SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   17 Temmuz 2018,

Ekim 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_162

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://www.metalexpo.com.tr/


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Bodycote Istaş, Türkiye-de 3 Lokasyonla Hizmet Veriyor

Türkiye-de 3 büyük endüstriyel bölge olarak, Gebze (Dilovası İMES OSB), İzmir (Kemalpaşa OSB) ve Bursa-da (Nilüfer OSB) teknolojik ve yüksek kapasiteli  ısıl işlem ekipmanları ile donatılmış  fabrikalarında müşterine hizmet sunan Bodycote Istaş, Türkiye-de sektörün ihtiyaç duyduğu tüm ısıl işlem yöntemlerini yerine getiriyor. Bodycote Istaş Isıl İşlem A.Ş. Türkiye Satış Müdürü Barış Akagündüz, Bodycote-nin tarihçesi, organizasyon yapısı ve faaliyet alanları gibi konularda bilgiler verdi. 

SUBCONTURKEY: Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Barış Akagündüz: Bodycote Istaş Isıl İşlem Türkiye Satış Müdürüyüm. Lisans eğitimimi İTÜ Makina Mühendisliği-ninde tamamladıktan sonra 9 Eylül Üniversitesi-nde İngilizce İşletme Programını tamamladım. 1996 yılından bu yana, Otomotiv sektöründe çeşitli ana ve yan sanayi firmalarında görevler aldım. 2014 yılından beri Bodycote bünyesindeki görevimi sürdürmekteyim. 

SUBCONTURKEY:Bodycote-nin tarihçesi, organizasyon yapısı ve faaliyet alanları hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Barış Akagündüz: Global ölçekte Bodycote, Dünya-da 23 ülkede toplam 180 Isıl işlem tesisi ile otomotiv, havacılık ve savunma, makine imalat, genel endüstri ve enerji sektörleri başta olmak üzere, imalat sanayinin tüm dallarındaki müşterilerine hizmet vermektedir.

1979 yılında kurulan ve Türkiye-nin lider ısıl işlem tedarikçisi ISTAŞ Isıl İşlem ile bu sektörde dünya lideri BODYCOTE-un Türkiye-de 2006 yılında başlayan ortaklığı, büyüyerek devam etmektedir. 

Türkiye-deki organizasyonumuz toplam 105 kişi olup,  teknolojik ve yüksek kapasiteli  ısıl işlem ekipmanları ile donatılmış  fabrikalarımızla müşterilerimize kaliteli, güvenilir ve zamanında ısıl işlem hizmeti sunmaktayız.

Bodycote Istaş olarak, Türkiye-de sektörün ihtiyaç duyduğu tüm ısıl işlem yöntemlerini yerine getirmekteyiz. Vakum altında sertleştirme, yaşlandırma ve sert lehimleme (Brazing), Sıfıraltı (sub-zero) işlemi; Kamaralı fırınlarda uygulanan sertleştirme ve menevişleme, sementasyon, karbonitrasyon, izotermik tavlama, gerilim giderme, normalizasyon; Nitrasyon ve Nitrokarbürizasyon (Corr-i-dur, Arcor), İndüksiyonla sertleştirme gibi pek çok prosesi farklı sektörlerdeki müşterilerimiz için uygulamaktayız.

Türkiye-de otomotiv, makine imalat, havacılık ve savunma sanayi, tarım ve iş makinaları sektörleri başta olmak üzere, gerek parça bazında gerekse kalıplara yönelik fason ısıl işlem hizmetini Gebze-de AS9100C Havacılık, Bursa ve İzmir-de TS16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sertifikalı tesislerimizde müşterilerimize CQI-9 normlarında sunmaktayız.

Ayrıca 2017 yılı başında tüm fabrikalarımız için TS 14001 Çevre Yönetim Sistemi sertifikasyon süreci tamamlanarak BSI tarafından belgelendirilmiştir. 

SUBCONTURKEY: Firmanız ağırlıklı olarak hangi sektörlerde faaliyet gösteriyor?

Barış Akagündüz: Lokomotif faaliyet alanımız, Türkiye-nin de itici sektörü olan otomotiv sektörüdür. Bununla birlikte, tarım ve iş makinaları, havacılık ve savunma, makina imalat, kalıp imalat ve genel imalat endüstrisinin pek çok alanında müşterilerime ısıl işlem hizmeti vermekteyiz.

SUBCONTURKEY:Isıl işlem tesislerinizden ve bizlere bu alanda vermiş olduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz? 

Barış Akagündüz: Türkiye-de 3 büyük endüstriyel bölge olarak, Gebze (Dilovası İMES OSB), İzmir (Kemalpaşa OSB) ve Bursa-da (Nilüfer OSB) teknolojik ve yüksek kapasiteli  ısıl işlem ekipmanları ile donatılmış  fabrikalarımızla müşterilerimize kaliteli, güvenilir ve zamanında ısıl işlem hizmeti sunmaktayız. 3 fabrikamızın toplam kapalı alanı 10 bin metrekare üzerindedir.

Bodycote Istaş olarak, Türkiye-de sektörün ihtiyaç duyduğu tüm ısıl işlem yöntemlerini yerine getirmekteyiz. Vakum altında sertleştirme, yaşlandırma ve sert lehimleme (Brazing), Sıfıraltı (sub-zero) işlemi ; Kamaralı fırınlarda uygulanan sertleştirme ve menevişleme, sementasyon, karbonitrasyon, izotermik tavlama, gerilim giderme, normalizasyon; Nitrasyon ve Nitrokarbürizasyon (Corr-i-dur, Arcor), İndüksiyonla sertleştirme gibi pek çok prosesi farklı sektörlerdeki müşterilerimiz için uygulamaktayız.

Gebze-de AS9100C Havacılık,  Bursa ve İzmir-de TS16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sertifikalı tesislerimizde müşterilerimize CQI-9 normlarında sunmaktayız.

Ayrıca 2017 yılı başında tüm fabrikalarımız için TS 14001 Çevre Yönetim Sistemi sertifikasyon süreci tamamlanarak BSI tarafından belgelendirilmiştir. 

SUBCONTURKEY:Sektörün gelişmesi için neler yapılmalı? Değerlendirir misiniz?

Barış Akagündüz: Türkiye-nin başta otomotiv sanayi olmak üzere, ihracata bağlı olarak üretimde son yıllardaki artış trendi doğal olarak ısıl işlem sektörünü de olumlu yönde etkilemektedir. 

Isıl işlem sektöründe, direkt maliyetlerimizi etkileyen en önemli üç faktör İşçilik, Elektrik ve Doğalgaz ücretleri olup; düzenli olarak gelen artışlar da maliyetlerimizi kesin ve direkt olarak arttırmaktadır. Bu konuda, özellikle enerji kullanımı konusunda sektöre özel uygulanabilecek teşvik ve istisnaların oluşturulmasını beklemekteyiz. Ayrıca, sektörde nitelikli ara eleman yetiştirilmesi konusunu çok önemli bulmakta, bu konudaki eğitim destek faaliyetlerine büyük önem vermekteyiz. 

Her yıl asgari ücret ve enerji (doğalgaz, elektrik)  fiyatlarına gelen artışlar, sektörümüzün operasyonel dinamikleri gereği en büyük maliyet kalemlerimizin başında gelen işçilik ve enerji maliyetlerimizi artırmış ve bunun sonucu olarak hizmet fiyatlarımıza artış yönünde etkileri olmuştur. Doğal olarak müşterilerimize (çoğunlukla Otomotiv Yan Sanayi İmalatçıları) yansıyan bu artışların özellikle Otomotiv Ana Sanayi tarafından da tedarikçilerini sürdürülebilir üretim faaliyetlerine imkan verecek çerçevede kabul görmesi ve artış taleplerinin olumlu karşılanması, tedarik zinciri içinde İmalat Yan Sanayi ve Isıl işlem sektörü için çok büyük önem taşımaktadır. 

SUBCONTURKEY:Yurtiçi ve yurtdışından bazı referanslarınızı, üstlenmiş olduğunuz bazı projeleri bizimle paylaşır mısınız? 

Barış Akagündüz: Gerek otomotiv sektöründe ve gerekse havacılık ve savunma sanayinde, pek çok yeni projede sürekli olarak yer almaktayız. Türkiye, Avrupa ve Dünya-daki pek çok otomotiv ana sanayi firmasına parça tedarik eden büyük ölçekli çokuluslu ve yerli Tier-1 ve Tier-2 yan sanayi firmalarına hizmet veriyor olup, yer aldıkları pek çok projenin içinde -ısıl işlem- proseslerini üstlenmekteyiz. Aynı şekilde, ülkemizde sivil ve askeri havacılık ve savunma sanayine üretim yapan tüm firmalar ile uzun soluklu işbirliklerimiz devam etmekte olup, bu projelerin içinde de yer almaktayız. 

SUBCONTURKEY: Piyasadaki rekabet ortamı hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce sektörde adil bir rekabet ortamı var mı?

Barış Akagündüz: Biz Dünya-nın en büyük -ısıl işlem- tedarikçisi olan BODYCOTE-un Türkiye-deki operasyonlarını yöneten bir ekip olarak, şirketimizin global kurallarını uyguluyoruz. Tam kurumsal bir firma olarak, hem Mali hem de operasyonel konularda, tabi olduğumuz tüm yönetmelik ve kuralları yerine getirmekte ve bunlardan doğan pek çok maliyete katlanmaktayız. Öte yandan, sektörümüzde faaliyet gösteren pek çok firma daha küçük organizasyon yapıları ve kendilerine has operasyonel iş yöntemleriyle maliyetlerde bize göre avantaj sağlayıp, satış fiyatlarında pazar fiyat seviyesini aşağıya çekebilmektedirler. Bu durum rekabette adaletsizliğe yol açabildiği gibi, aynı zamanda sektörümüzün hak ettiği fiyat seviyelerine gelebilmesini de sekteye uğratmaktadır.

SUBCONTURKEY:Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz plan ve projeleriniz neler?

Barış Akagündüz: 2014 yılı son çeyrekte Gebze (Dilovası İMES OSB)-deki  4 milyon Euro-luk -greenfield- yatırımımızın meyvelerini 2015 yılında almaya başlamıştık, ve bu ivmenin 2016 ve 2017  yılında artarak devam ettiğini görmekteyiz. 2015 yılı son çeyreğinde, 1 tonluk kamaralı fırın ilavesi ile Bursa Fabrikamızın da kapasitesi artmış ve müşterilerimize daha hızlı hizmet verme imkanı sağlanmıştır.

En son yatırımımız toplam 2 milyon Euro ölçeğinde İzmir Kemalpaşa-daki fabrikamız için yaptığımız, yeni ve ileri teknoloji yüksek kapasiteli kamaralı fırın hattı olup, Ocak 2017 itibariyle tam olarak devreye girmiştir. Bu yatırım sayesinde müşterilerimize daha hızlı ve daha yüksek kaliteli hizmet verme imkanına da kavuşmuş olduk.


Böylece son 5 yıl içinde yapmış olduğumuz teknoloji yenileme yatırımımız 10 milyon EURO-yu bulmuştur.

Yatırım hamlemizi aynı hızla sürdürmek amacıyla, tüm fabrikalarımız için ilave kapasite yaratmak için, ek fırın yatırımları 2018 yılı için planlanmaktadır.

Ayrıca, ısıl işlem fırın yatırımları yanında; özel ölçüm ve laboratuar cihazları, yıkama üniteleri, sub-zero (sıfıraltı) üniteleri gibi pek çok yardımcı ekipman yatırımı da son bir yıl içinde gerçekleşmiş olup, ilerleyen dönemde de aynı prensiple devam edecektir.

SUBCONTURKEY:Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Barış Akagündüz: Isıl İşlem hizmetinin doğası gereği, verdiğimiz hizmet lokal ölçekte gerçekleşmektedir. Öte yandan, dolaylı olarak İmalatçı firmaların ihracat projesi parçalarına ısıl işlem hizmeti vererek, firmaların ve sektörümüzün ihracat hedeflerine ortak olmaktayız.
Türkiye-de uygulamakta olduğumuz ısıl işlem proseslerini çeşitlendirme anlamında, Ar-Ge faaliyetlerimiz sürekli olarak devam etmekte olup, gerek BODYCOTE Grubundan -know-how- transferi, gerekse sektörde ön plana çıkmaya başlayan Brazing (vakum altında sert lehimleme), CORR-I-DUR (Bodycote patentli özel bir gaz nitrokarbürizasyon yöntemi) gibi proseslerin bilinirliğini artırmaya yönelik faaliyetlerimiz sürmektedir.

Ayrıca, sektörde farklı ve yenilikçi ısıl işlem prosesleri ile ilgili ihtiyaçlar, sürekli olarak analiz edilmekte ve buna yönelik ekipman yatırımları periyodik olarak değerlendirilmektedir.


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aseurasia.com

http://maktekfuari.com/online-davetiye
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi