SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   26 Mayıs 2018, Cumartesi

Haziran 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_158

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

DE-KA Elektroteknik, Avrupa-daki Sektör Liderliğini Sağlamlaştırdı

1993 yılında kurulan ve üretiminin %55-ini ihraç eden DE-KA Elektroteknik, 2017 yılında %15-lik büyüme hedefliyor. DE-KA Elektroteknik Satış ve Pazarlama Müdürü Hasan Top, Çayırova ve Manisa-da olmak üzere iki fabrikada üretim yaptıklarını her yıl iki haneli büyüme gerçekleştirdiklerini söyledi. DE-KA Elektroteknik Satış ve Pazarlama Müdürü Hasan Top, Manisa OSB-de bulunan fabrikalarını ziyaretimiz esnasında sorularımızı yanıtladı. 

SUBCONTURKEY: Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Hasan Top: 2011 yılından buyana DE-KA Elektroteknik-te çalışıyorum. Satış/Pazarlama, İş Geliştirme departmanlarını yönetiyorum. Marmara Üniversitesi İİBF - İşletme mezunuyum.  


SUBCONTURKEY:DE-KA Elektroteknik-in kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Hasan Top: De-Ka Elektroteknik 65 Milyon adet/yıl üretim kapasitesiyle Avrupa-nın en büyük fişli kablo üreticisidir.

DE-KA, birlikte elektrik mühendisliği eğitimi alan iki arkadaş, Coşkun Demirsoy ve Atilla Eren tarafından 1993 yılında kurulmuştur. Küresel beyaz eşya markalarına fişli kablo, kablo üretimi ve gruplama hizmetleri sağlamaktayız. Çayırova / Kocaeli ve  Manisa OSB olmak üzere 2 fabrikada toplamda 14.000m2 kapalı alanda üretim yapmakta 400-den fazla çalışanı istihdam etmekteyiz. 

DE-KA Elektroteknik, AR-GE Merkezi Oldu

Müşterilerimizi tüm süreçlerde rekabetçi kılacak en iyiyi sunma gayreti içesindeyiz. Bu amaç doğrultusunda 2016 yılı içinde Ar-Ge Merkezi kurma çalışmalarını başlattık ve 4 Nisan 2017 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayıyla Türkiye-de kurulan 428. Ar-Ge Merkezi unvanına sahip olduk. 

Bunun yanında test laboratuvarımız 27 Nisan 2017 tarihinde CTF (Müşteri Test Laboratuvarı) olarak akredite oldu. Türkiye-de CB normlarına göre akredite laboratuvarı olan ilk fişli kablo üreticisiyiz. 


SUBCONTURKEY: Manisa-ya yatırım yapmanızdaki amaç neydi?

Hasan Top: Beyaz eşya sanayi, küçük elektrikli ev aletleri, ısıtma-soğutma vb. sektörlere hizmet veriyoruz. Vestel ve Whirlpool gibi ana sanayilerimizin yanında olmak ve daha iyi hizmet vermek için Manisa işletmemizi kurduk. 


SUBCONTURKEY: İhracatınız hakkında bilgi verir misiniz?

Hasan Top: Üretimimizin %55-ini doğrudan ihraç ediyoruz. Müşterilerimizin, üretimlerinin çoğunu ihraç eden firmalar olduğunu düşünürsek doğrudan ve dolaylı olarak üretimimizin %75-i ihraç ediliyor diyebiliriz. 
Vestel, Arçelik ve BSH-ın ilk üç sırada yer aldığı, TET tarafından yayınlanan 2016 yılı Elektrik – Elektronik ihracat onur listesinde 59. sırada kendimize yer bulduk. 

Her yıl 2 haneli büyüme sağlıyoruz, bu yıl da hedefimiz %15-in üzerinde büyümek. Büyüme ihracata da aynı oranda yansıyor. Avrupa-nın en büyük 10 beyaz eşya üreticisinin 9-unun tedarikçisiyiz ve pazar payımızı sürekli artırıyoruz. 

2016 yılında müşterilerimiz tarafından çeşitli ödüllere layık görüldük. BSH tarafından verilen Avrupa-da yılın en iyi tedarikçisi ödülünde kendi kategorimizde 3 firmadan birisi seçildik. Electrolux-ün düzenlediği yılın tedarikçi mükemmeliyeti ödülünde de 3 firmadan birisi olarak podyumda yer aldık. Bu iki ödüle artarda aday olmak ve ödüllerde sadece De-Ka olarak değil Türk beyaz eşya yan sanayisinin bir temsilcisi olarak bulunmak da firmamız için ayrıca gurur kaynağı oldu. 


SUBCONTURKEY: 2017 yılının ilk 5 ayı nasıl geçti? Geçen seneye göre kıyaslar mısınız?

Hasan Top:  2016 yılı bizim için iyi bir yıldı. 2017-de hızlı başladı. Yurtiçinde ÖTV indiriminin etkisi ve yeni müşteri kazanımlarıyla satışlarımız beklentimizin üzerinde arttı. Hedefimiz yılın geri kalanında da bu büyümeyi sürdürmektir. 

Nitelikli Eleman Yetiştirilmesi için Devletin Alanlarında Uzman Emeklilerden Yararlanması Gerekir


SUBCONTURKEY: Sektörde ne tür sorunlar yaşanıyor? Bu sorunlara karşı çözüm önerileriniz var mı?

Hasan Top: Sektörün yaşadığı en önemli sorunlardan birisi nitelikli iş gücü bulma zorluğudur. Bir tarafta işsiz insanlar varken bir taraftan da kalifiye eleman arayan çok sayıda endüstri var. Çayırova / Kocaeli fabrikamız Gebze Organize Sanayi Bölgesi-ne yakın bir noktada. Hem Çayırova / Gebze bölgesinde hem de Manisa-da bu zorluğu yaşıyoruz. İki bölge de iş açısından doymuş durumda. İşsiz insanların neden çalışmayı tercih etmedikleri üzerine yoğunlaşıp, onlara ihtiyaçlarına göre eğitim imkanları sunmak gerekiyor bunun yanında öğrenciler de teşviklerle meslek liselerine yönlendirilmeli. 

Teknik, mesleki liselerdeki öğretmenlerinde vasıflı olması gerekiyor. Örneğin kalıp dersi verecek öğretmenin kalıbı bilmesi ve son gelişmeleri takip etmesi gerekiyor. Mesleği öğretmenlik olmayıp da konusunda uzman olan birçok emekli ustamız, emekli mühendisimiz  var. Bu potansiyeli kullanabilir, emeklilerimiz içinden mesleki yeterlilik sahibi olanları belirlenerek kısa süreli istihdam edilebilirler. Burada emek karşılığı ücret olmasının yanında inanıyorum ki bir çoğu sadece gençlere faydalı olabilmek için ücretsiz olarak gönüllü olacak ve tecrübelerini yeni nesillere aktaracaklardır. Ülkemizin kalkınma yolunda tüm değerlerinden faydalanması mecburidir. Tecrübe de bu değerlerin en faydalısı olabilir. 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.hefist.com


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi