SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   26 Mayıs 2018, Cumartesi

Haziran 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_158

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Gaz Musluğu Üretiminde Uzman Firma: TURAŞ

TURAŞ, 2017-de Yurt Dışında da Yatırım Yapacak

Evsel pişiriciler için gaz musluğu üretimi yapan TURAŞ Gaz, bugün konusunda dünyanın lider firmalarından biri konumunda. Otuz yılı aşkın süredir faaliyetlerini başarıyla sürdürmekte olan Turaş Gaz Armatürleri, yurt içi müşterilerinin yanı sıra ürettiği ürünleri Avrupa, Asya ve  Afrika-daki pek çok ülkeye ihraç etmektedir. Günümüz ileri mühendislik tekniklerini kullanan Ar-Ge birimi çalışmalarıyla TURAŞ GAZ ARMATÜRLERİ-nin 150-ye yakın patent başvurusu ve pek çok özgün modeli bulunmaktadır. Gelişen teknolojileri kullanarak son kullanıcının pişirme ihtiyaçlarına ve beklentilerine çözümler üreten Turaş Gaz Armatürleri alanında Avrupa-nın en büyük üreticilerinden biri olmayı başarmıştır. TURAŞ Gaz Armatürleri Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Turhan, İmalattan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aykut Can Yıldız, Ar-Ge Merkezi Yöneticisi İsa Gün ve Mehmet Nalbantoğlu ile TURAŞ- ı konuştuk. 

SUBCONTURKEY: TURAŞ -ın kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

İsa Gün: TURAŞ Gaz olarak, 1984 yılında evsel pişiriciler için gaz musluğu üretimine başladık. 2008 yılı itibariyle şuan içerisinde bulunduğumuz İstanbul-Silivri-de bulunan işletmemize taşındık. Fabrikamız 16 bin metrekare kapalı alanı olan bir işletmedir. Fabrikamızda evsel pişirici cihazlar ve yakıcı kafalara ilişkin üretimler yapıyoruz. Geçmiş Ar-Ge Tecrübelerimiz ışığında Kasım 2016 itibarı ile Ar-Ge Merkezi olduk. 

Aykut Can Yıldız:  Son 2 senedir TURAŞ- ı yeni bir TURAŞ yaptık diyebiliriz. Yalın üretim sistemine uygun yeni yatırımlar gerçekleştirdik. Toplam 300-ü aşkın çalışanımız var. 2016 yılında %15 büyüme sağladık. 2017 yılında ise %35-lik büyüme hedefliyoruz. Üretimimizin %50-sini ihraç ediyoruz. İhracatta yeni hedef pazarımız ise Güney Amerika kıtasıdır. Meksika, Brezilya, Şili ve Arjantin-de büyük üretimler yapılıyor ve bu coğrafyadaki tüm üretici firmalar ile temas halindeyiz. Yakında Güney Amerika kıtasına ihracata başlayacağız. 

TURAŞ, Ar-Ge-ye Ciddi Yatırım Yapıyor

SUBCONTURKEY6 ay önce Ar-Ge Merkezi oldunuz. Bu konuda bilgi verir misiniz? 

İsa Gün: Yaklaşık 10-12 yıldır Ar-Ge merkezimizin alt yapısını oluşturacak çalışmalar yapıyorduk ve adaptasyonumuz bu anlamda kolay oldu. Ar-Ge merkezine benzer yapımız vardı ama bu ünvanı da alarak kurumsal haline dönüşmüş oldu.  30 yılı aşkın geçmişi ile birçok başarılara imza atan TURAŞ, Türkiye-nin 289. Ar-Ge Merkezi olmayı da başardı. Ar-Ge Merkezimiz şuan toplam 20 kişiden oluşuyor. 12 Lisans, 1 Yüksek Lisans ve geri kalanlar da teknisyen olarak çalışmaktadır. Ar-Ge Merkezi olarak fabrika içerisinde 3 yerleşkemiz var. Bunlardan ilki ürün tasarımlarının ve prototip faaliyetlerinin gerçekleştirildiği Ana Tasarım Ofisi, İkincisi Yalın üretim metodlarının kullanıldığı Süreç Ar-Ge ofisi, son olarak ta gerek standartlara uygunluk gerekse kendi geliştirdiğimiz test metotlarının uygulandığını Ar-Ge Laboratuvar ofisinden oluşmaktadır. Ar-Ge yatırımları olarak Türkiye standartlarının çok üzerinde bir bütçe ayırıyoruz. Firma olarak bütçemizin %3-3,5-uğunu Ar-Ge için ayırıyoruz. 

Ar-Ge Merkezi olmak şirket içi avantajlar da sağlıyor. İlk 3 aylık verilere göre Ar-Ge Merkezimizin genel giderlerinin %30-luk kısmı, geri kazandırılarak şirket içi avantaj sağladık. Bunlar kurum içi avantajlarımız oluyor. Ayrıca kurumsal anlamda da firmamıza avantaj sağlıyor ve Ar-Ge Merkezi olmak TURAŞ-a artı bir değer katıyor.

Gökhan Turhan: Ar-Ge Merkezi olduğunuz zaman yapmanız gereken belli kriterler var. Bu kriterlere sahip olduğunuzda devlet nezdinde ve resmi kurumlarda elle tutulur bir yapınız oluyor. Bu yapı da size farklı avantajlar sağlıyor. Bir proje yaptığınız da bu proje daha çok değer kazanıyor. 

Yakın zamanda musluk üretiminde kullanılan bakır alaşımları yerine, çevreci ve enerji ihtiyacı düşük alüminyum alaşımlara geçiş yaptık. Ar-Ge çalışmalarımız sonucunda musluk ömürlerini 3-4 kat daha artırdık. Maliyet olarak çok değişiklik yaşanmasa da kalite olarak çok önemli gelişmeler kaydettik. Muslukların kullanım ömrünü, alüminyum üretim ile 100 yılın üzerinde çıkardık. Ayrıca çevreye de daha duyarlı olarak gerçekleştirdik. Bu bizim Ar-Ge başarımızdır. Bizim işimizde yüksek teknolojiye ihtiyaç var. Biz de bunu Ar-Ge Merkezimizle sağlıyoruz ve teknolojik ürünler üretiyoruz. 

Aykut Can Yıldız: Ürünümüzü pirinçten üretmemiz 5 prosesle gerçekleşiyordu. Çok basit bir hesapla şuan bir proses eksilerek %20-lik bir avantaj sağladık. Çünkü dövmeye ihtiyacımız kalmadı. 5 holün birini elemine ettik.  Prosesteki en ciddi avantajı bu. Alüminyuma geçişte çok ciddi Ar-Ge çalışması yapıldı ve biz de şuan bu adaptasyonu yaşıyoruz. 

SUBCONTURKEYTURAŞ bugün itibariyle Endüstri 4.0-ın neresinde?

Gökhan Turhan: Endüstri 4.0 konusunda çalışmalarımız yapmak için 2015-te Turmach (Turmach Makine İmalat Sanayi Ve Dış Ticaret Anonim Şirketi) adında yeni bir şirket kurduk. Bu şirkette makinaları kendimiz yapmaya başladık. Kendi içimizde bu sisteme adapte olmaya çalışırken aynı zamanda da Turmach firmamızı da güçlendiriyoruz. Bu firmanın güçlenmesi ve sisteminin daha iyi oturması adına personel istihdamına başladık ve Turmach 10-un üzerinde personel ile şuan yoluna devam etmektedir. Amacımız müşterinin ihtiyacını anlık olarak takip edebilmek, müşterilerden gelen ihtiyaçları hemen üretip günlük olarak ta sevkiyat yapabilmektir. Temel konseptimiz ise, Yalın Üretime uygun sıfır stokla çalışmaktır.

İsa Gün: Endüstri 4.0 hepimizin bildiği üzere çeşitli aşamalardan oluşmaktadır. Dijital fabrika hedefine varabilmek için, bizler henüz ilk adımlardan birisi olan robotlaşma aşamasındayız. Bu anlamda da Gökhan Bey-inde bahsettiği gibi Turmach firması 4 yıldır ciddi çalışmalar gerçekleştirerek, üretim makinalarımızın birçoğunun robotla ilişkilerini sağlayıp, üretimde farkındalık yaratmıştır. 

Firmamızın üretimle ilgili bütün departmanları endüstri 4.0 konusunda gelişim sağlamak maksadıyla çeşitli çalışmaların içinde bulunmaktadır. Bu bağlamda da Ar-Ge merkezi ekibi olarak, Özyeğin Üniversitesinin ev sahipliği yaptığı -Endüstri 4.0 Mükemmeliyet Merkezi Kurulum Çalıştayına- katılım sağlamış, bu sayede ülkemizin endüstri 4.0 hakkında gelişimine katkı sağlayıcı projelerde yerli firmalarla işbirlikleri yapılabilmesi için ortam sağlanmıştır. Ar-Ge Merkezi olarak, sadece bununla yetinmeyip personellerini bu konuda eğitmek ve farkındalık yaratmak için çeşitli konferans ve seminerlere katılım sağlamasını planladık. Nitekim bu sayede tasarımı yapılan makinelerinin robot kullanımında artış sağlanarak endüstri 4.0 için alt yapı oluşturulması hedefinde ilerlemekteyiz. 

Endüstri 4.0-ın diğer bir aşaması olan simülasyon boyutu bu işin en büyük parametrelerden biridir, yani nesnelerin interneti olan Endüstri 4.0 gereği tüm makinaların dijital fabrika içinde sistemli ve birbirine uyumlu çalışması gerekmektedir.  Yine, bununda ilk adımı bilgisayar ortamında tüm bu sistemi simüle etmekten geçer.  Ar-Ge Merkezi olarakta yakın bir zaman içerisinde bu anlamda çalışmalarımıza başlayacağız.

TURAŞ, Evsel Cihazlardan Sonra Endüstriyel Alanda da Söz Sahibi Oluyor

SUBCONTURKEYTürkiye-deki pazar payınız ne kadar?

Gökhan Turhan: Türkiye-de evsel cihazlar için kullanılan gaz musluklarında en büyük firmayız. Hedefimiz bu konuda daha da büyümek. Her mutfakta varız sloganımız ile bu hedefte ilerliyoruz. Endüstriyel mutfaklar için de üretim yapıyoruz. Pazara yenilikçi ürünler sunmaya başladık. Endüstriyel mutfak pişiricilerinde genelde bizim yaptığımız ürünler ithal ediliyor.  Biz de elimizden geldiğince bu ürünleri yerlileştirmeye çalışıyoruz. Ülkemizde özellikle gaz kesme emniyet sistemlerine yönelik bilinçlenme ve denetimler artmaktadır. Bu anlamda, Evsel cihazlarda olduğu gibi, endüstriyel cihazlarda, çay kazanlarında, döner ocaklarında, yer ocaklarında ve benzeri ürünlerde de gaz kesme emniyet sistemine sahip ürün kullanılması gerekmektedir. 

Aykut Can Yıldız: -Bilgi Birikimini ve Kültürünü İkinci Kuşağa Aktaran Firmalar Başarı Sağlıyor-

SUBCONTURKEY TURAŞ- ın kuruluşundan bugüne yakaladığı bir başarı hikayesi var. Bu başarıyı TURAŞ nasıl sağladı?

İsa Gün: TURAŞ- ın başarısını ben yönetimin verdiği destekle çalışanların patron-işçi ilişkisinden ziyade abi-kardeş ilişkisi ve herkesin bu işi kendi işi gibi görmesine bağlıyorum. Ar-Ge ekibi olarak arkadaşlarımızı bu şekilde eğitmeye çalışıyoruz. Bu iş kimsenin işi değil, bizim işimiz felsefesi ile çalışıyoruz. Başarıyı ben buna bağlıyorum.

Aykut Can Yıldız: Aile şirketleri, ikinci kuşağa ve üçüncü kuşağa bilgi birikimini ve kültürünü aktarırken zorlanıyorlar. Bunu yapamayanlar zaten batıyorlar. TURAŞ bu kültürü ikinci kuşağa aktaran firmalardan biridir. Başarılı bir şirketin doğru ideallere ihtiyacı vardır. Gökhan Bey bu anlamda çok iyi bir lider. Kendisi aldığı bu bayrakla beraber bizi koşmaya itiyor. Biz de şevkle koşuyoruz.

Gökhan Turhan: Biz esasında çok zor bir işi yapıyoruz. Sanayi içerisinde en zor işlerden birini yapıyoruz. Bu zorluk bize hem avantaj hem de dezavantaj getiriyor. Zor olmasından dolayı çok fazla rakibimiz yok. Kar marjımızı düşük tutup, olabilecek en üst kalitede ve en teknolojik üretimi yapmaya çalışıp kendi sektörünüzde en büyük olmaya çalışıyoruz. Bu zorluklar sizin çok dinamik olmanızı sağlıyor. Dinamik olmazsanız çok büyük uluslararası rakipleriniz var ve onlar gelip sizi yok edebilirler. Her gün daha iyisini nasıl yapabiliriz diye düşünüyoruz. Sürekli yeni şeyler yapmayı hedefliyoruz. Şuan firmamızda ki tüm yöneticilerimizin en az 10 yıllık TURAŞ- da çalışma tecrübeleri var. Bu geçmiş onları yeni teknolojileri öğrenmeleri için de tetikliyor ve hep birlikte yeni ürünler yaratmaya çalışıyoruz. 

TURAŞ, Avrupa-da Yatırım Yapacak

SUBCONTURKEYÖnümüzdeki süreçte TURAŞ olarak hedefleriniz nelerdir?

Aykut Can Yıldız: TURAŞ olarak, uluslararası bir firma olmak istiyoruz. Tek lokasyonda değil, farklı lokasyonlar da var olarak bunu yapmak istiyoruz. 2017 yılı içerisinde yurt dışına yatırım yapmayı hedefliyoruz ve bu yatırımı Avrupa-nın bir ülkesine olacaktır. Her yıl kazancımızın bir bölümünü fabrika sahasına yatırım olarak döndürme hedefimiz var. TURAŞ ailesi içerisinde bulunan her bireyin bir hedefi var. Fabrika sahasında 6 ile 10 kişilik çalışan gruplarımızın başında bir takım lideri var. Bu takım liderine kadar aslında bu hedef iniyor. Her ay gerçekleştirdiğimiz toplantılar ile koyduğumuz hedeflerde ne durumda olduğumuzu sorguluyoruz. Oldu mu olmadı mı, olmadıysa neden olmadı, olması için neler yapılmalı gibi araştırmalarda bulunuyoruz. 

Gökhan Turhan: Yeni kurumsal yapımızla beraber, kendi yönetim sistemimizi de değiştirdik. Her ne kadar aile şirketi olsak da artık kararları iş sahipleri değil, gerçek anlamda hep beraber veriyoruz. Ne kadar yatırım yapacağız, hangi ürünlere geçiş yapacağız gibi kararları hep beraber alıyoruz. Aldığımız bu kararları, aylık gözden geçirme toplantılarıyla, değerlendirmesini yapıyoruz. 

Yan Sanayi Olgusundan -EŞ Sanayi Olgusuna- Geçmeliyiz

SUBCONTURKEY Türkiye-nin beyaz eşya üretiminde üretim üssü olmasında yan sanayinin bir gücü var. Bunun devamı için neler yapılmalı?

Gökhan Turhan: Türkiye, beyaz eşyada üretim üssü konumunda, ancak bunu devam ettirip ettirememe riskleri ile de karşı karşıya. Ana sanayilerimiz hala çok ciddi oranda yurtdışından ithalata devam ediyor. Üretim üssü olmaya devam etmek istiyorsak ana sanayilerin bu ithalatını azaltıcı işbirliklerine ihtiyacımız var. Türkiye-de üretilmiyorsa da nasıl üretilebilir, bununla ilgili nasıl projeler yapabilirizi düşünmeliyiz. Üretiliyorsa da ana sanayilerle, yan sanayiler nasıl bir araya getirebilirizi konuşmak gerekiyor. Esasında bu konunun üzerinde durmak Sürdürebilirlik açısından çok önemli, Ana Sanayilerimizle olan ilişkilerimizde sadece fiyat ön planda olmamalıdır. Biz ana sanayilerin yan sanayisi değil, eş sanayiyiz. Ne yardımcı sanayi, ne de yan sanayiyiz bizim -eş sanayi olmamız- gerekiyor. Hatta biz ana sanayiden bir adım daha ileri olmalıyız ki onların da teknolojik anlamında gelişmesini sağlayalım. 

Komple mantığı değiştirip yan sanayi olgusundan eş sanayi olgusuna geçmemiz gerekiyor. 

Biz gaz musluğunda kendi teknolojimizi yaratmaassak, var olan sistemden bir adım daha ileriye geçemezsek, ana sanayilerimize faydalı olamayız. Sonrasında ana sanayi bizimle sadece fiyat konusunda pazarlık eder. Belli bir süreden sonra da fiyat önemini kaybediyor. Ana sanayiye, var olan sistemden daha iyi nasıl hizmet verebiliriz, bunu da eş sanayi olursak başarabiliriz. Yardımcı ve yan sanayi kavramlarından eş sanayi kavramına geçmemiz gerekiyor. Bu bilinci yakalamayız. Müşteri neden terk eder tablosunda fiyat alt sıralarda yer alıyor. Bu tablonun çok önemli olduğunu düşünüyorum. 

Tablo gelecek buraya…
 

Müşteri ile ana sanayinin eş olması gerekiyor. Eş sanayi kavramını yeniden oluşturmak gerekmektedir. Eş sanayilerin teknolojisini daha da yukarıya çıkarmasıyla başarı sağlanacaktır. 

TURAŞ, Firmalara Rol Model Oluyor

SUBCONTURKEY BEYSAD-taki çalışmalarından da bahseder misiniz?

Mehmet Nalbantoğlu: Biz Gökhan Bey öncülüğünde firmanın dış yüzünü temsil ediyoruz. Bununla alakalı Şirket dışında oluşturduğumuz belli plan ve projeler var. BEYSAD -ın İşbirlikleri Ve Risk Komitesinde görev alıyorum. Firmaların işbirliklerini nasıl geliştirebiliriz, risklerini en aza nasıl indirebiliriz diye çalışıp firmalara değer katmay için çaba harcıyoruz. Bu konularla ilgili firmaları daha detaylı bilgilendirmek adına İstanbul Sanayi Odası ile beraber ortak bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Odakule -deki İSO merkez binasında, bir program hazırlığı için komite olarak çalışmalarımıza başladık. Firmalara, Beyaz eşya sektöründe ki başarı hikayelerini anlatarak ta bu çalışmalara başlayacağız. İşbirlikleri ve Risk Yönetimi komitesinin hazırlayacağı bu seminerin duyurusunu, BEYSAD aracılığı ile yakın zamanda sizlere duyuracağız  

TURAŞ-da ise kurumsallık üzerine çalışmalara başladık. Bir ekip kurarak, Kurumsallaşma çalışmalarımıza Logomuzu değiştirerek başladık. Tasarımları tamamlanır tamamlanmaz da yeni logomuza geçiş yaptık. Yeni logomuzun rengi alevin mavisinden feyz alınarak tasarlanmaya başlanmış olup, okyanus, gökyüzü gibi sınırlar ötesi bir firmayı temsil etmektedir. Şirketin kurallarını oluşturan bir kurumsal kimlik rehberi geliştirdik. Bu rehberi hazırlarken, Ana sanayilerden feyz alarak Kurumsal Kimlik kitapçığımızı oluşturduk. Yaptığımız Kurumsal Kimlik çalışmalarını firmada yaygınlaştırmak için de brifingler vermeye başladık. Şirket içinde gösterdiğimiz bütünlüğü artık dışarıya da aynı şekilde yansıtacağız. Bizler TURAŞ-ın adını duyurabileceğimiz her mecralarda var olmak için tüm hız ve öz veriyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

Gökhan Turhan: Sivil toplum kuruluşlarında aldığımız görevler ile örnek de olmamız gerekiyor. Rol modellik yapmamız gerekiyor. Biz de ana sanayilerimizi rol model alıyoruz. Taşları üst üste koymamız gerekiyor ki yukarılara çıkalım. Ar-Ge merkezimizin yaptığı çalışmalar, kurumsallaşma yönündeki girişimlerimiz ve yalın üretim ile ilgili konularla yoğun uğraşarak örnek olmaya, rol model olmaya çalışıyoruz.  

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.hefist.com


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi