SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   10 Temmuz 2020, Cuma

Agustos 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_172

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Hakan Ömer Gider
Eğitimci,Danışman - info@hakanomergider.com


Elma mı Yoksa Patates Satıcı mısınız?


Elma ve patates satıcı dediğimde sakın sizlere hakaret ettiğimi düşünmeyin lütfen. Bu benzetmeyi aşağıdaki okuyacağınız makalenin yazarı yapmış bende bir metafor yaparak o benzetmeleri satıcılar ile özdeşleştirdim. Biraz zorlamada olsa bana benzer özellikleri yakalayacağımızın sinyallerini veriyor.

 Ülkemizde halen temel olarak iki tipte çocuk yetiştirilmektedir. Bu çocuk yetiştirme tarzlarına tarımsal benzetmelerle meyve, çocuk ve toprak altı gövde çocuk diyebiliriz. Yani ilk yetiştirme tarzında çocuğumuz elma olarak yetişirken, diğer çocuğumuz ise adeta bir patates olarak yetişmektedir. Bu çocukların temel farkları biri dalın ucunda yetişir ve zamanı gelince ağaçtan kopar ve bağımsız olarak kendi ağacını yaratır ve kendi meyvelerini yetiştirir. Ancak patates çocuğumuz ise ana gövdeye bağlı bir yumru olarak büyür ve ruhsal ve fiziksel anlamda asla gövdeden kopamaz. Tek derdi kendisinin bağlı olduğu gövdeyi beslemek daha da büyütmektir. Zaten gövde yani çocuğun ailesi de kendisinden maddi manevi sürekli destek bekler ve hatta onu sömürür.  

(Uzman Klinik Psikolog & Evlilik ve Çift Terapisti Murat Sarısoy, http://www.hurriyetaile.com/sizin-icin/psikoloji/esiniz-patates-mi-elma-mi_4492.html 

İşte bu paragraftan hareket ederek, kurumlarda çalışan satıcıları (onlarda bir zamanlar çocuktu) Elma ve patates olarak ikiye ayırabileceğimi düşündüm.

Elma Tipi Satıcı:
1. Her ne kadar bir şirkete bağımlı ve çalıştığı yerde sorumluluk almışta olsa, o işini tam bağımsız olarak yapar, kar getirmeyecek hiçbir satışı kabul etmez.
2. Elma satıcı, iş yerindeki yerine kaygı ile bakmaz kendisinin terfi edeceğine inanır ve terfiden sonra yerine bakacak satıcıyı bizzat yetiştirir.
3. İş yerinde birlikte çalıştığı, diğer departmanlardaki çalışanlar ile seviyeli ve doğru bir iletişim kurar. Onların yaptıkları hataları  kol kırılır yen içinde kalır  anlayışı ile müşterisine yansıtmaz.
4. İnovasyon, yeni ürün geliştirme, kampanya oluşturma gibi doğrudan pazarlama departmanın sorumluluğunda olan işler için piyanın nabzını elinde tutarak, onlara doğru ve yeni bilgiler verir.
5. Elma satıcı maaştan çok yüksek prim almayı kendisine hedefler ve dönemsel hedeflerinin tutturmak için ciddi çaba sarf eder.

Patates Tipi Satıcı:
1. Aynı bir patates gibi gövdeye bağımlı yetiştiği için, kendi başına karar veremez, sorumluluk almaz ve genelde sorumluluk gerektiren işlerden kaçmayı tercih eder.
2. Sadece üslerine danışarak hareket eder. Piyasadaki gelişmeler ışığında karlı olabilecek fakat riskli hiçbir işe şirketini sokmaz. Mümkün olduğunca da bu tip işlerden kaçar.
3. Patates satıcı, şirket içinde yaşanan tüm sorunları gerektiğinde kendi paçasını kurtarmak adına müşterisine anlatır. Genelde zeytinyağı gibi üste çıkma telaşında olup, bunu ne yapar eder başarır. Sorulmadıkça, hiçbir departmana bilgi ve rapor vermez. Bu tip bilgiler rutin anlatımların dışına çıkamaz.
4. Patates satıcı, sadece onu geçindireceği kadar bir maaş talebinde bulunur. Prim konusunu gündeme bile getirmez. Hedeflerini aldığı gün onların tutulamayacak kadar yüksek olduğunu düşünür.
5. Maalesef kendisinden sonra gelebilecek birinin hayalini bile kurmak istemez. Eğer biri gelirse onu mutlaka işten çıkaracaklarını düşünür. 

Peki makalenin devamında bu iki tip çocuğun gelecekte ailesine ve çevresine nasıl bir sıkıntı yaşatacağına da bakıp, buradan satıcılar için ne gibi tehlike olacağının yorumunu da size bırakalım.

 … Onlar için tek çözüm yolu, kendileri gibi patates çocuklarla evlenmektir. Patates ve meyve çocukların evlilikleri çok uzun sürmez ya da çatışmalar ve kavgalarla doludur. Patates Kocalar Kadınların Hayatını Zorlaştırıyor Evlilikte erkeğin patates ya da dalda kurumuş meyve olduğu yani bağımlı bir erkek olduğu zamanlarda ise evlilik hayatı kadın için çok güçleşir. Sürekli olarak kendi ailesini besleyen ya da daha doğrusu aile olarak hala anne babasını gören bu erkek tipi, çoğunlukla eşini hatta çocuklarını ihmal eder ve ikinci plana atar. Özellikle annelerine aşırı bağlı bu erkekler, aslında gerçekte sadece kadın olarak annelerini ya da onlara benzeyenleri severler onlarla ilgilenirler. Eşlerinin de aynı şekilde kendi anneleri gibi davranmasını isterler. Onlar için annelerinin böreği, yemeği, tatlısı hep eşlerininkinden daha lezzetli ve daha güzeldir. Bayram ve özel günlerde hep öncelikle kendi anne ve babasına gidilir, onların elleri öpülür… 

Bu iki ayrıma baktığımızda patates köklerine ve ailesine bağımlı olurken, yeni kurduğu ailesinin ikinci plana bırakırken, elma ise dengeyi iyi koruyarak her iki tarafı idare etmeyi becerebilir. Sizin de aklınıza şirket ile müşteri arasındaki dengeyi kollayanlar ile kollayamayanların farkı geldi mi 😊

Şimdi şapkanızı önünüze alıp düşünün bakalım. Patates mi? yoksa Elma tipi satıcılarsınız?
 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi