SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   10 Temmuz 2020, Cuma

Agustos 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_172

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

H. Yücel Koç

Kır Atın Yanında Duran…


Zaman zaman kendinizi geliştiremediğinizi düşündüğünüz, yerinizde saydığınızı hissettiğiniz anlarınız oldu mu? Son zamanlarda çevrenizde bu yakınmaları daha fazla duyuyor musunuz? Bu yazıda, özellikle ekonominin gidişatının genel hayatı çekilmez kıldığı dönemlerde daha fazla karşı karşıya kaldığımız bir durumu açmak istiyorum.

Pozitif değişim ve ilerleme hayatınızda süreklilik gösteriyorsa, başarı ve başarının getirdiği mutluluk da sürekli oluyor. Pozitif değişim, kişisel haritanızı oluşturan birçok şeyin gelişmesiyle gerçekleşiyor. Değişimin gerekliliğine inanarak, bilgi ve entelektüel birikiminizi evrensel boyutta yeniliyor olmanız, sosyal ve iş çevrelerinizi doğru anlamda genişletiyor olmanız, kişisel haritanızı değerli kılıyor. Elbette ki bilimin ışığını hissederek yaşayabilmek, hissettiklerinizi ve deneyimlediklerinizi de hayata geçirebilecek vizyoner bakış açısı, sizi daha değerli kılıyor, kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor.

Çok iyisiniz, bunların hepsini içselleştirdiniz, bunların olmazsa olmaz olduğuna da inandınız, yetiyor mu? Yetmiyor; ki kötü zamanlarda neden daha iyisi olmuyor düşüncesine ve işinize ilişkin gelecek kaygılarına kapılıyorsunuz.

Bildiğim en iyi motivasyon uzmanlarından birisi ve harika bir filozof olan, tam adı Emanuel James Rohn, bilinen adıyla  Jim Rohn  diyor ki,   En çok zaman geçirdiğimiz beş kişinin ortalamasıyız.  Hadi buyurun… Jim Rohn çok mu haksız? Lütfen şimdi düşünün. Kimlerle birliktesiniz? En çok zaman geçirdiğiniz beş kişi kim? Tamam sayılara takılmayalım. Sosyal çevrenizde en yakınınızdaki insanlar ve iş çevrenizde en yakınınızdaki insanları düşünün. Etkilediğiniz ve etkilendiğiniz en yakınınızdakiler... Hiç en uzun zaman geçirdiğiniz insan ve sizin için, birbirinize benzediğinizin söylendiğine şahit olmadınız mı? Jim Rohn haksız sayılmaz. İnsanlar birbirinden etkilenir. Bizde de bu duruma uygun nefis atasözleri var,  Üzüm üzüme baka baka kararır,   Kır atın yanında duran, ya huyundan ya suyundan…  Birlikte zaman geçirdiğimiz insanlar bizi yukarıya da çekebilir, aşağıya da itebilir. Mutluluğumuza da vesile olabilir, mutsuzluğumuza da… Yine Jim Rohn diyor ki,  Kolay bir kalabalığa katılma, bu şekilde gelişemezsin. Yüksek beklentiler ve talepler olan yerlere git. 

Özellikle işlerin iyi gitmediğinden yakındığımız durumlarda birlikte çalıştığımız insanlara yeniden bakmalıyız. Özeleştirinin birlikteliğinde objektif ve eleştirel gözle. Birlikte işi kurguladığımız, işimizi yönettiğimiz insanlar ne kadar değişimden ve ilerlemeden yana? Kişisel haritalarının evrensel boyutları neler? Hangileri sizi yukarıya çekiyor, siz hangilerini yukarıya çekmek zorunda kalıyorsunuz? 

On yıl önceki kıyafetlerinizin tamamını hala sorunsuz giyebiliyor musunuz? Bazıları eskidi, bazıları değişen beden ölçülerinize denk düşmüyor, bazıları modanın gazabına uğradı. İnsanlar da kıyafetler gibi zamana yenik düşebiliyor. Bazen zamanınızın çoğunu birlikte geçirdiğiniz insanlarla uyum sorunları yaşamanız kaçınılmaz olabiliyor. Bu uyumsuzlukta ısrar etmek ve uyumsuzluğun nedenlerini çözememek ise, bin bir emek verdiğiniz işinize zarar verebiliyor. 

Bir kere daha düşünün ve yine Jim Rohn un dediği gibi  Diğerleri, geleceğini başkalarının ellerine bıraksın; ama siz bırakmayın.  Kendinizi değiştirebilmek önemli ama yeterli olmayabilir. Birlikte zaman geçirdiklerinizin de pozitif değişimi sizin için çok ama çok önemlidir. 

Vasatlığı kabullenirseniz, kaybetmeye de hazır olun.

Sevgi ve Saygılarımla

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi