SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   28 Mayıs 2018, Pazartesi

Haziran 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_158

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Valf Sanayii A.Ş., E.C.A Markası İle Tüm Dünyada

Üretim faaliyetlerini Manisa Organize Sanayi Bölgesindeki 60 bin metrekarelik 3 yerleşkede yürüten Valf Sanayii-nin E.C.A. markalı valfleri tüm dünyada kalitesini kanıtlamış durumda. Valf Sanayi A.Ş. Satış ve Pazarlama Müdürü Hakan Şen, Manisa OSB-ne yönelik yaptığımız çalışmada sorularımızı yanıtladı. 


SUBCONTURKEY: Okuyucularımıza firmanızı tanıtır mısınız?

Hakan Şen: 1950 yılında Elginkan Topluluğu, mühendislik ve taahhüt faaliyetleri gerçekleştirmekteydi. Bu dönemde topluluğumuzun karşılaştığı en büyük sorunlardan biri, ihtiyaç duyduğu kaliteli valfi tedarik etmekti. Bu münasebetle, Elginkan Topluluğu sanayiye yöneldi ve ilk tesislerini kaliteli vana üretme amacıyla İstanbul-da 1957 yılında kurdu. ECA markası ile üretilen bu valfler kaliteli ürün ihtiyacına cevap verdi ve ilk andan itibaren sektörünün lideri oldu. İşte o yıllarda başlayan valf üretimi, bugün, 1970 yılında Manisa-da kurulan Valf Sanayii A.Ş.-de devam etmektedir. Uluslararası standartlara sahip E.C.A. valfleri, artık tüm dünyada kalitesiyle tanınmaktadır. Üretim faaliyetlerimizi Manisa Organize Sanayi Bölgesindeki 60 bin metrekarelik 3 yerleşkede yürütmekteyiz. Şu an bulunduğumuz yer Manisa Organize Sanayi Bölgesinin ilk fabrikasıdır. Kapı numaramızın 1 olması da oradan gelmektedir. Bizim için konum itibarı ile stratejik olması yanında manevi değere de sahiptir.


SUBCONTURKEY Özellikle  (beyaz eşya sektörü fırın- pişirici ve ısıtma-soğutma gruplarınızda ki) ürün çeşitliliği hakkında bilgi verir misiniz?

Hakan Şen: Beyaz eşya sektöründe domestik ve endüstriyel fırın, ocak gibi gazlı pişiricilere yönelik gaz valfleri ile radyan soba gaz valflerini içerir. Standart modellerin yanında emniyet düzenli ve termostatlı modellerle de imalat yapılmaktadır. 

Soğutma sistemlerinde market soğuk reyonlarından büyük klima santrallerine kadar geniş kullanım alanına hitap eden soğutucu küresel valfleri, gözetleme camları, filtre, servis, emniyet ve rotolog valfleri sayabiliriz.   

Ayrıca tesisat valfleri ve LPG Tüp valfleri ürün gruplarımızda firmamız bünyesinde imal edilmektedir. Tesisat valfleri mamul grubu ısıtma, yangın, buhar, doğalgaz, sıhhi tesisat ile alt yapı valf ve bağlantı parçalarını içerir. Bu grubun ana ürünlerini Termostatik Radyatör vanası, Su basınç düşürücüler, stop, şiber ve küresel valfler, yangın valf ve sprinkleri, Kollektörler, su ve doğalgaz alt yapısına yönelik ana musluk ve Cal vana ve bağlantı parçaları olarak sayabiliriz. LPG Tüp Valflerinde yine domestik ve sanayi amaçlı birçok tüp modeline uygun el kumandalı, quick –on, emniyet tertibatlı tiplerde LPG tüp valflerini ürün gamımızda sayabiliriz.   

SUBCONTURKEY 2017 yılı, geçen seneye göre nasıl geçiyor? Önümüzdeki dönem için hedefleriniz nelerdir?

Hakan Şen: 2016 yılı maalesef hem içeride hem dışarıda hayatımızın çoğu alanını etkileyen gelişmeler yaşanmıştır. 2017 yılında çevresel etkiler de dikkate alınarak uzun vadeli stratejik planlarımız doğrultusunda yol haritasında güncellemelerimizi yaparak bütçe hedeflerimizi artırarak oluşturduk.  2017 yılına hızla artan hammadde ve döviz kurları eşliğinde belirsizlik içinde girmemize rağmen alınan tedbirlerle ilk çeyrekte bir önceki yıla göre hem yurtiçi hem de yurtdışına yönelik satış ve üretim anlamında sevindirici sonuçlar aldık. 2. çeyreğinde benzer şekilde geçeceğini görüyoruz. Hedeflerimize ulaşmak için gerek kapasite gerekse teknoloji yatırımlarımızı durdurmadan devam ediyoruz. Üretim kapasite ve yeteneklerimiz doğrultusunda mevcut pazarlarımızdaki konumumuzu güçlendirme yanında yeni pazarlar açma için sürekli çalışmalarımız devam etmektedir. 

Yatırımlarımızın süreklilik dâhilinde faaliyete geçiyor olması ile üretim tarafından aldığımız güç, E.C.A markasını satış anlamında tüm pazarlarda her geçen gün daha da kuvvetlendiriyor. Bu yüzden 2017 yılından beklentilerimiz oldukça yüksek.


SUBCONTURKEY Firma bünyesinde yaptığınız Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Hakan Şen: Valf Sanayii A.Ş. ürün gamının genişliğine bağlı olarak Ar-Ge çalışmalarımız 6 farklı ana ürün grubuna odaklanmış durumdadır. Tasarımlarımızda enerji tasarrufu ve çevre bilincini ön planda tutarak, inovatif yeni ürünler ile müşteri beklentilerinin ötesine geçmeyi amaçlıyoruz. Bu anlamda 3D dizayn ve analiz yazılımlarımız yardımıyla ürünleri önce hayalden prototipe, ardından numuneden gerçeğe dönüştürüyoruz. Buluş basamağı içeren çalışmalarımızın patent başvurusuyla koruma altına alınması öncelikli hedeflerimiz arasındadır. 2017 yılı itibariyle Ar-Ge Merkezi statüsüne geçmemiz, bu anlamda bizleri daha da motive etmiştir. 


SUBCONTURKEY Yeni ürün çalışmalarını nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Müşterilerinizden gelen istekler doğrultusunda yeni ürün çalışmalarınız oluyor mu? Bunlar hakkında bilgi verir misiniz?

Hakan Şen: Fabrikamızdaki TPM faaliyetlerinin uzantısı olarak yeni ürün çalışmalarımızda yol haritamızı EPM (Erken Ürün Yönetimi) şeklinde belirledik. Standartlar ve müşteri istekleri göz önünde tutularak, sektördeki 60 yıllık bilgi birikimimizle tasarımlarımıza yön verilmektedir. Ürün doğrulama süreçlerimiz, Ar-Ge Merkezi bünyesindeki laboratuvarlarımızda gerçekleştirilmektedir.
Kendi Kalıphane-mize sahip olmamızın yeni ürünlerde bize büyük esneklik kazandırdığı da söylenebilir. Müşterilerimizin ihtiyaçları ve istekleri baz alınarak, kullanım yerine, akışkan cinsine, anma basıncına veya maksimum sıcaklığa bağlı terzi işi özel ürün tasarımlarımız da mevcuttur. Bu gibi ürünler, know-how yeteneğimizi gösterme fırsatı verdiği için bizleri daha fazla heyecanlandırmaktadır.

Ayrıca firmamız sürekli geliştirme felsefesinden hareketle de TPM ve Yalın 6 Sigma metadolojilerini kullanarak çeşitli iyileştirme projelerini  sistematik olarak yürütmektedir. Bu kapsamda yürütülen projelerimizden bir kısmı ile  ülkemizdeki  sürekli gelişme ve iyileşme bilincinin oluşumuna bilgi ve tecrübe paylaşımı ile katkı sağlamak, firma içinde sürekli geliştirme kültürünün yayılımına itici güç oluşturmak maksadıyla ülke çapındaki proje yarışmalarına katılım sağlanmaktadır. Verimlilik ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji  Bakanlığı tarafından düzenlenen 2017 Verimlilik Proje Ödüllerine Büyük Ölçekli Kuruluşlar Kategorisinde başvurduğumuz iki projenin her ikisi de toplam 157 proje içinden seçilerek  finalist olmuş, bu projelerden GM32 Otomat Tezgahında Set-Up İyileştirme Projesi, Sürdürülebilir Üretim Kategorisinde 2.lik ödülü ile taçlandırılmıştır. Benzer şekilde, Sala-1 tezgahında Küçük Duruş Azaltma Projesi ile 2017 KalDer Yılın Başarılı Ekibi Ödülü alınmıştır. 


SUBCONTURKEY: Son günlerde çok konuşulan Endüstri 4.0 için firma olarak siz neler yaptınız/yapacaksınız? Endüstri 4.0 kavramından anlaşılması gerekenler sizce nelerdir?

Hakan Şen: Hâlihazırda üretim hatlarında çalışan tüm makinalardan verileri otomasyon olarak topluyoruz. Böylelikle kayıplarımız nerelerde, nereye öncelik verip iyileştirme yapmamız gerek bunu kolaylıkla belirleyebiliyoruz. Ayrıca yine dijital sistemler ile bakım uygulamalarımızı otomasyon olarak takip etmekte ve uygulamaktayız. Üretim hatlarında yaygın robot uygulamalarımız var. Robotlu üretimlerdeki ciddi verimlilik artışlarının faydasını görmekteyiz.

Endüstri 4.0-ın dünyadaki hızlı gelişimini yakından takip ediyoruz. Ülkemizde de bazı sektörlerde artık bunun gereklilikten ziyade zorunluluk haline geldiği rahatlıkla görülebiliyor. Rekabet gittikçe zorlaşıyor. Büyük firmalar rekabet edebilmek ve ayakta kalabilmek için verimlilikleri arttırmaları ve maliyetlerini düşürmeleri zorunlu. Bunun yolu da kesinlikle yeni sanayi devrimine ayak uydurmaktan geçiyor.


SUBCONTURKEYEndüstri 4.0 için yatırımlarınız  var mı? Olacak mı?

Hakan Şen: Yatırımlarımız hız kesmeden devam ediyor. Özellikle yeni yatırımlarımızda makinelerimizin Endüstri 4.0-a uyumlu olmasını zorunlu hale getirdik. İleride makinelerin birbirleriyle haberleşeceği hatları dizayn etmek istiyoruz. Montaj hatlarına halihazırda elle yapılan montajların otomasyon ile yapılmasını sağlayacak yatırımlarımız devam ediyor. Talaşlı imalat hatlarımızda birden fazla yapılan operasyonların tek operasyonda ve daha hızlı yapabilecek makine yatırımlarımız devam ediyor.
 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.hefist.com


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi