SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   26 Mayıs 2018, Cumartesi

Haziran 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_158

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

REKA Elektromekanik, 3 yılda %1500 Büyüdü

2014 yılında kurulan REKA Elektromekanik, kablo gruplamada faaliyete geçerek, beyaz eşya, ısıtma-soğutma, elektrik-elektronik gibi sektörlere hizmet vermeye başladı. Kuruluşundan bu yana geçen 3 senede %1500 büyüme sağlayan REKA Elektromekanik, beyaz eşya yan sanayisinde tercih edilir bir firma olmayı başardı. REKA-nın kurucusu İrem Günercan, bugün 150 çalışan ile üretim yaptıklarını ve bu çalışanların %90-ının bayan olduğunu bayanlara yönelik pozitif ayrımcılık yaptığını belirterek, REKA hakkında şu bilgileri verdi.

SUBCONTURKEY: Sizi tanıyabilir miyiz?

İrem Günercan: 1978 Ankara doğumluyum. Endüstri Mühendisiyim. 2003 yılında çalışma hayatına atıldım. 2003 yılından beri farklı sektörlerde ama hep yan sanayi de farklı departmanlarda görev aldım. 2013 yılının sonunda ise çalıştığım iş yerinden ayrıldım. Aslında ayrıldığımda yapmayı düşündüğüm iş bu değildi. Ben A sınıfı iş güvenliği uzmanıyım, ilk olanlardanım. Ayrıca Celal Bayar Üniversitesinde kalite yönetim sistemleri dersleri veriyordum. TSE-de tetkikçi eğitimi almıştım ve adliyede iş kazalarında bilirkişilik yapıyordum. Bu işleri yapmayı düşünerek çalıştığım firmadan ayrıldım. Ama arkasından bu işler bana yetmeyecek diye karar verip 2014 yılının Şubat ayında REKA-yı kurdum ve hemen aynı yıl Nisan ayında üretime başladık. 


SUBCONTURKEY: REKA Elektromekanik A.Ş. hakkında bilgi verir misiniz?

İrem Günercan: REKA, Muradiye-de 2000 metrekarelik kiralık bir alanda, 3 kişi ile üretime başladı. Bugün geldiğimiz noktada ise 150 çalışana sahibiz. 5 endüstri mühendisimiz var. Çalışanlarımızın %90-ı, depocum ve ustalarım da dahil olmak üzere bayandır. Bu konuda pozitif ayrımcılık yapıyorum. Şuan 4000 metrekare alanı kapalı, toplam 5000 metrekare alanda Manisa OSB-de kendi binamızda üretim yapıyoruz. 

REKA; beyaz eşya, ısıtma-soğutma, elektrik-elektronik  ve daha bir çok sektör için kablo gruplama ve montajı yapmaktadır. Önümüzdeki yıllarda otomotiv ve savunma sanayi için de kablo gruplama yapma hedefimiz var. Bu hedefimiz için aceleci davranmıyoruz. Emin adımlarla büyümemizi sürdürüp, ilerisi için bu hedefimizi de gerçekleştirmek istiyoruz. Otomotiv sektörünün istediği kalite belgesi olan 16949 belgemizi de almak için çalışmalara başladık. 

SUBCONTURKEYReka-nın kuruluşundan bugüne geçen sürede üretiminizde ve cironuzda nasıl bir ivme yakaladınız? İhracata başladınız mı?

İrem Günercan: İkinci senemizde ilk senemizin 3 katı ciro gerçekleştirdik. 2016 yılında 6 katı ciro yaptık. Bu sene ise ciromuzu, ilk senemize göre 15 kat artırmayı hedefliyoruz. 3 senede %1500 büyüme gerçekleştirdik. İki tane ana müşterimiz var ve diğer ana sanayilerle de görüşmeler içerisindeyiz. Adım adım büyümeyi tercih ediyoruz. Ürünlerimiz kaliteli ve zamanında teslim ettiğimiz için tercih edilmeye başlandık. 

Bugün itibariyle ihracat yapmıyoruz ama en büyük hedeflerimizden biri de ihracata başlamak. Bunun için çalışmalarımızı yapıyoruz. İtalya ve İngiltere-den firmalarla görüşmeler içerisindeyiz. 2018 yılı içerisinde ihracat yapmaya başlayacağız.


SUBCONTURKEYAr-Ge ve inovasyon çalışmalarınız var mı?

İrem Günercan: 2018 yılında Ar-Ge çalışmalarımıza da başlayacağız. Halihazırda bende dahil olmak üzere 5 endüstri mühendisi çalışanımız var. Beyaz eşyanın en büyük sıkıntısı sürekli plan değişmesi ve daha esnek bir üretim talep edilmesidir. Biz de bu planlara göre hareket edebiliyoruz ve daha esnek bir üretim anlayışımız var. Tam zamanında sevkiyat yapmamız ve kaliteli olmamız sektörde firmamızı ön plana çıkardı. Ar-Ge yaparak da daha tercih edilir hale geleceğiz. 


SUBCONTURKEYEklemek istedikleriniz var mı?

İrem Günercan: Ana sanayilerin bizim gibi yeni ve yenilikçi firmalara fırsat vermeleri gerekiyor. Ana sanayiler eskiden yan sanayilere daha çok destek veriyorlardı. Ama bizim gibi kurulan KOBİ-lere de destek vermeleri gerektiğini düşünüyorum. Kısa sürede kendini kanıtlamış firmaların da desteklenmesi gerekiyor. Artık global ortamda rekabet etmek çok zor. İlerisi için hedefimiz olan ikinci fabrikamızı Endüstri 4.0-a göre yapmayı hedefliyoruz. Bu fabrikamızı da adım adım Endüstri 4.0-a göre dizayn etmek için uğraşıyoruz. Endüstri 4.0-ın gerektirdiklerini uygulamak için çalışmalarımıza başladık. Sürekli kendini geliştiren bir firma olmak istiyoruz. 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.hefist.com


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi