SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   28 Mayıs 2018, Pazartesi

Haziran 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_158

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Kalite, Güvenlik ve Yüksek Ferformans Elcab Kablo-da

Kablo üretiminin yanında silikon başta olmak üzere farklı kabloların gruplama üretimini yapan ve bu ürünleri beyaz eşya yan sanayine tedarik eden Elcab Kablo, İMMİB-in bünyesindeki elektrik ekipmanları ihracatçıları alanında üst üste 2 yıl en çok ihracat yapan 10 firma arasında yer aldı. Elcab Kablo Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Tıskaoğlu, sorularımızı yanıtladı. 

… TÜRKİYE-NİN İHRACATTA ANA LOKOMOTİFİ OLAN BEYAZ EŞYA, OTOMOTİV VE TEKSTİL GİBİ SEKTÖRLERİN KENDİ İÇLERİNDE ARA ELEMAN YETİŞTİRMEYE YÖNELİK LİSE VE DENGİ MESLEKİ VE TEKNİK OKULLARINI KURMALARI GEREKTİĞİ GÖRÜŞÜNÜ SAVUNUYORUM…

SUBCONTURKEY: Firmanız kablo sektöründeki misyonu ve konumu nedir? 

Nejdet Tıskaoğlu: Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren ELCAB KABLO olarak üretime başladığımız günden bugüne ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, teknolojik gelişmeleri takip edip uygulamak, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti sunmak temel politikamız olup kurumsal bir yapı altında oluşturduğumuz müşteri odaklı bu anlayış bize daha çok tercih edilme ve rakiplerimize karşı bir adım öne geçme avantajı sağlamaktadır. Karlı, kaliteli, güzel ve başarılı işlerin ortaya çıkartılabilmesi için şahsi fikrim sektörün, firma yapısı, background, makine parkuru gibi alanlarda kendini geliştirmiş güçlü firmaların önderliğinde idame ettirilmesidir ki ELCAB KABLO olarak içinde bulunduğumuz sektörde bu konumda olduğumuzu söyleyebilirim. 

SUBCONTURKEY: İlk çeyrek satış verilerinizi yurtiçi ve yurtdışı pazarlarınız açısından değerlendirir misiniz? İhracatta hangi bölge ve pazarlarda hareketlilik söz konusu?

Nejdet Tıskaoğlu: Elcab Kablo olarak satış faaliyetimizi kurmuş olduğumuz 2 ayrı profesyonel ekiple hem iç pazarda hem de dış piyasada sürdürmekteyiz. Pazar payımızı zaman zaman global ve ulusal alanda yaşanan değişimlere göre artı/eksi oranda değişiklikler arz etse de yüzdelik orana göre %60 iç piyasa ve %40 ihracat olarak değerlendirebiliriz. Yılın ilk çeyreğine ait satış verilerini değerlendirdiğimizde global anlamda yaşanan siyasi karmaşalar ile istikrarsız piyasa ortamının yaratmış olduğu güvensiz ticaret ve pazar koşulları ile ülkemizde ve dış ülkelerde yaşanmış olan politik sorunlar, piyasalardaki istikrarsızlık ve kurlardaki dalgalanmalara ek olarak referandum süreci yaşamış olmamız nedeniyle olumlu anlamda önemli ve kayda değer bir gelişmenin gerçekleşmediğini, sadece faaliyet gösterdiğimiz sektörde değil diğer tüm sektörlerde de firmaların büyüme ya da gelişme kaydetmeden, irtifa kaybetmeden aynı seviyede stabil bir şekilde mevcudiyetlerini idame ettiklerini ya da bu yılı en az kayıp ile bitirmeye çalıştıklarını söyleyebiliriz. Özellikle Euro-Dolar paritesindeki artış neticesinde piyasalarda ve satış rakamlarında ciddi oranda bir düşüş söz konusudur. Ancak firmamız adına özellikle Rusya-ya yaptığımız satışlarımızı artırarak ve Amerika Birleşik Devletleri ile Ortadoğu-da yer alan birkaç ülkeyi portföyümüze katarak ihracat hacmimizi genişlettiğimizi ve doğrudan üretici firmalarla ürün ve proje bazlı çalıştığımız için bu ihracat yapısını koruyup manipüle etme konusunda zorluk yaşamadığımızı söyleyebilirim. 

SUBCONTURKEY:Rusya, ihracat pazarlarınız arasında yer alıyor mu? Rusya ve Türki Cumhuriyetler pazarlarının firmanız ve Türk kablo sektörü ihracatındaki yeri ve önemi nedir?

Nejdet Tıskaoğlu: ELCAB KABLO olarak ürünlerimizi iç piyasada hizmet verdiğimiz önde gelen firmaların yanı sıra Ortadoğu-dan Amerika-ya, Asya-dan Avrupa-ya dünyanın pek çok bölgesine ihraç etmekteyiz. İhracat ülke hacmini geniş bir yelpazede tutmayı ve üretmiş olduğu ürünleri dünyanın dört bir yanına kaliteden ödün vermeden uygun fiyat ve zamanında teslim avantajlarıyla ulaştırıp müşterilerinin istek ve taleplerini karşılamayı hedef edinmiş bir firma olarak içinde bulunduğumuz Türk kablo sektörü açısından Rusya ve Türki Cumhuriyetler pazarlarının son derece önemli bir noktada olduğunun farkındalığı içerisinde olup bu ülkelerdeki mevcut müşterilerimize müşteri memnuniyeti odaklı kalite anlayışı ile hizmet etmekte ve mevcut müşterilerimizin yanı sıra fuar, pazar araştırması ve müşteri ziyaretleri kanalıyla bu pazarlardaki ihracat oranımızı daha üst seviyelere çekmeyi hedeflemekteyiz.

SUBCONTURKEY: Firmanızın kablo sektöründeki ilkleri nelerdir?

Nejdet Tıskaoğlu: Elcab Kablo olarak kalite konusunda iddialı, fiyat konusunda ise rekabetçi olduğumuz ve bizi de bir adım öne çıkaran ürünlerimizi iki grupta değerlendirebiliriz. Silikon kablo ve beyaz eşya sektöründe ihtisaslaşmaya çok önem verdik ve bu nedenle çok özel silikon kabloların üretiminde son derece iddialıyız. Bu bizim en belirgin kimliğimiz olmuştur. Elcab Kablo denilince sadece kablo üretimi yapan bir firma izlenimi ortaya çıkabilir. Ancak firmamızın sadece kablo kimliği bulunmamaktadır. Diğer kimliğimizle silikon başta olmak üzere farklı kabloların gruplama üretimini yapmakta ve bu ürünleri beyaz eşya yan sanayine tedarik etmekteyiz. Kaliteli, iddialı ve rekabetçi çözüm stratejilerimizin getirdiği felsefi ile her zaman yaptığımız işte en iyisi olmayı ve bir marka değeri oluşturmayı hedefledik. Silikon kablo sıcağa dayanıklı, narin bir yapıya sahip, kullanım alanı son derece dar olan ve sadece elektrikli soba diye tabir ettiğimiz ısıtıcılar ile fırınlarda kullanılan bir üründü. Kullanım yerine uygunluk amacı bu kablo grubunun pazarının gelişmesinde en büyük etken olmuş ve ısıya dayanıklılığı, sağlık açısından ve gıda sektöründe güvenilirliği gibi özellikleriyle ön plana çıkmıştır ve böylece bu alandaki oyuncular ve hammadde tedarikçilerinin pazar payları büyümüştür. Silikon kablo ve kablo gruplaması yapan bizim gibi firmalar sadece Türkiye içindeki talepleri karşılamaktaydı. Ancak yapılan yatırımlarla, gelen taleplerin yetersiz olduğu görüldü ve böylece yurtdışına açılmanın bir gereklilik olduğu düşüncesi doğdu. İddialı olduğumu ve tevazu gösteremeyeceğimiz bir o konu vardır ki o da silikon kablonun ihracat alanında Türkiye ekonomisine getirisinin arttırılmasında Elcab Kablo olarak çok büyük bir rol oynadığımız ve bu anlamda sektördeki diğer firmalara öncülük edip bir ilke imza attığımızdır İlk olarak 2000-li yılların başlarında ihracat yapabiliriz amacı ve düşüncesiyle yurtdışında fuarlara katılmaya başladık. Almanya-nın Köln şehrinde beyaz eşya yan sanayi alanında düzenlenen Domotechnica Fuarı bizim için dönüm noktası olmuştur. Zira bu fuar ihracattaki ilk serüvenimizdi ve fuar sonrası çok önemli dönüşler sağladık. Bugün ise Elcab Kablo olarak 43 ülkeye ihracat yapmaktayız ki İMMİB-in bünyesindeki elektrik ekipmanları ihracatçıları alanında üst üste 2 yıl en çok ihracat yapan 10 firma arasında yer aldık. Bunun yanı sıra özellikle sanayide söz sahibi olan Almanya gibi ülkelere ihracat yaptığımızı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.  

SUBCONTURKEY:Kablo sektörü açısından yıl içinde gördüğünüz riskler nelerdir? 

Nejdet Tıskaoğlu: Sadece içinde bulunduğumuz sektörü değil tüm sektörleri rahatsız eden problemlerin başında haksız rekabet gelmektedir. Sırf aynı sektörde olduğunuz için aynı kulvar ve konumda olmadığımız üretici diye tabir edilen merdiven altı firmalarla aynı ürün tipini ürettiğiniz için denk tutulmak ve kıyaslanmak bizim için çok rahatsız edici bir durumdur. Biz rakiplerimizi kendimize örnek alarak, onlara saygı duyarak, başarılarını alkışlayarak, eleştirmeden sadece hedeflerimize odaklanarak bugünlere geldik. Ancak bugün merdiven altı diye tabir ettiğimiz, dürüst olmayan ve sanayiciler olarak anlık diye tabir ettiğimiz, müşterileri elinizden almaya çalışarak haksız rekabet oluşturan firmalardan rahatsız olduğumuzu dile getirmek istiyorum. Zira, bu gibi firmalarla aynı platformda değiliz ve olamayız. Bu durum, ülke ekonomisine, sektöre ve tedarikçilere zarar vermekte olup üreticilerin bu alana geniş bir açıdan bakmaları gerekmektedir. Partnerlik ise kolay olmayan bir iştir. Bir sanayici ile tedarikçinin partner olabilmesi için birbirlerini çok iyi anlamaları ve frekanslarını yakalayabilmeleri gerekmektedir. Bu nedenle bu özelliklere sahip olmayan firmalar partner olamaz. Partnerliğin, tecrübenin, birlikteliğin bir değeri olmalıdır. yerli Çinliler diye tabir edebileceğimiz merdiven altı rakip firmalardan kaynaklanmakta olup yıl içinde de aynı veya benzeri sorunların gündemimizi meşgul edeceğini düşündüğümü eklemek istiyorum. Bunun yanı sıra kronik sorunumuz olarak nitelikli ara eleman problemini söyleyebiliriz. Ülkemizde mühendis unvanına sahip olan insanların çoğunun eline bir tornavida dahi olmadan mezun olmasının sıkıntılarını yaşıyoruz maalesef ki. Türkiye-nin ihracatta ana lokomotifi olan beyaz eşya, otomotiv ve tekstil gibi sektörlerin kendi içlerinde ara eleman yetiştirmeye yönelik lise ve dengi mesleki ve teknik okullarını kurmaları gerektiği görüşünü savunuyorum. Bu okullarda eli yatkın ve pratik düşünebilen insanları yetiştirerek hazır ve deneyimli bir teknik ekip olarak iyi bir noktadan sektöre kazandırmış oluruz. Meslek lisesi kökenli genç bir işletmeci olarak meslek liseleriyle iletişim halindeyiz. Uzman ekibimizle öğrencilerin yetişmesine katkı sağlıyoruz. İleride alt yapımızın daha güçlü bir şekilde oluşması için bu tür çalışmalara önem vermekteyiz. Ek olarak Türk sanayisinin mevcut şartlarıyla dünyadaki talepleri karşılayabilecek güçte olmasından kaynaklı Avrupa ve dünyayla olan rekabet ve üretim konularında aradaki farkı kapattığını söyleyebiliriz. Ancak esas problem ülkemizde üretim için gerekli olan hammadde üretiminin gerçekleşmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle öncelikli olarak Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarıyla hammadde konusunda dışa bağımlılığımızı ortadan kaldıracak çözüm önerileri üzerinde yoğunlaşmamız gerekmektedir. Dolayısıyla silikon kablo ve enstrümanlarının geliştirilmesi değil bu silikonun hammaddesinin ülkemizde üretilmesi konusu önemsenmelidir ki bunu gerçekleştirmemiz durumunda rekabet ve fiyat açısından daha iyi şartlara sahip olup global ekonomiden daha büyük bir pay alabiliriz.
…TÜRK SANAYİSİNİN MEVCUT ŞARTLARIYLA DÜNYADAKİ TALEPLERİ KARŞILAYABİLECEK GÜÇTE OLMASINDAN KAYNAKLI AVRUPA VE DÜNYAYLA OLAN REKABET VE ÜRETİM KONULARINDA ARADAKİ FARKI KAPATTIĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ. ANCAK ESAS PROBLEM ÜLKEMİZDE ÜRETİM İÇİN GEREKLİ OLAN HAMMADDE ÜRETİMİNİN GERÇEKLEŞMEMESİNDEN KAYNAKLANMAKTADIR. BU NEDENLE ÖNCELİKLİ OLARAK AR-GE VE ÜR-GE ÇALIŞMALARIYLA HAMMADDE KONUSUNDA DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZI ORTADAN KALDIRACAK ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÜZERİNDE YOĞUNLAŞMAMIZ GEREKMEKTEDİR…

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.hefist.com


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi