SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   28 Mayıs 2018, Pazartesi

Haziran 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_158

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Ahmet Yılmaz
Extim GmbH, ayilmaz@extim.de


Kaybederiz...


Endüstri 4.0 ve yeniden alevlenen yerli otomobil üzerine yapılan tartışmaları, alınan pozisyonları dinledikçe, okudukça bu süreçte kaybedenler tarafında olacağımıza yönelik kanaat güçlenmektedir. Neden mi?

Birincisi, yapılan tartışma ve değerlendirmelerin Türkiye-nin endüstriyel gelişmişlik ve de işletme gerçekliklerinden uzak, hatta bir nevi bunlardan bağımsız yapıldığı dikkat çekiyor.

Birçok insana, kuruma şuan rehberlik yapan TÜBİTAK-ın hazırladığı raporda konuya yaklaşım ve bir zihniyet sorunu ile karşı karşıya olduğumuzu anlıyoruz. Yaklaşım ve bunun üzerine geliştirilmiş kurgu; madem Endüstri 4.0 diye bir olgu var, bunu da sahipleri şöyle tanımlıyor varsayımından hareketle yöneltilen soru;  biz bunun neresindeyiz? diye olunca çıkacak sonucun Endüstri 2,5 – 3 dönem aralığına tekabül ettiğini belirlediğiniz absürt bir sonuca ulaşırsınız. Maalesef, absürt durum bununla da kalmıyor, ardından güya Endüstri 2 ve 3 döneminden ıskalanmış görevler bir bir sıralanıyor ve bunların acilen halli belirtiliyor. Sonrası malum bir senaryo, biz Endüstri 4.0 dönemine hazırlanıp, geçeceğiz! Bu mantığı devam ettirdiğimizde çıkacak sonuç ta önümüzdeki dönemlerde yaklaşık şöyle olacak; bu işin ana sahipleri bu arada endüstriyel aşamada başka bir döneme geçtiklerini ilan edecekler ve biz de onlardan hangi alanlarda ve ne kadar geri kaldığımızın tespiti ile uğraşacağız. Tamam kabul, biz şuan endüstride trend oluşturan, yön veren sektörel gelişmişliğe (teknoloji ve ölçek açısından) sahip bir durumda değiliz ama diğer yanda da bunu yapan değişik ülke sektörlerini ve de onların yol haritalarını kopya etmek zorunda da değiliz! Endüstride kopya ile gelinecek seviye bellidir. Orijinaline hizmet ettiğin veya onun müsamaha gösterdiği sürece her şey yolunda olur ama onun çıkarları zedelenmeye başladığında gelir, seni döver! (bunu fiziki anlamda değil ticari anlamda kullanıyorum).

 

Bu bahiste anlatmak istediğim ve/veya eleştirdiğim aslında ülkemizde konuya yaklaşım tarzı ve bunu besleyen zihniyet. Sanayici bir arkadaşım geçenlerde katıldığı bir toplantıdan bir hikâyecik anlattı. Yeni sanayi döneminde yazılım gerçekliğine ve egemenliğine dikkat çektikten sonra ülkemizde de en azından üniversitelerde uluslararası standartlara uygun yazılım dersleri gerekliliğine vurgu yapmış, iyi de yapmış. Ama aldığı yanıt çok klasik ve çok acı; bu işin öğretim müfredatına girmesi uzun sürer, konumuz bu değil!!! Peki, konumuz ne? Başkalarının yaptığını ustaca kopyalamak yöntemini mi geliştirmek.

Düşünen, buna göre çözüm üreten, bir fikri olanın değil de en çok soruyu en kısa zamanda çözen öğrencilerin güya mükâfatlandırıldığı bir eğitim sistemi sonucunda devasa sorunları kimlerle çözeceğiz?  Üniversitelerdeki mühendislik eğitim içeriğine bir bakın lütfen, çağın gerekliliklerine uyum sağlıyor mu? Niçin yetiştiriliyor bu insanlar?

Belki çok önemli değil ama yine de beni kızdıran bir konunun daha altını çizmek istiyorum. O da Türkiye-de bazı firmaların, yetkililerin pompaladığı bir balon. Muhtemelen hoşumuza gideceği düşünülerek söylenmiş türünden… -Türkiye bu hızla devam ederse Ortadoğu-nun Endüstri 4.0 lideri- olurmuş, artık bu ne menemen bir iş ise, yöresel liderleri de oluyormuş!!! Yahut -biz işletmemizde zaten Endüstri 4.0-a göre üretim yapıyoruz-. Peki, bunu kim belirliyor veya tescil ediyor?  Orası belli değil işte! Çünkü böyle bir onay mercii yok, olması gerekmiyor. Kavramın içeriği oldukça fazla dejenere edilmiş vaziyette, ben İstanbul-da Lojistik 4.0-a göre ev taşıyoruz ilanı gördüm yahu!

Kafalar karışmış, akıl dağılmış vaziyette. Bir an evvel aklımızı başımıza toplayalım ve yeni endüstri dönemin bir süreç olduğunu ve bu süreçte bilişim, iletişim teknolojilerinin egemen güç olarak süreci yönettiklerini, bunun üretim ve hizmet süreçlerini değiştireceğini hatta toplumsal ve bireysel alışkanlıklarımızı, ihtiyaçlarımızı farklılaştıracağını bilerek, verimli, rekabet edebilir bir sanayi dünyasında nasıl ilerleyeceğimizi sahici bir şekilde tartışalım ve gerekeni yapalım. Burada eş zamanlı olarak işletmelere ve çerçeveyi oluşturması gereken kamu- ya çok özel görevler düştüğünü de unutmayalım.

Hali hazırda Endüstri 4.0 kavramının mucidi Almanya-da da belli işletmeler dışında bu yeni olguya adapte bir durum yok. Ama bu konuya ilişkin sağlıklı bir bilinç oluşturulmaya çalışılıyor ve hatta bunda başarılı oldukları bile söylenebilir. Zira Almanya gelecek dönem sanayi dünyasında lider olmayı kafaya takmış ve bunu da sanayinin aktörlerine kabul ettirmiş görünüyor.

Yazının girişinde ikinci konu olarak yeniden alevlenen yerli otomobil tartışmalarına da değinmek istediğimi belirtmiştim. Ancak bu konu diğer yazıya kaldı. Başlı başına değerlendirmek gerek. Yine de yukarıda konu çerçevesinde (çünkü otomotiv sanayi yeni teknolojileri en çok dikkate almak zorunda olan bir sektör) bir satır da olsa belirtmek gerekirse, Tesla-nın, BMW-nin ve VW-nin Ticari Araç üretimi yapan yeni modern fabrikalarını görmeden, incelemeden biz de üretiriz demeyelim. Hadi dedik, başarılı bir şekilde bunu dünya pazarlarına sunarız hiç demeyelim, yeni nesil araçlara bir bakalım. Yeni nesil araçlara bakmak için uzağa gitmemize de gerek yok, maşallah Türkiye yeni nesil araçlar kullanımı açısından cennet bir ülke.

Ahmet Yılmaz

 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.hefist.com


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi