SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   17 Temmuz 2018,

Temmuz 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_159

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://www.metalexpo.com.tr/


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Arçelik A.Ş., 7 Ülkede 18 Üretim Tesisi İle Global Pazarda Büyümesini Sürdürüyor

Bugün; dünya çapında 41 milletten 30.000 çalışanı, Türkiye, Romanya, Rusya, Çin, Güney Afrika, Tayland ve Pakistan-da olmak üzere 7 ülkede 18 üretim tesisi, 32 ülkede 34 satış ve pazarlama ofisi ve 11 markasıyla (Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy, Altus ve Dawlance) 145-ten fazla ülkede ürün ve hizmet sunan Arçelik A.Ş., 2017 yılında konsolide ciroda %20 büyüme hedefliyor.

SUBCONTURKEY: Arçelik-in bugün geldiği noktayı rakamlarla özetler misiniz?

Arçelik A.Ş.: Arçelik A.Ş. bugün; dünya çapında 41 milletten 30.000 çalışanı, Türkiye, Romanya, Rusya, Çin, Güney Afrika, Tayland ve Pakistan-da olmak üzere 7 ülkede 18 üretim tesisi, 32 ülkede 34 satış ve pazarlama ofisi ve 11 markasıyla (Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy, Altus ve Dawlance) 145-ten fazla ülkede ürün ve hizmet sunmaktadır. 3.000 yetkili satıcı ve 550 satış sonrası servis noktasını barındıran benzersiz dağıtım ve hizmet ağı ile zengin tedarikçi portföyüne sahiptir. Arçelik A.Ş.-nin konsolide cirosu 2016 yılında %13,6 artarak 16,1 milyar liraya yükselirken; net kârı %46 artış ile 1,3 milyar lira olarak gerçekleşmiştir. FVAÖK (faiz, vergi, amortisman öncesi kâr) marjı ise %11 olmuştur. Konsolide ciroda 2017 yılında %20 büyüme hedeflenirken, FVAÖK marjının yaklaşık %11 olarak gerçekleşeceği öngörülmektedir. Arçelik A.Ş.-nin satış gelirlerinin yaklaşık 60-ı yurtdışı, 40-ı ise yurtiçi satışlardan oluşmaktadır. Şirket, Türkiye-de beyaz eşya, ankastre ve klima ürün kategorilerinde liderliğini korurken, global pazarda da hızlı büyümesini sürdürmektedir. Arçelik A.Ş. İngiltere ve Polonya-da Beko, Romanya-da Arctic, Güney Afrika-da Defy ve Pakistan-da Dawlance markaları ile pazar lideridir.  Avrupa toplam beyaz eşya pazarında ikinci konumda olan Beko, solo beyaz eşya pazarının lideridir.

SUBCONTURKEY:Hangi ülkelerde üretim yapıyorsunuz? Üretim rakamları hakkında bilgi verir misiniz?

Arçelik A.Ş.: Arçelik A.Ş.-nin Türkiye, Romanya, Rusya, Çin, Güney Afrika, Tayland, Pakistan olmak üzere toplam 7 ülkede 18 üretim tesisi bulunmaktadır. 

SUBCONTURKEY: Son yapılan yatırımlar hakkında bilgi verir misiniz?

Arçelik A.Ş.: Son olarak Arçelik A.Ş. ile Hindistan-ın köklü şirketlerinden Tata Grubu bünyesindeki Voltas arasında, Hindistan-da üretim ve satış yapacak şirket kurulması için, ortaklık anlaşması imzalanmıştır. Anlaşma çerçevesinde Arçelik-in bağlı ortaklığı Ardutch B.V.-nin ve Voltas-ın yüzde 49-ar payı 100 milyon dolar sermaye ile kurulacak şirket, Voltas- Beko markası ile Hindistan pazarına yönelik buzdolabı üretimi ve satışının yanı sıra, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutucu, mikrodalga ve diğer beyaz eşya satışı konusunda faaliyet gösterecektir. Fabrika kurulana kadar Arçelik fabrikalarından tedarik edilen ürünlerin satışını yapacak olan şirkette dördüncü yılından itibaren klima üretimi de değerlendirilecektir. Söz konusu şirkette Koç Holding ve Tata Investment Corporation Ltd. ise yüzde 1-er hisse ile ortaklıkta yer alacaktır.

SUBCONTURKEY: Beyaz eşya sektöründe küresel liderlik için Ar-Ge-nin önemi artıyor. Arçelik-in ve sektörün Ar-Ge-ye verdiği önemi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Arçelik A.Ş.: Arçelik A.Ş., Türkiye-deki 10, Tayvan, İngiltere, Portekiz ve ABD-deki 4 Ar-Ge Merkezi olmak üzere toplam 14 Ar-Ge Merkezi, uluslararası olarak 2500-den fazla patent başvurusu ile Türkiye-de sektöründe Ar-Ge lideri konumunda bulunmaktadır. Arçelik A.Ş., Türkiye-nin yıllardır tartışmasız patent şampiyonu ve uluslararası seviyede ise, son 10 yıldır, Arçelik A.Ş. Dünya Fikri Haklar Örgütü-nde en çok Uluslararası Patent başvurusuna sahip ilk 200 şirket arasındaki tek Türk şirketidir. Arçelik A.Ş. listede 2016 yılında 78.sıradayken, 2017 yılında, 74. sıraya yükselmiştir. Ayrıca Avrupa Patent Ofisi-nin 2015 yılı yıllık raporuna göre, Arçelik A.Ş. en çok Avrupa Patent Başvurusu yapan ilk 150 firma arasında yer almaktadır. Arçelik A.Ş. dünya pazarlarındaki yüksek hedeflerine Ar-Ge ve inovasyon yetkinliklerini artırarak emin adımlarla yürümektedir. Bu çerçevede Garage, Atölye 4.0 ve TECH PRO Akademi-yi hayata geçirmiştir. 

SUBCONTURKEY: Türkiye-nin Avrupa-nın beyaz eşya üssü olmasının devamı için neler yapmalıdır? Bu konuda hem ana sanayi hem de yan sanayiye düşen görevler neler olmalı?

Arçelik A.Ş.: Sektördeki trendlere bakıldığında; şirket satın alma ve birleşme faaliyetlerinin son yıllarda yoğunlaştığı görülmektedir. Özellikle Uzakdoğulu rakipler, son dönemde önemli satın almalar gerçekleştirmiştir. Ancak Türkiye önemini kaybetmiş değildir. Beyaz eşyada Avrupa-nın en büyük üretim üssü konumundadır ve Çin-in ardından dünyada ikinci sıradadır. İhracatı her yıl güçlenmektedir. Türk beyaz eşya sektörü, bu atılımlarıyla dünya markası olma yönünde önemli adımlar atmıştır ancak önünde gidilecek yol olduğu düşünülmektedir. 
 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aseurasia.com

http://maktekfuari.com/online-davetiye
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi