SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   17 Temmuz 2018,

Ekim 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_162

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://www.metalexpo.com.tr/


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Nilgün Yalım Eren
yalimeren@yahoo.com.tr


İşyerinde Konuşma Adabı


İşyerindeki duruşunuz ve özellikle sözleriniz büyük önem arz eder. Çünkü sizi yansıtır ve profesyonelliğinizi, dolayısı ile kariyerinizi etkiler. İş hayatındaki konuşmalar günlük hayata nazaran daha resmidir ve iş odaklıdır. Yöneticileriniz, iş arkadaşlarınız ve diğer çalışanlar ile iletişiminize özen göstermeli, aşırı samimi olmamalı ve bazı konuları konuşmaktan uzak durmalısınız.


Uzun saatlerin geçirildiği işyerlerinde her türlü konu gündeme gelebilir ve siz kendinizi herhangi bir konuşmanın ortasında bulabilirsiniz. Bu herkes için kaçınılmaz bir durumdur. Ancak işyerindeki tüm konuşmalar iş huzuruna direkt etki edebilir ve gergin bir ortam oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu ve benzeri durumlar için tedbirli olmalı ve düşünmeden konuşmamalısınız.


 -İnsanlar nasıl konuşulması gerektiğinin dersini alırlar ama en büyük ilim; nasıl ve ne zaman susulması gerektiğini bilmektir.-   Leo Tolstoy


Huzurlu ve Başarılı Bir Kariyer İçin Konuşmaktan Uzak Durmanız Gereken Önemli Konular:

- Dini İnançları Sorgulamayın

Her bireyin sahip olduğu dini inançları farklı olabilir, hatta hiç inancı olmayabilir. Bu konu daima her yerde oldukça hassastır. Dolayısıyla iş ortamında bu konunun konuşulmaması, tartışılmaması veya eleştirilmemesi gerekir.


Bu konuda iş ortamında gereksiz yorumlarda ve imalarda bulunmamalısınız. İş arkadaşlarınızla bu tarz konularda konuşmaktan hatta tartışmaktan kaçınmalı, kendilerine saygı göstermelisiniz. Aksi takdirde bu durum iş yerindeki ilişkilerinizi ve kariyer hedefinizi negatif yönde etkileyebilir.

- Siyasi/Politik Görüşlerinizi Kendinize Saklayın

Politika iş hayatında uzak durulması gereken konuların başında yer alır. Özellikle seçim dönemlerinde ön plana çıkan bu konuda konuşmak, iş ortamında tatsız sonuçlara neden olabilir. Karşıt görüşlerin çatışması ise iş yerinde ciddi sorunlar yaratarak işin yürütülmesini zorlaştırabilir.

- Özel Hayatınızı Paylaşmayın 

İş arkadaşlarınızla kurduğunuz gereksiz samimiyet neticesinde paylaştığınız özel hayatınıza dair sırlar konusunda dikkatli davranmalısınız. Çünkü bu paylaşımlar suistimal edilmeye ve dedikoduya müsait konulardır ve bu bilgiler kulaktan kulağa farklı şekillerde yayılabilir. Özel hayatınızla ilgili detayları iş ortamında paylaşıyor olmanız, sizin profesyonel olmadığınızı, hatta güven telkin etmediğinizi düşündürebilir.

- Ailevi Sorunlarınızı Dile Getirmeyin 

Aile ilişkileri hakkında iş yerinde konuşmak, diğer çalışanlar açısından olumsuz olarak algılanabilir. Eşinizle, anne veya babanızla ya da çocuklarınızla yaşadığınız problemleri güvendiğiniz kişilere anlattığınızı düşünebilirsiniz ancak unutmayınız  arkadaşınızın da güvendiği bir arkadaşı mutlaka vardır. Ayrıca bu masum görünen paylaşımlar işyerinde kimi çalışanlar tarafından zayıflık olarak adlandırılabilir. Özellikle yönetici iseniz bu durum daha da tehlikeli olacaktır.

- Kariyer planlarınızı ve Hayallerinizi Anlatmayın

Bir iş ortamında kullanacağınız her kelimeyi özenle seçmeli ve özellikle gelecekle ilgili hayallerinizi yüksek sesle dile getirmemelisiniz. -Farklı bir şirkette çalışmak istiyorum, kendi işimi kurmak istiyorum- gibi ifadeler hem dedikoduya neden olur hem de yöneticinin duyması halinde sorun yaratabilir.


Hayallerinizi de paylaşmayın, zira hayaller kişiye özeldir ve paylaşmanız halinde sizin hayaliniz olmaktan çıkar.


-A-yı hayatta başarı olarak tanımlayalım, o zaman A = X + Y + Z- dir; 

X çalışmaktır, Y oyundur Z ise çenesini tutmayı bilmektir- Albert Einstein


- Esprilerinize dikkat edin

İnce bir mizah anlayışı güzeldir, ancak herkesin farklı bir mizah anlayışı ve algılaması vardır. Hatta hassasiyet duyduğu farklı konular da olabilir. Bu nedenle iş yerinde ve iş arkadaşlarınız ile şakalaşırken seçtiğiniz konulara ve yaptığınız yorumlara dikkat etmelisiniz. Din, ırk, siyaset konularından ve el kol şakalarından mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Bu durumdan rahatsız olan iş arkadaşlarınız size karşı önyargılı davranabilirler ve bunu iş hayatınıza yansıtabilirler.

- İş veya İşverenle İlgili Şikayet Etmeyin

İşinizle ilgili her türlü şikayetinizi mutlaka işvereninizle çözmeye çalışın. Eğer işyerinizdeki uygulamaları beğenmiyorsanız işten ayrılın. Ayrıca sürekli şikayet eden kişiler çevrelerine rahatsızlık verirler ve diğer çalışanların kendilerinden uzaklaşmalarına neden olurlar.  

- Argo Konuşmayın

Argo ve küfürlü konuşma iş hayatınızda asla yapmamanız gereken hataların başında gelir.  Bir anlık öfkeyle ağzınızdan çıkan benzeri kelimeler hakkınızda hiç hoşunuza gitmeyecek izlenimler yaratmanıza neden olacaktır. Sırf havalı veya yaratıcı görünmek için kullandığınız argo sıfatlar bile karakterinizi basitleştirecektir.

- Sır Tutmayı Bilin

Gizlilik bir işyerinde büyük önem arz eden konuların başında gelir. Sır tutabilmeli duyduklarınızı başkaları ile paylaşmamalı, gizli bilgileri de saklamalısınız. Boşboğazlık etmek daima çok tehlikelidir ve sizi zor durumda bırakır. Ne demiş atalarımız -Söz gümüşse sükut altındır- 


Dürüst ve güvenilir bir çalışan olmak, her iş alanında en çok aranan özelliklerdir.

-İnsanı dil kıymetlendirir ve insan onunla saadet bulur. İnsanı, dil kıymetten düşürür ve insanın dili yüzünden başı gider- Yusuf Has Hacib 


- Medya Hesaplarınız Üzerinden Konuşmayın

İş saatleri içinde sosyal medyada gezmeye ve konuşmaya devam ederseniz bu durum kısa süre içinde herkes tarafından fark edilecektir. Kendinizi zor duruma düşürmeyin ve işinizi tehlikeye atmayın. 

- Her Şeye Karşı Olmayın

Her ortamda karşı görüşlerin olması oldukça normal bir durumdur, hatta işin geliştirilmesine katkı sağlar. Ancak her görüşe, her söze daima önce itiraz etmek insanları rahatsız eder. Muhalefet ederken de dikkatli olmalı nerede, ne zaman ve ne söyleyeceğinizi düşünmelisiniz.

- Yalan söylemeyin, Doğruları Söylemekten Korkmayın

Sadece iş hayatında değil, hayatımızın her anında yalandan uzak durmalısınız. Zira işyerlerinde kameralar altında, tüm yazışmalar online ve denetim altında iken yalan söylemek pek kolay olmayacaktır. 


Ayrıca başınıza gelen bir sorun ve yaptığınız bir hata sonucu yalandan bahaneler uydurmayın. Sorunuzu çözmek adına ardına gizleneceğiniz birkaç masum yalan kariyerinizi ve itibarınızı zedeleyecektir.


-Dil kılıçtan keskindir-    Türk Atasözü


- İş Yükünden Yakınmayın

Sürekli olarak herkesten çok çalıştığından yakınan, başkalarını tembellikle suçlayan kişilerden olmayın. Gerçekten bir adaletsizlik varsa ilgili kişilerle görüşün. Bu yaklaşımınız bir süre sonra çevrenize rahatsızlık vermeye başlar ve sizi olumsuz etkiler.

- Öfkenizi Daima Kontrol Edin

Öfkenizi iş hayatınızda kontrol etmek ve sabırlı olmak sahip olacağınız en önemli özelliklerden biridir. Sizi güçlü kılar ve doğru düşünmenize ve doğru karar vermenize yardım eder. Aksi halde sizi altından kalkamayacağınız zor durumlara düşürebilir.

- Maaşınızı Kimseye Söylemeyin

Maaş tutarınız sadece sizi ve insan kaynaklarını ilgilendirir. Eğer bunu açıklayacak olursanız güvenilirliğiniz sarsılır ve bunu duyan ve kıyaslama yapan diğer çalışanlar da huzursuz olabilir. Ne demişler -Bayanların yaşı, bayların maaşı sorulmaz-

- Sağlık Sorunlarınızdan Sürekli Yakınmayın

Sağlığınız ağrı ve sızılarınız ile ilgili sürekli şikayet etmeniz bir süre sonra çevrenizdeki kişileri rahatsız etmeye başlar. En doğrusu sürekli yakınmak yerine, doktora görünmektir. 

- Dedikodu Asla Yapmayın

Kimin hakkında ve ne konuda dedikodu yaparsanız yapın bu sizi güvenilmez biri konumuna sokacaktır. Ve sizinle birlikte dedikodu yapan biri, daha sonra sizin de dedikodunuzu yapabilir demektir. Başkası hakkında veya şirketiniz hakkında yaptığınız ileri geri konuşmalar eninde sonuna duymasını istemeyeceğiniz kişilerin kulağına gidebilir ve ne yapacağınızı ne söyleyeceğinizi bilemez hale düşersiniz.

- Tutamayacağınız Sözler Vermeyin

Bir işi veya projeyi kabul etmeden önce düşünün. Sonucunda hem kendinizi hem de şirketinizi hayal kırıklığına uğratabilirsiniz.  Beklentileri yükseltmeyin ve yapabileceklerinizi söyleyin. 

- Pot Kırmamak için Düşünerek Konuşun

- Kendinizden az söz edin ve başkalarına da söz hakkı verin

- Sabit fikirli olmayın, başka fikirlere de saygılı olun

Ref: Gazzali/İhya - Yeşim Sarıer Aksu/Kariyer Rehberi/14.03.2013 - Aysun Bayhan/Kariyer/30.07.2015 - Emir Aksoy/20.10.2014


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aseurasia.com

http://maktekfuari.com/online-davetiye
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi