SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   24 Ağustos 2019, Cumartesi

Aralik 2018 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_176

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

ARUS-EGO Yerlileştirme İşbirliği B2b Toplantısı Yapıldı


Dr. İlhami Pektaş
OSTİM OSB Konferans Salonu nda gerçekleşen toplantının açılışında konuşan ARUS Koordinatörü Dr. İlhami Pektaş, kümelenme hakkında bilgi verdi. 2012 yılına kadar 2 bin 866 aracın yabancı ülkelerden hiç bir yerli katkı olmadan alındığını anlatan Pektaş,  ARUS un kurulumuyla raylı sistemlerde yerli katkı oranının yüzde 60 a ulaştığını kaydetti. Pektaş,  Amacımız raylı sistemlerde sadece yerli katkıyla kalmayıp milli markalar da çıkartmak. İthalata dur deyip kendi ürünlerimizi üretmek  dedi.
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, bölge olarak iş birliğine açık olduklarını belirtti. 

  Yeterli değil ama büyük bir mesafe aldığımızı düşünüyorum. Hafif metro, hızlı tren hepsini ülkemizde yapabiliriz. Bunun için kamu, üniversite, sanayi hep birlikte bir sinerji oluşturmalıyız. Firmalarımızın yapamayacağı bir şey yok. Biz buna inanıyoruz. EGO nun bütün ihtiyaçlarını, bütün kullanılan araçları bizler yapabiliriz. Ankara Büyükşehir Belediyesi nin 50 kardeş şehri var. Bir şehir için ne lazımsa 50 kardeş şehre de bu sistemleri götürebiliriz. Alt yapı, ulaşım, raylı sistemler, haberleşme gibi bütün işlemlerini yapabiliriz. Belediye burada bir misyon üstlenmeli, proje üreten bir belediye olmalı. Sadece satın almacı değil. 

ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Bekar, raylı araç ve sinyalizasyon sistemleri hakkında Aselsan ın özellikle tren kontrol ve yönetim sistemi ve çekiş sisteminde yerlilik oranlarını en üst seviyeye çıkardıklarını söyledi. 

ASELSAN olarak elektronik kart tasarımından, cer motoruna, elektrikli otobüsten, metroya, tramvay ve sinyalizasyon sistemlerinin kritik bileşenlerini üretebileceklerini  ve  Milli Sinyalizasyon Geliştirme Projesi ni yürüttüklerini anlattı. Bekar,   Raylı sistemler sektöründe yüzde 80 lere varan yerliliğe ulaşılabileceğini düşünüyorum  dedi.

EGO Raylı Sistemler Daire Başkanı Sinan Yılmaz, Ankara da toplu taşımada EGO nun bir otorite olduğunu, tüm bakım ve onarımları kendi bünyelerinde yaptıklarını ve Avrupa nın en çevreci otobüs filosuna sahip olduklarını bildirdi. 

Yılmaz,  Ankara Metro ihalesinde yüzde 51 ile bir devrim oldu. EGO tüm sanayicilere kapısını sonuna kadar açtı. Burada bulunan sizlerin görüşeceğiniz arkadaşlarımız satın alma süreçlerini yöneten, karar verici arkadaşlarımız  dedi.

TCDD Genel Müdürü ve ARUS Yönetim Kurulu Başkanı İsa Apaydın, sektörde çalışmaya başladıklarında iğneden ipliğe her şeyin ithal olduğunu ve bunu değiştirmek için sanayicileri tek tek ziyaret ettiklerini anlatan Apaydın, 2003 ten sonra demiryollarına 60 milyar TL lik yatırım yapıldığını, şehir içi raylı sistemlerle bu rakamın 100 milyar TL yi bulduğunu söyledi.

Apaydın, sözlerini,  Biz elimizden geldiği kadar sanayicilerimize destek olacağız. Hep birlikte milli markalarımızı çıkarmalıyız. Bundan başka çaremiz yok. Demiryolu yapımında yüzde 90 yerlileşme sağladık ve Milli marka çıkarabilecek altyapıya ulaştık. Gerek hafif raylı sistemlerde gerek yüksek hızlı trenlerde Sanayi İşbirliği Programı nı uyguluyoruz  dedi.

Konuşmaların ardından ikili iş görüşmeleri ne geçildi. İş görüşmeleri çerçevesinde, sektöre hizmet veren 60 firma, metro araçları bakım ve revizyon, sinyal ve enerji, Ar-Ge, teleferik bakım ve onarım, otobüs bakım, Aselsan-EGO Metro revizyon projesi başlıklarında ASELSAN ve EGO yetkilileriyle yerlileştirme yeteneklerini paylaştı.

Program sırasında ayrıca ARUS üyesi Bozankaya A.Ş. nin Ankara da ürettiği, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılan elektrikli otobüs de sergilendi. Ziyaretçiler otobüsü gezerek özellikleri hakkında bilgi aldı.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi