SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   10 Temmuz 2020, Cuma

Agustos 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_172

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Raci Cihan Şener

İnovasyonun Zararları


İnovasyon bu kadar gündemdeyken, inovasyonun zararları başlıklı yazı da nereden çıktı! İnovasyonun hiç zararı olur muymuş?

Aslına bakarsanız sonuç olarak inovasyon yapmış olmanın zararları yoktur. Ancak sonuca giden yolda şirketlerin, yöneticilerin ve çalışanların zarar gördüğü aşikar. Bu zararları bir kaç başlık altında toplamak mümkündür.

Süreçlere verdiği zarar

İşletmeler inovasyon birimleri kurduğunda, inovasyon yapma niyeti ile yeni bir yol haritası çizdiklerinde karşılarına önemli bir problem çıkar. İşletmenin kar getiren günlük işlerinin rutininin bozulma riski doğar. Kurumun günlük rutinini yürüten önemli değerler ortaya koyan, süreçlerin işlemesini sağlayan çalışan veya çalışanlar vardır. İşte bu çalışanlar da inovasyon vizyonuna dahil olma arzusunda olabilir ya da dahil edilmek istenebilirler. Sonuçta işletmenin verimli süreçlerini yaratan ya da yürüten bu değerli çalışanlar yeni değerli süreçlerin de parçası hatta başı çekeni olabilirler. Ancak süreçleri yürüten çalışanlar başka bir sürece dahil edildiklerinde rutin süreçlerinde aksamalar ortaya çıkabilir. Bu sebeple bu çalışanların süreçlerini devredebileceği, yani kaleyi devredecek birilerini yetiştirmiş olmak şarttır. İşletmeler ancak bu adımdan sonra inovasyon yol haritalarına rutini sürdüren çalışanlarını dahil edebilirler. Çünkü yenilik yapmak işleyen çarkı sürdürmeye benzemez.  Kurumların rutinlerini bozmadan nasıl yenilik yapacaklarını, çalışanlarını nasıl yönlendirebileceklerini bilmeleri gerekir.

Çalışan Psikolojisine Verdiği Zarar

Çalışanlar inovasyon yol haritası duyurulduğunda öncelikle bir takım beklentilere giriyorlar. Şirketin büyüme içine gireceği, fikirlerin dinleneceği, yeni ürünlerle kurumda bazı yeni fonksiyon ve ürünlerin doğacağı dolayısıyla yeni ünvanların ve kademelerin ortaya çıkacağı beklentileri doğuyor. Sonra inovasyon birimleri oluşturulduğunda heycan bir tık daha artıyor. Önce inovasyon üzerine  konuşmalar günlük dilin bir parçası haline geliyor. Sonra yaratılan heycanla herkes fikrini paylaşmaya başlıyor. Ancak fikirlerine karşı nasıl yaparız bakış açısından çok neden olamayacağına dair bir bakış açısı duymaya başlıyorlar.  İşte tam bu noktadan sonra; çalışanlar, inovasyon birimi duyurulana kadar olan kurumdan olan şikayetlerini arttırarak devam ediyorlar. Çünkü inovasyon dendiğinde çalışanlar yalnızca yeni ürün değil, süreçlerde iyileşme, şirkette topyekün bir diriliş bekliyorlar. İnovasyon yolculuğuna başlayan kurumların yalnızca inovatif ürün geliştirme değil  bütünsel bir bakış açısı ile gelişim yolculuğu başlatmalı. Aksi takdirde çalışan motivasyonunda ciddi problemler ortaya çıkartabiliyor.

Gelişime Verdiği Zarar

İnovasyon süreçlerini başlatan kurumlar, Ar-Ge merkezleri kurarak, iç inovasyon fonksiyonlarını hayata geçirerek büyük beklentiler içine giriyor aynı zamanda bu beklentiyi tüm paydaşlarında yaratıyorlar. Bu beklentiler kurumun her seviyesinde hissediliyor. Ancak bu büyük beklentilerin zarar verdiği bir nokta var. İnovasyon beklentisi büyük gelişmelerin işaretçisi olarak görülüyor. Şirketlerin rutin işleyişlerindeki gelişim süreçleri tıkanıyor ya da önü kesiliyor. Büyük beklentileri karşılamayan gelişim fırsatları görmezden gelinmeye başlanıyor. Halbuki büyüyen, pazar payını arttıran ve karlılığa koşan şirketlerin temel çabalarından bazıları da işlerini sürekli iyileştirmeleri ve geliştirmeleridir.  İnovasyon üzerine yüklenen anlamın büyüklüğü, beklentinin keskin dönüşler yaratacağına duyulan inanç gelişim süreçlerinin önüne geçmektedir. İnovasyonu gündemlerine alan kurumların bu olası dezavantajlı durumdan kaçınması gerekmektedir.

Bunlar inovasyon süreçleri oluşturan işletmelerdeki doğrudan ve geniş kapsamlı zararlar. Elbette bunların da çok ötesinde farklı zararlar doğması her zaman gündeme gelebiliyor. Örneğin inovasyon yol haritası ile oluşturduğumuz süreçler, gelişimi kalıplara sokuyor. Halbuki inovasyon ve gelişim süreçleri kalıplara sokulamayacak kadar esneklik isteyen, farklı bakış açılarına ihtiyaç duyan süreçlerdir. İnovasyon yol haritaları, fikir sahiplerine yardımcı olmak adına çizilmeli ancak kalıplara dönüşmemelidir. İnovasyonu gündeme alan şirketlerin bu ve benzeri olası tüm dezavantajları hesaplayarak yola çıkmasında fayda vardır. Aksi takdirde yenilik arayışı şirketi bir duraksamaya itebilir.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi