SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   26 Mayıs 2018, Cumartesi

Haziran 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_158

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Dirinlerin Çırakları Okurken Üretiyor

Sanayide yetişmiş elaman açığını kapatmak için 6 yıl önce kapılarını açan Dirinler Çıraklık Eğitim Merkezi öğrencileri, henüz okurken üretime katkıda bulunuyor. Dirinler Sanayi Makinaları ve Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Rebil Dirin, Türk sanayisinin kalifiyeli elaman ile kalkınmada -sürdürebilirlik- kazanabileceğine dikkat çekerek -Kapılarımız meslek lisesi ve meslek yüksek okulu mezunlarına da açık. Gönlünde ve aklında üretmek, kazanmak olan çırak adaylarını bekliyoruz- dedi.

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi-ndeki -Mesleki Eğitim Merkezleri-ne bağlı olarak 2011 yılında hizmete açılan Dirinler Çıraklık Eğitim Merkezi, sektörün önde gelen -marka- kurumu haline geldi. Mezunların yüzde 99-u Dirinler-de iş sahibi olurken, başka firmalarda çalışmak isteyenler de Dirinler mezunu oldukları için adeta kapışıldı. Mezun olup da işsiz olan kalmadı.

HEM UYGULAMALI HEM TEORİK EĞİTİM

Milli Eğitim Bakanlığı-ndan aldığı onayla kapılarını açan okulda, aday çırak olarak başlayan öğrenciler 3 yıllık bir eğitim-öğretim döneminden sonra kalfalık için sınava giriyor. Çırak adayları mesleki eğitim dışında aldıkları ilave derslerle de mezun olduklarında meslek lisesi mezunu olarak kabul ediliyor. Bu yıl 43 çırak adayının eğitim aldığı merkezde, öğrenciler hem teorik hem uygulamalı derslerle üretime de katkıda bulunuyor.

REFERANS NOKTASI

Bugün yalnızca orta öğrenimi bitirenleri değil meslek lisesi ve yüksekokulu mezunlarını da Dirinler Akademi  bünyesinde eğittiklerini  söyleyen Mustafa Rebil Dirin,  -Okulumuza çırak adayı olarak başlayıp, ardından bizde iş başı yapan, kendine bir kariyer hedefi seçip ilerleyen ve şef olan çalışma arkadaşlarımız var- dedi. Katma değeri yüksek üretimin ancak teknolojiyi bilmek ve  üretmekle mümkün olabileceğini ifade eden Dirin, -Dirinler Çıraklık Eğitim Merkezi, makine sektöründe bir referans noktası haline geldi. Bu yüzden mutluyuz. İstiyoruz ki kurumsal kimliğini tamamlamış, sanayiye daha çok katkı sunmak isteyenler de bizim izlediğimiz bu yola çıksın. Tecrübelerimizi paylaşmaya hazırız- dedi.

İŞİ DE MAAŞI DA HAZIR

Dirinler Makine Sanayi ve Ticaret Genel Müdürü Halil Akgül ise çırak adaylarının ulaşım ve yemekle birlikte maaş da aldıklarına dikkat çekerek, -Biz onlara çırak gözüyle değil, bizim iş  arkadaşlarımız gözüyle bakıyoruz. Şirkette uygulanan kişisel gelişim ve teknik eğitimler  çıraklara da verilmektedir.- dedi.  Bir çok firmanın kalifiyeli eleman sıkıntısı yaşadığı bir dönemde Dirinler-in büyük bir açığı kapattığını ifade eden Akgül, -Türkiye nin sanayileşmesinde en belirleyici sektörlerden biri hatta en belirleyicisi  makine üretimidir, çıraklarımız da yüksek teknolojiyi içinde barındıran makine üretimini  hem yerinde görerek hem de uygulayarak önemli bir tecrübe kazanıyor. Sanayinin de -sürdürülebilir- olabilmesi için kalifiye gençlerin yetişmesi çok önemlidir. Dirinlerin mezun ettiği bu gençler  kalkınmanın teminatı olacaktır- diye konuştu.
 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.hefist.com


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi