SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   17 Temmuz 2018,

Ekim 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_162

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://www.metalexpo.com.tr/


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

GE, Türkiye-nin En Büyük Generatör Transformatörünü Gebze-de Üretiyor

GE-nin Gebze-de yer alan Güç Trasformatörleri fabrikasında üreteceği 820 MVA 400 kV-luk generatör step-up transformatörü, Türkiye-de üretilmiş en büyük generatör transformatörü olacak.
Transformatör 2018 yılında Yunanistan-da bulunan Ptolemais santraline kurulacak. 
Transformatör, emisyonları Yunanistan ve Avrupa Birliği standartlarına uygun şekilde düşürerek çevreye önemli katkı sağlayacak.

GE, Gebze-deki Güç Transformatörleri fabrikasında GEK TERNA Group üyesi olan TERNA S.A. için Türkiye-nin en büyük generatör transformatörünü üretecek. 820 MVA-lık Generatör Step-Up transformatörü, aynı zamanda Yunanistan-da kullanılacak olan en büyük generatör step-up transformatörü olma özelliğini de taşıyor. 2018 yılında tamamlanarak Yunanistan-a teslim edilmesi planlanan transformatör, Batı Makedonya Bölgesindeki Komanos madeninin bulunduğu Ptolemais santralinde kullanılacak.

Transformatör, 660 MW yeni bir toz linyit yakıtlı termik santralin (Ptolemais Ünite V) bir parçası olarak dizayn edilecek ve üretilecek. Yüklenici olarak projeyi gerçekleştirecek olan TERNA S.A., Ptolemais Ünite V-in  tüm mühendislik, satın alma, taşıma, ve montaj işlerini yürüterek 660 MW toz linyit yakıtlı termik santralinin buhar ünitesini işletmeye alacak ve bölgesel ısıtma için 140 MWth-lık termik enerji kapasitesi sunacak. Ptolemais Santralinin ekolojik ayak izinin kayda değer ölçüde iyileşmesine imkan tanıyacak projenin ayrıca daha düşük maliyette elektrik üretimi sağlayarak Yunanistan-ın enerji alt yapısını, şebeke güvenilirliğini ve arz güvenliğini  de artırması bekleniyor.

820 MVA 400 kV-luk generatör step up transformatörü minimum boyut ve maliyetler göz önünde bulundurulduğunda, teknik olarak mümkün olan en yüksek verimi sağlayan ürün olma özelliği taşımakta. Transformatör, düşük kayıpları ve yüksek verimi sayesinde elektrik üretimi için daha az yakıt kullanılmasını sağlayarak, elektrik maliyetlerini rekabet edilebilir seviyelere çekecek ve emisyonları Yunanistan ve Avrupa Birliği standartlarına uygun şekilde kayda değer ölçüde düşürerek çevreye önemli katkı sağlayacak. 

GE-nin Gebze-deki fabrikası yaklaşık 70 kişilik AR-GE ekibiyle ağır sanayide kullanılan özel transformatör ve reaktör üretiminde yetkinlik merkezi. GE Güç Transformatörleri Ürün Grubu Genel Müdürü Hakan Karadoğan konuyla ilgili yaptığı açıklamada -Bir yıl gibi bir sürede transformatörü tamamlayarak Yunanistan-a ihraç edip Ptolemais Santrali-ne kurmayı planlıyoruz. Bu üretim, yüksek kalite standartları, modern üretim teknikleri ve kapsamlı test laboratuarları ile Gebze fabrikasının sadece Türkiye-de değil, dünyada da tercih edildiğini kanıtlıyor- dedi. 

1966 yılından beri Gebze-de üretimini sürdüren GE Güç Transformatörleri fabrikası bugün 40.000 MVA üretim kapasitesiyle dünyanın en modern yüksek gerilim transformatör fabrikalarından biridir. 90 m2-lik alanda yaklaşık 1.000 çalışanıyla hizmet veren fabrika üretiminin yüzde 85-ini ihraç ediyor. GE Güç Transformatörleri fabrikası, Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği-nin (TET) düzenlediği 2016 İhracat Başarı Ödülleri (TET) töreninde -Elektrik İletim ve Dağıtım Ekipmanları- katagorisinde bu yıl da birincilik alarak ihracat şampiyonu ünvanını korudu. Fabrika-da geçtiğimiz yıl dünyadaki en iyi uygulamalardan biri olacak akıllı fabrikaya dönüşüm süreci başladı. Akıllı fabrikada optimum üretim sağlamak için tasarım, üretim, tedarik ve servis ağları birbirine bağlanacak.


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aseurasia.com

http://maktekfuari.com/online-davetiye
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi