SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   28 Mayıs 2018, Pazartesi

Haziran 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_158

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Ekinler Endüstri, 2017 Yılında %40 Büyüme Hedefliyor

2017 yılında Ekinler Endüstri olarak beyaz eşya, akü ve solar sektörlerindeki müşterileri için daha rekabetçi olma yolunda adımlar atarken, savunma sanayi, raylı sistemler ve otomotiv gibi yeni sektörleri de kapsayacak şekilde  ürün portföyünü genişletmek için insan kaynağı ve ekipman olarak yatırımlarını sürdürdüklerini belirten Ekinler Endüstri Genel Müdür Soner Mutlu, %40 büyüme beklediklerini söyledi. 


SUBCONTURKEY: Ekinler Grup bünyesindeki şirketler hakkında bilgi verir misiniz?

Soner Mutlu: Ekinler Grup bünyesinde 3 şirket yer almaktadır. Bunlar sırasıyla elektromekanik ürünler üreten grubun amiral gemisi Ekinler Endüstri; kablo üreten Ege Kablo ve Güneş Enerjisi Sistemleri Kurulumları üzerine faaliyet gösteren Alman Eurosol firması ile birlikte oluşturulan Ekinler-Eurosol firmalarıdır. Grubumuzun merkezi Istanbul-da bulunmaktadır. 

SUBCONTURKEY: Manisa fabrikanızla ilgili detaylı bilgi verir misiniz? Manisa-da yaptığınız üretimler hakkında bilgi verir misiniz?

Soner Mutlu: Ekinler Endüstri 1984 yılında İstanbul-da kurulmuş olup, ilerleyen yıllarda üretim faaliyetlerini Manisa işletmesine taşımıştır. Manisa Organize Sanayi Bölgesindeki işletmesinde ilk etapta kablo demetleri ile başlayan üretim serüveni, ISO-TS16949 Kalite Yönetim Sistemini uygulamaya başladıktan sonra farklı sektörlere farklı ürünler vermekle devam etmiştir. Günümüzde firmamızda kablo demetleri dışında; termal sigorta ve NTC sensör gibi termal ürünler; güneş enerjisi panel üreticilerine yönelik bağlantı kutuları; akü sektörüne yönelik hücre bağlantı elemanları; otocam sektörüne yönelik elektriksel bağlantı elemanları üretilmektedir. Farklı sektörlerdeki farklı ürün gruplarının üretilmesi özellikle mevsimsellik gösteren ürün gruplarının bir ölçüde dengelenebilmesine olanak sağlamaktadır.  
SUBCONTURKEY: İhracatınız hakkında bilgi verir misiniz? 

Soner Mutlu: Ülkemizin beyaz eşya sektöründe lider durumda olması nedeniyle,  bu sektörde üretimimiz iç piyasa ağırlıklı olup, ihracatımız termal ürünler ile sınırlıdır. Diğer sektörlerde ise gerek yurt dışı gerekse yurt içi firmalara eşit ağırlıkta hizmet verilmektedir. Genel olarak bakıldığı zaman, Almanya, İtalya, Polonya, Fransa gibi Avrupa birliği ülkeleri başta olmak üzere, Rusya, Ukrayna ve İran pazarlarına ihracatımız mevcut olup, toplam ciromuz içinde yaklaşık %15-lik bir ihracatımız mevcuttur.    
 
SUBCONTURKEY:Yeni ürün çalışmalarını nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Müşterilerinizden gelen istekler doğrultusunda yeni ürün çalışmalarınız oluyor mu? Bunlar hakkında bilgi verir misiniz? Firma bünyesinde yaptığınız Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Soner Mutlu: Yeni ürün çalışmaları Ar-Ge birimimiz tarafından yürütülmekte olup, müşterinin ihtiyaç duyduğu ve/veya duyabileceği ürünlerin kendilerine sunulması şeklinde yürütülmektedir. Özellikle yerlileştirme konusunda yukarıda adı geçen tüm sektörlerde çalışmalar gerçekleştiren Ar-Ge Bölümü sayesinde, daha önceleri ülkemizce ithal edilen termal sigorta, NTC sensör, Ozonizer, akü hücre bağlantı elemanları, güneş enerjisi panel bağlantı kutuları; otocam bağlantı elemanları bünyemizde üretilmeye başlanmış ardından bu ürün gruplarında yurt dışına ihracatlarını yapar hale gelinmiştir.  Bünyemizde kalıphanemizin, plastik enjeksiyon ve preshane birimlerimizin olması nedeniyle, müşterilerimizden gelebilecek her türlü yeni ürün ve/veya yerlileştirme projeleri çok hızlı bir şekilde devreye alınabilmekte ve müşterilerimize alternatif çözüm önerileri sunabilmekteyiz.    
 
SUBCONTURKEY: Son günlerde çok konuşulan Endüstri 4.0 için firma olarak siz neler yaptınız/yapacaksınız? Endüstri 4.0 kavramından anlaşılması gerekenler sizce nelerdir? Endüstri 4.0 için yatırımlarınız  var mı? 

Soner Mutlu: Endüstri 4.0 konusuna firmamız tepe yönetiminden başlamak suretiyle yoğun bir önem verilmektedir. Bu konuda düzenlenen toplantılara, çalıştaylara ilgili bölümlerimiz dinleyici olarak katılmakta olup, Endüstri 4.0 konusunda çalışanlarımızın bilinçlendirilmesi yönünde faaliyetler sürdürülmektedir. Endüstri 4.0 katma değerli üretim prosesleri arasındaki manuel süreçlerin internet üzerinden haberleşme yardımı ile bertaraf edilerek üretim optimizasyonun sağlanması olarak tanımlanabilir. Firmamız bünyesinde bu tip seri yada esnek üretim uygulamalarına olanak sağlayan ürünler için özellikle ERP sistemimiz ile entegre bir üretim modülünün oluşturulması için çalışmalarımız sürmektedir. Diğer yandan Ekinler Endüstri otomasyona, seri üretime, üretimin hatadan arındırılarak kontrol altında tutulmasına büyük önem vermiş ve ar-ge bünyesinde proses geliştirme ekibi kurmuştur. Bu ekip tanımlanan herhangi bir proses için özel makine ve ekipman tasarlama ve hatta üretme kabiliyetine sahiptir. Halen Ekinler Endüstri bünyesinde kullanılan birçok makine , ekipman ve test düzeneği tekil olup piyasada örnekleri bulunmamaktadır. Bu altyapının varlığı ile ERP sistemi entegrasyonu ile elde edilen datanın birleşimi, Endüstri 4.0 a geçiş sürecinde Ekinler Endüstri ye ciddi ivme kazandıracaktır.
 
SUBCONTURKEY:2017 yılı, geçen seneye göre nasıl geçiyor? Önümüzdeki dönem için hedefleriniz nelerdir? 

Soner Mutlu: Önceki yıllar ile karşılaştırıldığında ana sanayiler her geçen yıl çıtayı bir miktar daha yükseltmekte ve yan sanayi firması olarak da bizler bu yeni çıtayı aşabilmek için çözümler üretmeye çalışmaktayız. 2017 yılı Ekinler Endüstri için bir dönüşüm yılı olacaktır. 

2016 yılında başlatılan yalın üretim çalışmaları sonuçlarını çok kısa zamanda vermiş, 2017 yılına çok daha sağlıklı bir şekilde başlanılabilmiş bu da beraberinde hacimsel büyümeyi getirmiştir. 2017 yılı için %40-lar mertebesinde bir büyüme öngörülmüştür. 2017 yılında Ekinler Endüstri içerisinde bulunduğu beyaz eşya, akü ve solar sektörlerinde müşterileri için daha rekabetçi olma yolunda adımlar atarken, savunma sanayi, raylı sistemler ve otomotiv gibi yeni sektörleri de kapsayacak şekilde  ürün portföyünü genişletmek için insan kaynağı ve ekipman olarak yatırımlarını sürdürmektedir. 2018 yılı için çok daha umutluyuz.   

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.hefist.com


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi