SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   28 Mayıs 2018, Pazartesi

Haziran 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_158

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Vedat Gökçe
subcon@subconturkey.com


MANİSA OSB ve BEYAZ EŞYA


İşverenler Dikkat! 1 Temmuz-da Başlıyor!

2 yılda bir gittiğimiz; alt yapısı, üst yapısı ve yerleşim planıyla Türkiye-nin en iyi OSB-lerinden biri olan Manisa OSB-de işler tıkırında, beyaz eşyada yaşanan geçici ÖTV indirimi ve ülke ihracatının 5 aydır hep yükselişte olması ve diğer pozitif etkenler olduğu gibi Manisa sanayisine yansımış, şirketlerin yüzü gülüyor. Manisa OSB yatırıma doymuyor, 6. Kısımı açmak için talep toplamaya başlamış bile.
***
Bu sayı işlediğimiz beyaz eşya ana ve yan sanayi dosyası da gösteriyor ki sektörde işler yolunda daha çok üretim, daha çok istihdam, daha çok ihracat, daha çok inovasyon, daha çok Ar-Ge merkezi için herkes elinden gelenin en iyisini yapıyor, detayları iç sayfalarda okuyabilirsiniz.
***

Kalıp tamircisinden yufkacıya, taksi durağından eczaneye, fırından sepet üreticisine kadar uzanan geniş bir yelpazede yer alan ve yüz binlerle ifade edilen küçük ölçekli işletmede 1 Temmuz-dan itibaren başlayacak işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu nedeniyle telaş başladı. 
İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, 2012 yılında çıktı. Ancak yasada yer alan bazı uygulamalar için işletmelere, sınıflarına göre geçiş süreleri tanındı. Yasa ile işyerlerine iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu getirildi.
Az Tehlikeli İşler kapsamında çalışan sayısı 50-nin altında olan işletmeler için kanunun 6. maddesinde yer alan yükümlülüklerin başlama tarihi olarak 1 Temmuz 2016 tarihi belirlenmişti. Ancak uygulama 1 Temmuz 2017-ye ertelendi ve bu tarihten itibaren çalışan sayısı 50-inin altında olan az tehlikeli iş yerleri de, hekim ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunda olacak. Pratikte, çoğu işyeri bu hizmeti iş yeri hekimleri ve uzmanları ile sözleşme yaparak alıyor. Ancak bir veya iki kişinin çalıştığı çay ocağı, kundura tamircisi gibi yerlerin sahiplerinin bu hizmeti alması kazancı belli olan bu kişilere önemli bir külfet getirecek. Bu nedenle küçük işletmelerde bir telaşın yaşandığını söylemek mümkün. Yasadaki bu yükümlülüğü yerine getirmeme cezası ise 13 bin liraya kadar çıkabilecek.
Çalışma Bakanlığı-nın kriterlerine göre, az tehlikeli kapsamına giren 138 tip işletme var. Bunlardan bazıları şöyle: Gazete, mecmua yönetim yerleri, yayın evlerinde yapılan işler, kereste ve her türlü inşaat malzemesi ve pencere camı toptancılığı, her türlü makine ve taşıtlarla yedek parçaları toptancılığı, her türlü madeni ve cam eşyası, elektrik malzemesi ve cihazları, radyo, buzdolabı ve benzeri eşya toptancılığı, yiyecek maddeleri, içki, tütün ve sigara toptancılığı, ilaç, tuvalet malzemesi, kağıt, kitap ve kırtasiye, optik malzemeleri, oyuncak ve spor eşyası, mücevherat, yukarıdaki gruplardan birine girmeyen diğer mamullerin toptancılığı ile ihracat ve ithalat işleri, kumaş, elbise, ayakkabı ve diğer giyecek eşyası satan mağaza ve işyerleri ile kullanılmış eşya satan yerlerde yapılan işler, her türlü mobilya ve mefruşat ile soba, radyo, buzdolabı, çamaşır makinesi ve benzeri ev eşyası ve müzik aletleri satışı, hayat, yangın, nakliyat, kaza, can ve mal üzerine her türlü sigorta işleri, noter, avukat, baro ve hukuki istişare büro işleri, ticari müşavirler, hesap uzmanları, muhasebe büroları ve benzeri hizmetler
 mühendis ve mimar büroları, bilişim teknolojileri kapsamında yazılım, sistem yöneticiliği, ağ yöneticiliği, web tasarımcılığı vb. işler, her tür küçük tamirciler, ekmek, ekmek çeşitleri, simit fırınları ve benzeri fabrikalarda yapılan işler, erkek ve kadın berberleri, manikür, pedikür ve benzeri hizmetler

Az tehlikeli sınıfta yer alan bu ve benzer işyeri sahiplerinin 1 Temmuz-dan itibaren işyerlerinde iş güvenliği uzmanı bulundurması zorunlu hale gelecek. Bu tarihten itibaren denetimler de başlayacak. Bununla birlikte 10-dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri gerekli sertifikaya sahip olmaları halinde (işe giriş ve periyodik muayeneler hariç) iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilecek.
***
Ramazan Bayramınızı şimdiden kutlar, hayırlı olmasını dilerim.
Sağlıkla kalın.
Vedat Gökçe
Genel Yayın Koordinatörü

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.hefist.com


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi