor. Bunları bizatihi gözleme imkânım oldu. Demek ki, bir süre daha aynı ‘aynı- şeyden farklı farklı şeyler anlamaya devam edeceğiz.

Anlama ve Anlamlandırma

Tüm yeni fenomenlerde olduğu gibi, önce süreci anlama faaliyeti sonrasında da anladıklarımızdan anlamlandırma safhası başlıyor. Bu son derece normal ve hatta anlamlandırma safhası oldukça da sağlıklı bir süreci işaret eder. Çünkü anlamlandırmaya başladığımızda, anladığımız şeyi aslında kendi reel gerçekliklerimiz ile bağdaştırmaya, ona yakın hal ve pozisyonlar almaya başlıyoruz. Şöyle ki;

Almanya-nın Endüstri 4.0 anlatımı, anlamı, gerçekliliği ve gelecek öngörüsü ile Türkiye-nin endüstriyel durumu ve geleceğe yönelik endüstriyel tasavvuru çok farklı ve bu böyle de olmak zorunda.

Yine Almanya ile ABD-yi mukayese etmek gerekirse; ABD-ye göre Endüstri 4.0 diye bir şey yok, çağımız -Internet of Things (IoT)- ve bunun çıkarsaması olarak da dijitalleşme. Dijitalleşmeden anlaşılanda daha çok şahsi bilgilerin donanımı ile sağlanan yeni akıllı sistemler. Endüstri 4.0 tanımı Alman icadı ve bunlara göre tanım yeni endüstriyel tasavvuru içermekte, yani -smart factory-, akıllı makineler ve bunların ortasında insan... dijitalleşmede de öncelik makinelerin dijitalizasyonu… yani makinece konuşmak, öğrenmek...

Türkiye-de yeni sanayi dönemi ve/veya Endüstri 4.0 dendiğinde ilk akla gelen ise robotlar… her taraf robot dolacak, her şeyi yapay zeka yönetecek ve bunun sonunda insanlar işsiz kalacak... Bunun dışında dillendirilen; Türkiye-nin Endüstri-de henüz 2. veya 3. dönemde bulunduğu (bazılarına göre Endüstri 2,5 safhasında), hatta ironi yapılarak sanayileşme seviyesi, evresi için Türkiye 0 Almanya 4 diyenler bile var... bütün bu tanımlamalar zannetmeyin ki, sadece sosyal medyada yapılıyor, hayır aksine sektörel toplantılarda kullanılan dil, tanımlamalar da bundan farklı değil!

Ne Yapmalı

Türkiye sanayisinin görünümünü çok kısa özetlemek gerekirse; son 30 yılda önemli gelişmeler kat ettiğini, branşta hatta her alt branşta imalat ve de ihracat yaptığının altını çizmekte fayda var. Yani yapılanlar azımsanacak nitelikte değil. Eksik ve zayıf kalan alanlara baktığımızda ise üretim ve dolayısı ile ihracat ürünlerinde genel teknolojik seviyenin orta-alt ve orta grupta bulunduğunu görmekteyiz. Ürünlerin katma değer analizlerinde, ithalat-ihracat denkleminde bu teknoloji seviye net bir şekilde görülüyor. Bu gelecek için önemli risk barındırıyor.

Mesleki donanım ve/veya kalifiye insan ihtiyacının eksikliğini artık sağır sultan bile duydu, tekrarına gerek yok ama maalesef bu alanda hiç bir ciddi adım da atılmıyor. İşletmelerde ölçek sorunu başka sorunları da beraberinde taşıyor. Sonuç itibari ile üretimde, ihracatta, işletme yönetiminde verimlilik konusu Demokles-in Kılıcı gibi üzerimizde sallanıyor.

Birincisi, üretim ve servis/hizmet alanındaki mevcut yapıyı yeni teknolojik gelişmeleri entegre ederek adaptasyon gerçekleştirmek zorundayız. Hangi ürün/servis/hizmet için teknoloji derseniz, yanıt gayet açık, öncelik ihraç ürün grubu için olmalıdır. 

İkincisi, internet/iletişim bağlantı teknolojilerinde altyapı güçlendirilmelidir. 

Üçüncüsü, disiplinler arası mühendislik mesleki beceri ve yetenek geliştirilmelidir. Ayrıca uygulamalı meslek eğitimine derhal başlanmalıdır. 

Başlıkları çoğaltmak ve/veya kendi içinde alt başlıklarla daha fazla detaylandırmak mümkün hatta zorunlu ama bunu da ileri sayılarda yapmak üzere...


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.win-eurasia.com/tr

http://bit.ly/2B0388W
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi