SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Ocak 2018, Perşembe

Ekim 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_162

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://comvexistanbul.com


http://www.turkcoat-paintistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Büyüyen Plastik Sektöründe Endüstriyel Yağların Önemi

Avrupa plastik sektörü enerji tüketimini azaltmanın ve sürdürülebilir büyümenin yollarını arıyor. 
Plastik sektörü, Almanya-nın ardından Avrupa-daki ikinci en büyük plastik işleme kapasitesine sahip olan Türkiye-de de önemli bir konuma sahip.
ExxonMobil Türkiye Endüstriyel Satış Müdürü Buğra Kılınçer doğru yağ seçiminin verimlilik ve enerji tasarrufunu artırırken karbon ayak izini  de azaltmaya yardımcı olabileceğini açıklıyor.

Avrupa plastik sektörü kıtanın ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Sektörün artan enerji ihtiyaçları karlılık performansını olumsuz yönde etkilerken karbon ayak izinin azaltılması yönündeki baskılar da artıyor.

Avrupa Komisyonu-nun DG Research and Innovation-daki Gelişmiş Üretim Sistemleri ve Biyoteknolojileri Birimi Başkanı, Jose-Lorenzo Valles -Plastik sektörü Avrupa-nın küresel çapta lider olduğu alanlardan biri. Bu, Avrupa-daki 2020 sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu hedeflerimizi gerçekleştirmemiz için çok önemli bir katkı sağlayacak.- dedi.   Ancak bunun gerçekleşmesi için enerji kullanımını gözle görülür oranda azaltan yollar bulunması gerekiyor.

Türkiye, Almanya-dan sonra Avrupa-daki ikinci en büyük plastik işleme kapasitesine sahip ülke!

Almanya-dan sonra Avrupa-daki ikinci en büyük plastik işleme kapasitesine sahip olan Türkiye, 2015 yılında 12 milyar dolar ihracatla plastik endüstrisinde öne çıktı. Yılda 37 milyar dolarlık üretim değeri bulunan plastik sektörünün gayri safi milli hasılada %4-lük bir paya sahipti. 2015 yılında sektörde 14 bin plastik firması 175 ülkeye ihracat gerçekleştirdi ve sektör ve son beş yıl içerisinde ortalama olarak %12 büyüme sağladı. Plastik sektörü Türkiye-de 2015 yılında 250 bin kişiye istihdam sağladı. 

Gıda ambalajlama, inşaat, otomotiv, ev aletleri ve tıbbi cihaz gibi hedef sektörlerdeki büyüme; Türkiye-nin GSYH ve toplam üretim kapasitesi; plastik üretimi ve makine ithalatında gerçekleşen büyüme göz önünde bulundurulduğunda, plastik sektöründe 2020-ye kadar yüzde 3,2 oranında artış öngörülüyor. Bu şartlar altında, Avrupa-da olduğu gibi Türkiye-de de plastik sektöründe enerji verimliliği ve enerji kullanımı azaltmaya yönelik yeni yollar arayışı önemini koruyacaktır.

Bunun yanında, plastik işleme makinelerindeki gelişmeler enerji kullanımının azaltılmasına yardımcı oluyorken, bu teknolojilerden en iyi performansı elde etmek için, en doğru yağların en doğru şekilde kullanılması gerektiği konusunda da farkındalık oluşuyor. Bunu gerçekleştirmek, üretkenliği en üst düzeye taşımanın yanı sıra farklı işletim koşullarında optimum viskozite sağlayarak enerji verimliliğini artırmaya da destek oluyor.

İşletim zorlukları
Hidrolik sistemlerde, yağların genellikle sıkıştırmaya ve kesme gerilimine maruz kalması yağlama performansını ve parça korumasını azaltan moleküler yıkımı tetikleyebiliyor. Bunun sonucunda da ekipmanınız daha yoğun çalışarak enerji tüketimini artırabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için yüksek kesme kararlılığına ve yüksek viskozite endeksine sahip bir yağ kullanmak oldukça önemlidir.

Aşınma, zarar verici vernik oluşumu ve viskozite artışı ile sonuçlanabilen, yağ oksidasyonuna karşı koruma da büyük önem taşır.  Ayrıca yağlar; işlem maddeleriyle, suyla, tozla ve aşınma döküntüsüyle kirlenebilir. Bu durum,  filtreleme maliyetini artırırken pompalama arızalarına da yol açabilir.

Tüm bu olası sorunlardan kaçınmak için,  plastik işleyen şirketlerin, filtrelemesi kolay ve oksidasyon problemlerine karşı etkili yağlar kullanması gerekir. 

Yağ seçimi
En doğru yağı seçmenin önemi, katılımcıların yüzde 44-ünün kötü yağ performansından kaynaklı ekipman arızaları ve yüzde 26-sının zaman kaybettirici yağ sızıntıları yaşadıklarını belirttiği bir araştırma ile perçinleniyor.  Yanlış yağ kullanımının üretime ve verimliliğe verebileceği zarar böylece net bir şekilde ortaya çıkıyor.  

ExxonMobil-in, bu sorunları gidermek amacıyla plastik işleme ekipmanlarına uygun ürettiği farklı türlerdeki yağlar arasında standart mineral yağlara göre yüzde 6 enerji verimliliği sağlayan Mobil DTE 10 Excel™ de bulunmaktadır. 

Makine sağlığı kontrolü
Doğru yağı seçmenin yanında, seçilen yağların performansını bilmek de, değerli bakım saptamaları ve kritik işletimsel sezgiler sağlayabileceğinden, büyük önem taşır. 
En uygun yağları kullanırken bile ekipmanları en üstün performansta tutabilmek için yağların analiz edilmesi gerekir. Bunun için ExxonMobil, mobil uyumlu yağ analizi programı Mobil Serv℠ Yağ Analizi (MSLA) servisini hizmete sundu. Yağı doğru bir şekilde inceleyerek sorunları oluşmadan saptamak ve en üst düzeyde işletme verimliliği ve üretkenliği elde etmek mümkün.

Mobil Serv Yağ Analizi, veri toplamadan son rapora kadar yağ analiz sürecini kolaylaştırmak için tasarlanan yeni, pratik ve hızlı bir programdır. Müşteriler QR kodları ile tara ve kullan teknolojisinden yararlanarak yağ örneklerini ExxonMobil-in yağ analiz laboratuvarlarına kolaylıkla gönderebiliyor. 25 test seçeneği ile kullanıcılar, operasyonları için doğru test paketlerini seçebiliyor. 

Küçük değişim, büyük fark
Yağ maliyeti, plastik işleyen makinelerin toplam maliyetinin küçük bir kısmını oluştururken, doğru yapılan yağ seçimi önemli ve değerli geri dönüşler sunar. İstenilen viskoziteyi koruyarak enerji tasarrufu sağlamanın yanı sıra, ekipman koruması, bakım maliyetlerinin azaltılması ve yağ değişim aralıklarının uzaltılmasını olumlu yönde etkiler. Tüm bunlar da atık yağ miktarını azaltarak şirketlerin çevreyi koruma hedeflerinde önemli rol oynar. 


 

  İlgili Haberler

 

Plast Eurasia İstanbul 2017-ye Dünya Büyük İlgi Gösterdi
Belçikalı Ravago-dan Türkiye-ye 3,5 Milyon Dolarlık Ar-Ge Merkezi Yatırımı
Alpplas Ar-Ge Merkezli Oldu
Plastik Sektörü İlk Yarıda 441 Milyon Dolarlık Makine Yatırımı Yaptı
Sipil Plastik-ten Robot Teknolojisi Hamlesi

  İlgili Yazılar

 

Plastik Sektörü 2023 İhracat Vizyonunundan Uzaklaşıyor mu?
Dünya ve Türkiye Ekonomisinde Beklentiler
Yaratıcılığın Gerçeğe Dönüşsün
Türkiye Plastik Medikal Malzemeler Pazarı
Plastik Sektörünün Gelecek Tasarımı İçin Stratejik Açılımlar Çalıştay Sonuçları
 

http://www.busworldturkey.com

http://hefist.com


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi