SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   10 Temmuz 2020, Cuma

Agustos 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_172

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Ali Rıza Büyükuslu
arbuyukuslu@yahoo.com.tr


Endüstri 4.0 Ve Toplum 5.0


Endüstri 4.0 üretimin dijital tabanlı transformasyonu olarak tanımlanabilir. Toplum 5.0 ise ekonomi ve sosyal yapının dijital bazlı dönüşümü olarak kavramsallaştırılabilir. Toplum 5.0 üretim dışındaki sosyal, toplumsal ve insani gelişime ait tüm alanın dijital çözümlerle değişimini öngörmektedir. 

İşgücü piyasalarında özellikle Japonya  ve Kıta Avrupasında  nüfusun yaşlanma sorunu esnek işgücü piyasalarına  ve standart dışı istihdama olan talebin artmasına neden olmuştur. Yaşlanan nüfus nedeniyle artan sosyal güvenlik ve yaşlı bakım ve sağlık masrafları yaşlı yada emekli nüfusun part-time çalışma gibi esnek çalışma saatleri ile iş gücü piyasalarına dönüşlerinin teşvik edildiği gözlemlenmiştir.  Diğer taraftan yaşlı bakım maliyetlerini düşürmek için yeni geliştirilen dijital teknoloji ve yenilikçi sağlık altyapısı, medikal teknolojiler söz konusu dijital teknolojik devrimin en iyi örneğini temsil etmektedir. 

Endüstriyel dijital dönüşüm ve toplumsal yeniden yapılanma için sosyal aplikasyon, etik , eşitlik, eşit fırsat vb insani gelişim süreçlerinin toplumun tüm katmanlarını kapsaması yeni bir toplumsal proje ve bunu gerçekleştirecek nitelikli insan kaynağına ve bu insan gücünü yetiştirecek dijital yetenek düzeyini  sağlayan eğitim reformuna  ihtiyaç vardır. Sistem mühendisliği/teknolojileri, yapay zeka, siber güvenlik, robots, nano, bio, malzeme bilimleri, dijital sosyal medya, inovatif bilişim teknolojileri, ICT ve IOT de yaşanan teknoloji devriminin üretim modelleri, pazarlama/satış yaklaşımları, stok/depolama ve lojistik üzerindeki dönüştürme gücünün ötesinde esas dokunuşun sosyal hayata ve yaşam kodları üzerinde yaptığı etki üzerinde gözlemlenmiştir.  Söz konusu değişim ve dönüşüm baş döndürücü bir hızla devam etmektedir.

Tüm bu üretim ilişkilerinin ve toplumsal yapının yeniden inşa edilmesi için  Milli eğitim ve Yüksek Öğretimde reform yapılması, yeni bir yasal sisteme (The legal system) geçilmesi, kamusal alanda ve özel sektörde yeni bir örgütlenme ve yönetim  modeline ihtiyaç vardır. 

Toplumların ilk insanlığın var olmasından bugüne kadar Avcı toplum, Tarım toplumu, Sanayi toplumu,  Bilgi toplumu ve nihayetinde Süper Akıllı Topluma geçişte insanlığın geçirdiği evrelerin en teknolojik olanı, en radikali ve en devrimcisi içinde yaşadığımız bilim ve dijital teknoloji çağıdır. İnovasyon, Girişimcilik ve Yeni Teknoloji geliştirmeye bağlı yeni sermaye birikim, yatırım ve üretim modeli toplumsal transformasyon adına yaşanması muhtemel gelişmelere kaldıraç etkisi yapacaktır. Bu bağlamda, söz konusu ekonomik ve toplumsal dönüşüme  neden olan yeni teknolojiler yada yeni kavramlar en orijinal hali ile aşağıdaki gibidir:  
Dijital Transformation
Industry 4.0
IOT
Content Marketing
Fog Computing
Cloud computing
Edge Computing 
Information  Management
Customer -Centricity
Big Data 
GDPR (General Data Protection Regulation)
Artificial Intelligence
Drones
Smart Cities
BlockChain
Cyber Security
E.Privacy Regulation
Smart Building 
Manufacturing Execution Sytem
Smart Home
Smart Supply Chain
Sensors
Robots
Robotic Process Auotomation
AR and VR
Industrial IOT
Scada
Intelligent ERP
Data Processing principles
Personal Data
Data Lakes
Digital suppl
Smart Manufacturing
    

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi