SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   17 Temmuz 2018,

Ekim 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_162

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://www.metalexpo.com.tr/


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Raci Cihan Şener

Türkiye İnovasyon Ekosistemi


Bu yazıda Türkiye inovasyon ekosistemini, yeni iş fikirlerinin buluşma ortamları ve yatırımcılar açısından incelemeye alacağız. 

-Ekosistemimize bakıldığında, iş fikirleri ve girişimcilik platformlarını çeşitliliği açısından nasıl sınıflandırabiliriz ve bu platformların özellikleri nelerdir?- sorusunun cevabını bu platformları ikiye ayırarak incelemeyi uygun görüyorum;
1) Sponsorluklar alarak fikirleri ya da girişimleri yatırımcılar karşısında yarışmaya teşvik eden platformlar.

Bir bakıma fikir fuarcılığı yaparak yaratıcı fikirlerin yatırımcı ile buluşmasını sağlayan bu platformların ayakta kalması ne kadar önemli olsa da; inovatif fikir fuarcılığı yaparken elde ettikleri gelirler ve onları kazanma biçimleri işin özünden sapmalara neden oluyor. Örneğin ana amaç yaratıcı fikirler ile yatırımcıyı buluşturmak olduğu kadar; yatırım ilişkisinin doğmasna ve gelişmesine yardımcı olmak olmalıdır.

Avantajlar: Reklam, sponsorluk derken inovatif iş fikirleri ve girişimler için ciddi bir görünülürlük sağlamış olurlar. Popülarite sayesinde gündem yaratırlar.

Dezavantajlar: Maalesef gündem yarattıkları kadar etkin olamayabilirler. 
Yarattıkları gündem etkisi ile büyük fuarlar gerçekleştirilir. Büyük kalabalıklar, gençler, fikir sahipleri; geldikleri bu fuarlarda aradıklarını bulamama riski ile karşı karşıya kalabilirler. Bununla birlikte sonradan iletişimde kalacak, yarım kalanları geliştirecek, takip edecek bir tek iletişim bilgisi edinememe ihtimalleri de yüksek görünmektedir.

Bu dezavantajlar gözardı edilemeyecek bir gerçekliktir. Ve maalesef girişimciler ve fikir sahipleri açısından hayal kırıklıkları ve yıpranmışlıklarla dolu bir deneyim yaratmaktadır.

2) Şirketler adına gerçekleştirilen inovasyon yarışmaları

Şirketler kendi adlarına gerçekleştirdikleri bu inovasyon yarışmalarını pek çok yönden değer yaratan bir araç olarak görürler. Kendi reklamlarını yaparak, sektörde -inovatif şirket- imajı çizmiş olurlar. Şirketlerine daha fazla para kazandırabilecek yeni bir fikir bulmaları da cabası!

Avantajları: Katılımcıların değerli fikirleri ya da girişimleri varsa, bu konuda kazanım yaratma çabası diğer platformlara göre daha fazladır. Yarışmaların anlamlı devamlılığı için gelen fikirleri doğru bir şekilde yönlendirip şirkete kazandırmaya çalışmaları neredeyse bir zorunluluktur. Şirketler bu yarışmaları bir imaj çalışması olarak da gördüğü için; yarışmacılara finansal destek dışındaki ihtiyaçlarını da olabildiğince karşılamaya çalışırlar.

Dezavantajları: Şirketlerin belirli bir temel yeterlilikleri olduğundan, girişimcilik ve inovasyon dünyası için fazla kapalı bir yapı olarak kalırlar. Başvuruları değerlendiriyor olsalar bile bilgi ve fikir geçirgenlikleri düşüktür. Kitlesel olarak geliştirilmesi gereken inovatif fikirler kapalı yapılar içine sıkışıp kalma riskiyle karşı karşıyadır.

Yatırımcı faktörü

Yaratıcı iş fikirleri ve inovatif girişimleri bir kenara bıraktığımızda önemli bir diğer etken ise yatırımcıdır.

Maalesef Türkiye-de yatırımcıları kategorize etmek çok mümkün görünmemektedir. Ancak tavsiyeler ile bazı göstergeleri gözler önüne sermek mümkün olacaktır.
Öncelikle yatırımcılar diğer sermaye sahiplerine yatırımcılığı teşvik etmelidirler. Mevcut durumda yatırımcıların sayısı oldukça azdır.
-Yatırımlar kişilere yapılır- öğretisi ne kadar doğru olsa da yalnızca bir filtredir. Yatırımcı kişiden çok fikre odaklanmalıdır. Beklentilerini iş fikri sahibine/girişimciye aktarabilmeli ve istediğini alabilmelidir.
Yatırımcılar için girişimler ve iş fikirlerinin birer yatırım kağıdı olmaktan öteye geçmeleri gerekmektedir. Her iş fikrinin hesap edilmesi gereken bir bütçesi olabilir. Ancak yaratıcı ve ihtiyaç karşılayan iş fikirleri doğal olarak görece önemli yatırımlar ister. Bu sebeple yatırımcıların, fikirlerin hayata geçmesine, bütçe faktöründen daha fazla değer vermeleri gerekmektedir. Bu konudaki garantici tavır beklenendir. Ancak garantici tavırlar fikirlere yatırım yapmamaktan değil, fikirleri anlamaktan geçmelidir.
Yatırımcıların kendi yatırım kağıtları dışındaki iş fikirleri ve diğer girişimcileri de destekleyecek platformların kurulmasına öncülük etmeleri gerekmektedir. 
Yatırımcılar yatırımlarını yönetsin diye -beyaz yaka- tercih etmekten vazgeçmelidir. Mümkünse inovatif fikirleri ile ticaret yapmayı denemiş; hatta iflas etmiş yatırımcıları bu sistemde tercih etmelidirler.
Yatırımcıların girişimcilere sağladığı en büyük destek her zaman finansal destek değildir. Mümkün olduğu kadar girişimcilerin beklediği yönde network desteği de sağlamalıdırlar. Hatta mümkünse girişimciler için network ağlarını kurmaya çaba sarfetmelidirler.
Girişimcilerin en büyük beklentilerinden bir tanesi hızdır. Yatırımcıların girişimcilere destek vermek konusundaki en büyük eksiklerinden biri, yarattıkları bürokrasi ve gecikmelerdir. Yatırımcılar sermayelerinin büyüklüğü nedeniyle daha az ulaşılmak ve dokunulmak istiyor olabilirler. Ancak bu durum fikirlerin zarar görmeden ve heyecanını kaybetmeden ilerlemesine engel olmaktadır.

Elbette ki yatırımcıların sermayeleri ile sağladıkları katkılar ve yenilikçi iş fikirlerini sunmak için kurulan platformlar oldukça önemlidir. Ancak yatırımcıların Türkiye inovasyon ekosistemine katkı verebilmeleri için artık ellerini taşın altına sokmaları gerekmektedir. Burada da çok can alıcı bir mesele olan iş fikrine yapılan yatırımlar devreye girer.

Fikre yapılan yatırımların miktarlarının katlanarak büyümesi gerekmektedir. Aksi halde daha fazla beyin göçü ile bizden çıkacak yaratıcı fikirleri kaybedeceğiz. Tüm inovatif fikir ekosistemimiz daralmadan ya da yok olmadan fikre yapılan yatırımların artması, yatırımcılarımızın fikir sahnelerinde boy göstermeleri gerekmektedir. 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aseurasia.com

http://maktekfuari.com/online-davetiye
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi