SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   28 Mayıs 2018, Pazartesi

Haziran 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_158

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

TATMETAL-in Dünü, Bugünü ve Yarını

Sektörümüzün güzide yayınlarından biri olan, SUBCONTURKEY-in bana ayrılan bu sayfalarında bir başarı hikayesinden, TATMETAL-in dünü, bugünü ve yarınından kısaca bahsederek yazıma başlamak istiyorum.

Bilindiği üzere, 1986 yılından itibaren sektörde faaliyetlerini sürdüren TATMETAL, 2005 yılında hizmete soktuğu ve ihtiyaçlar doğrultulsun da sürekli modernize ettiği, kapasite arttırdığı, hizmetlerini çeşitlendirdiği Çelik Servis Merkezlerinin ardından, 2007 yılında işletmeye aldığı,

450.000 tonyıl kapasiteli asitleme hattı,
350.000 tonyıl kapasiteli I. Soğuk hadde,
180.000 tonyıl kapasiteli Tavlama ünitesi ile üretici kimliğine ilk adımlarını atmıştır.
Takip eden yıllarda sırasıyla;

2009 yılında   350.000 tonyıl kapasiteli sürekli galvanizleme hattını

2013 yılında   500.000 tonyıl kapasiteli temper haddeyi
350.000 tonyıl kapasiteli II. Soğuk haddeyi
350.000 tonyıl kapasiteli Alkali temizleme hattını

2014 yılında ise 168.000 tonyıl kapasiteli sürekli boyama hattını işletmeye almıştır.

% 100 yerli sermaye ile ve çevreye son derece duyarlı en son teknolojiler kullanılarak, hayata geçirilen bu yatırımlar; Çelik Servis Merkezleri olarak 28.000 m2 kapalı, 14.000 m2 açık alanda, üretim üniteleri olarak da 57.523m2 kapalı, 52.729m2 açık alanda konumlandırılmıştır.

Daha önce de dile getirdiğimiz üzere mevcut sürekli galvanizleme hattımız aynı zamanda aluzing üretebilir şekilde dizayn edilmesine rağmen, her zaman, her şartta yanımızda olan, bizden güven ve desteklerini hiç eksik etmeyen dostlarımızın galvaniz taleplerini karşılamaya ancak yetişmiş ve aluzing üretimi için kapasite ayırmamıza imkan bırakmamıştır.

Hatta, özellikle boya hattımızı devreye aldıktan sonra, galvanizleme hattımızın boya hattı için de kapasite ayırma durumunda kalması, ve bu ayrılan kapasitenin özellikle ince sac üretimine yönelik olması, diğer galvanizli sac taleplerini karşılamakta bizleri zora sokmaya ve teslim sürelerimizin uzamasına neden olmaya başlamıştır.

Aslında bu durum sektörümüzün yatsınamaz bir gerçeğidir. Şöyle ki; giderek yoğunlaşan rekabet ortamında varlığınızı korumak ve sürdürülebilir bir büyüme sağlamak için ürünlerimizi çeşitlendirmeye, katma değer yaratmaya, üretim maliyetlerimizi düşürmeye ve entegrasyona yönelik yatırımları aralıksız yapmaya mecbursunuz.

Bir başka değişle, sektörümüzde yapılan her yatırım, aslında bir sonraki yatırımın tetikleyicisi oluyor. Bu cümleden hareketle TATMETAL olarak şimdilerde neler yaptığımıza gelince;

Boya hattının devreye girmesiyle galvaniz hattından çalınan kapasiteyi tekrar yaratmamız gerekiyordu.
Aslında, biz ikinci galvanizleme hattı yatırım kararımızı 2012 yılında almış, fizibilite çalışmalarını yapmış ve duyurmuş idik.

Ancak, konjoktür önceliklerimizi değiştirdi. Çünkü, boyalı sac tüketimi yıllar içinde giderek artmaya ve müşterilerimizin taleplerinin önemli bir kısmı galvanizli sacın yanı sıra boyalı galvanizli sac olmaya başladı.

Bu durumda, yani boyalı sac üretim tesisiniz olmadığında, var olan galvanizli sac üretim tesislerinizin satışları da doğal olarak olumsuz etkilenebiliyor.

Müşterilerimize galvanizli sacı TATMETAL-den, boyalı galvanizli sacı diğer üreticilerden tedarik et demek de mümkün ve doğru değil idi tabii ki…

Bu nedenle, boyalı sac üretimine yönelik yatırımımızı öne aldık ve bir fark yaratmaya özen göstererek Türkiye-nin en mükemmel hatlarından birini işletmeye soktuk. Mevcut hattımızda polyester, pvdf, pvc, plastisol, polıuretan ve polyamit boya uygulamaları gerçekleştirilmekte, aynı zamanda düz, metalik, sedefli , kırışık toz boya efekti uygulamaları ile birlikte, ağaç, granit ve benzeri özel desen uygulamaları yapabilmektedir.

Özellikle beyaz eşya sektörünün ihtiyaç duyduğu ve ağırlıklı olarak yurt dışından tedarik ettiği özel boyalı sacların üretimini gerçekleştirerek, bu alandaki boşluğu doldurmaya caba gösteriyoruz.

Ertelenen ve yapımı CMI-Indıstry Metals Belçika tarafından gerçekleştirilen 450.000 tonyıl kapasiteli ikinci galvanizleme hattımızın makine parçalarının ithalatına başlandı. Kapalı alanın inşaası, çelik konstrusyonları ile alt yapısı tamamlandı, makine montajına başlandı. Allah-ın izniyle 2017 Kasım ayında işletmeye alınacak. Ve böylece toplam galvanizleme kapasitemiz 800.000 tona ulaşacaktır.

Bizler yeni sürekli galvanizleme hattı yatırımızda da fark yaratmaya çalıştık ve daha katma değerli ürünleri üretebilmeyi amaçladık.

(HSLA) yüksek mukavemetli alaşımlı çelikler
(IF) Ekstra derin çekme kalite olan çelikler
(BH) Pişirme sertleşmeli çelikler 
(DP) çift fazlı çelikler
Yapı çelikleri

A-B-C ( temperli) yüzey saclara, 60 ile 650 grm2 çinko kaplama yapılabilecek, Cr3, Cr6, Cr Free, Thın organic coating ve Antifinger, Elektrostatik yağlama gibi yöntemlerle yüzey koruma sağlanabilecek.

0.25 mm – 3.00 mm kalınkta,
800 mm – 1300 mm genişlikte
Galvanizli sac üretilebilecektir.

Ve yine bu galvanizleme hattımızla da, başta Otomotiv Sanayi  olmak üzere, beyaz eşya ve inşaat sektörünün ihtiyaç duyduğu özel kalite saclar üretilerek pazara sunulmuş olacaktır. 

Ayrıca, ikinci galvanizleme  hattımızın işletmeye alınması ile artan kapasitemiz sonucu birinci galvanizleme hattımızda, yüksek korozyona dayanımlı, Aluzıng üretimine de başlanacaktır.

Kesinleşen ve SMS Group GmbH Avusturya tarafından yapımına başlanan 1.500.000 tonyıl kapasiteli yeni asitleme hattı yatırımımız ise 2018 yılı ilk çeyreğinde inşallah işletmeye alınmış olacaktır.

( HSLA,IF,BH-DP ve YAPI ÇELİKLERİ) gibi farklı  kalitelerdeki  çelikler hidroklorik asit (HCL) banyolarında temizlenip, soğuk haddelemeye ve yüzey kaplama proseslerine hazır hale getirilecektir.

Kesintisiz üretim yapabilen yeni asitleme hattımızda türbülans asitleme teknolojisi kullanılacak olup, daha düşük enerji tüketimi olacak ve sarf edilen asitten tasarruf sağlanacaktır.

Ayrıca azalan fire miktarları ile de, enerji ve asit tasarrufunun yanı sıra malzeme verimliliği de artırılmış olacaktır.

1.50 mm – 5.50 mm kalınlığa,
600 mm- 1.500 mm genişliğe kadar olan sacların temizleneceği bu hatla birlikte toplam  asitleme kapasitemiz 2.000.000 tona çıkmış olacaktır.

Sürekli asitleme hattıyla birlikte yine SMS Group GmbHAvusturya tarafından yapımı gerçekleştirilecek olan 5.000 litre saat kapasiteli, asit dönüştürme verimliliği %99 olan asit rejenerasyon tesisi ( ARP )  de işletmeye alınacaktır.

Ve yine yakın vadeli yatırım planlarımız içinde yer alan, firma ve teknoloji araştırmaları, görüşmeleri devam eden 1.500.000 tonyıl kapasiteli 5 stantlı TANDEM HADDE-nin de 2 yıl içinde işletmeye alınması planlanmaktadır. 

Haddeleme teknolojisinde, sıralı haddelerle kesintisiz ezme uygulanarak, özellikle başta otomotiv sanayi olmak üzere, tüm sanayicilerimizin arzu ettiği tolerans değerlerine, yüksek yüzey kalitesine, daha düşük maliyetlerle ve daha yüksek verim avantajı ile ulaşılacaktır.  

Giriş kalınlık aralığı 1.50 mm – 5.00 mm
Çıkış kalınlık aralığı 0.20 mm – 2.50 mm
Genişlik aralığı 600 mm – 1.300 mm  yada 600 mm – 1.550 mm

Ayrıca,  bu tandem hadde ile birlikte haddeleme kapasitemiz toplamda 2.200.000 ton/yıla çıkacak, daha dar bir alanda, düşük tonajlı yarı mamulle çalışmanın sağlayacağı işletme verimliliği avantajı kazanılacaktır.

İlaveten, söz konusu haddeleme kapasitesini destekleyecek destek üniteleri, enerji tesisleri, saha tanzimleri, labrotuvarlar, stok alanları, kalite sistemleri oluşturulmakta olup, toplam yeni yatırım tutarının yaklaşık 140 ila 150 milyon dolar civarında olacağı ön görülmektedir.

Özellikle belirtmek isterim ki , işletmeye alınan yatırımların doğuracağı ilave istihdam ile, bölge kalkınmasına da katkıda bulunmak da , vizyonumuzun ve misyonumuzun önceliğidir.
Asuman GÜRSOY
TATMETAL ÇELİK SANAYİ VE TİC A.Ş
Koordinatör


 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.hefist.com


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi