SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   25 Ağustos 2019, Pazar

Aralik 2018 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_176

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

ARUS Kümelenmesinin InnoTrans 2018 Fuar Etkinlikleri

InnoTrans 2018 demiryolu teknolojileri, altyapı, tünel inşaatı ve yolcu taşıma alanında yapılan yenilikler ve firmaların geldikleri son noktaların sergilendiği,  Demiryolu  alanında dünyanın en büyük fuarı. Bu yıl, dünyanın en büyük demiryolu etkinliği InnoTrans Berlin Fuarı, 3.000 den fazla katılımcı, ürünlerin sergilendiği 200.000 metrekarelik alan, 41 Salon ve 3.500 metrelik hareketli raylar üzerinde gerçekleşti.

45 Türk firmasının stant açtığı fuarda Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi URGE Projesi kapsamında, yönetim kurulu üyeleri ve 20 firma ile ziyaretçi olarak katılım sağladı. Fuarda dikkat çeken katılımcılar arasında çekiş sistemi, cer motoru, modernizasyon gibi konulara yoğunlaşan Aselsan, Kayseri tramvaylarını ve Bangkok metro araçlarını üreten Bozankaya, Bursa, İzmit, Samsun, Eyüp ve Olsztyn tramvaylarını temin eden Durmazlar, yük vagonu üreticisi Gök Yapı ve RC Endüstri, sinyalizasyon sistemleri üreten Savronik ve YM Idis, TCDD ve bağlı kuruluşları olan Tülomsaş, Tüvasaş, Tüdemsaş, Taşımacılık A.Ş, Raysimaş, Türkiye nin ilk yerli elektrikli manevra lokomotifini üreten Tübitak ve raylı sistem altyapı ürünleri üreten Yapıray, Havelsan, Kompozit üreticisi Sazcılar, bakır üreticilerimiz Er bakır, Sarkuysan ve Era Elektronik, Atalar Makine, Angst Pfister, Ellamp, Albayrak, Avitech, Rexroth, AKG, FMC, Fikssan, FZK, Hüroğlu, Metroray, Özkan D.Ç, Isışah, Staubli gibi firmalarımız yer alarak ürünlerini sergilediler.

InnoTrans açılış seremonisi Almanya Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer in açılış konuşması ile başladı. Konuşmalarda Mobilitenin geleceği ve dijitalizasyon vurgulandı. Alternatif taşıma yolları ve akülü trenlerin önemine değinildi. Gelecekte otonom ve temiz enerjiye dayalı demiryolu ulaşımının önemi vurgulandı. Önümüzdeki yıllarda Almanya için planlanan 270 milyar Euro ulaşım projelerinin % 40 nın demiryolu olduğu ve ITCS dijitalizasyon için 6 milyar Euro daha ilave edileceği bildirildi. Almanya da geliştirilen projeler ile demiryolunda gürültü azaltılacak. 2021 yılında gürültü laboratuvarları kurulacak ve akülü ulaşım başlayacak. Start Up lara ve inovasyona büyük önem verilecek. Ayrıca yasal mevzuatların bir ülke için değil, tüm Avrupa ülkeleri veya dünya ülkeleri için geçerli olmasının sağlanmasının önemine değinildi.

ARUS Kümelenmesi üyeleri Berlin Türk Büyükelçiliğini ziyaret ederek Büyükelçimiz Ali Kemal Aydın ve Berlin Ticaret Müşavirimiz Mehmet Azgın ile InnoTrans ta yapılacak iş görüşmeleri hakkında tanışma ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Fuar başlangıcı ile birlikte ARUS Ticaret Heyeti dünyanın dört bir yanından gelen firmaların standlarını ziyaret ederek sektörde ki son gelişmeleri ve yenilikleri inceleme ve aynı zamanda bu alanda yapılabilecek iş birliklerini geliştirme fırsatı buldu. Bu kapsam da ARUS Üyeleri INNOTRANS fuarı boyunca yüzlerce iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

ARUS Kümelenmesi üyeleri, Büyükelçimiz Ali Kemal Aydın ve Berlin Ticaret Müşavirimiz Mehmet Azgın, TCDD Genel Müdürümüz İsa Apaydın, Ostim OSB Başkanı Orhan Aydın, Tülomsaş Genel Müdürü Hayri Avcı, Tüvasaş  Genel Müdürü İlhan Kocaarslan, Tüdemsaş Genel Müdürü Mehmet Başoğlu, Aselsan Grup Başkanı Seyit Yıldırım, ARUS Koordinatörü İlhami Pektaş, Aselsan ve Tülomsaş ın geliştirdiği E1000 HİBRİT LOKOMOTİF açılış törenine katıldı.

Törenden sonra milli E1000 Hibrit lokomotifi ve hemen yanında bulunan Durmazlar Milli İpekböceği Tramvayı birlikte gezilerek Büyükelçimiz Ali Kemal Aydın ve beraberindeki heyete bilgi verildi.

Bu fuarda 3 adet milli marka aracımız sergilendi. Bunlar; Aselsan ve Tülomsaş ın geliştirdiği E1000 HİBRİT LOKOMOTİF, Durmazlar İPEKBÖCEĞİ TRAMVAYI ve Bozankaya SİLEO Elektrikli araçları.

Haziran 2018  de Avusturya Büyükelçiliği nin daveti üzerine Viyana  da gerçekleşen İş Görüşmelerine katılan ARUS Kümelenmesi Yönetim Kurulu, Avusturya Ticaret Heyeti ile InnoTrans fuarında ARUS üyeleri ve Avusturya Ticaret Heyeti ile yeni firmalarla toplantılar düzenleyerek ilişkilerini daha da güçlendirdi.

Stadler firmasının talebi üzerine görüşmeler yapıldı. Stadler in yaptığı işler ve projeler anlatıldı. Sergilenen Stadler imzalı araçlar gezilerek bilgi verildi. Stadler firması Türk firmalarla işbirliği ve Türkiye de yatırım yapma isteğini vurguladı.

Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odası  nın desteğiyle ARUS üyeleri ve Alman Demiryolları Birliği Başkanı ve üyeleri, Siemens, Bombardier, Knor Bremse, Ephy-Mess, Hübner Gmbh, CE Cideon Gmbh, Weidmüller Interface Gmbh, Windhoff Bahn Gmbh ve TransTec F&E Gmbh ve sektörde söz sahibi birçok şirketin üst düzey yetkili kişileri arasında çok başarılı iş görüşmeleri gerçekleştirildi. Bu etkinlikte ARUS ile Almanya Demiryolu Birliği VDB arasında 2014 yılında yapılan protokol çerçevesinde Türkiye de yerli üretim işbirlikleri ve yatırımların hızlandırılması konusunda görüş birliğine varıldı. Alman firmaları Türk firmaları ile Türkiye de en az % 51 yerli katkı şartı ile yatırım yapmak ve birlikte Asya, Ortadoğu, Avrupa, Afrika ve Amerika ülkelerine ihracat yapmak istiyor.

ARUS, Eurail Cluster -Avrupa Demiryolu Kümeleri Girişimi (ERCI) nin Üyesi Oldu

2010 yılında InnoTrans fuarında imzalanan iş birliği anlaşması ile 10 Avrupa ülkesinde faaliyet gösteren 12 demiryolu kümelenmesi ile kurulan Avrupa Demiryolları Kümelenmeleri Birliği ne ( ERCI  European Railway Clusters Initiative), üyelik başvurusunda bulunan ARUS Kümelenmesi, burada yapılan sunum ve toplantıdan sonra, ERCI ye üyeliği kabul edildi. Sektöründe dünyanın en büyük B2B ağ yapılanmasına sahip ERCI ile yapılacak iş birlikleri, üyelerimizin yurtdışına açılmaları, teknolojik gelişmelerin anlatılması ve ihracatımızın artırılması için büyük bir fırsat sağlayacağını düşünüyoruz. 

Programın son gününde ARUS Heyeti Almanya  da ki muhtemel iş fırsatlarını değerlendirmek ve ticari ilişkilerimizi artırma amaçlı görüşmeler gerçekleştirmek için Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odası nı ziyaret etti. Toplantıda Almanya da Türk iş adamlarının iş birliklerini geliştirmesi, Almanya da firma satın alma konusu, kümelenme ve üyelerimizin odaya kayıt olarak Almanya daki iş fırsatlarını değerlendirmesi üzerinde duruldu.

Dr. İlhami Pektaş
ARUS Koordinatörü
(ARUS - Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi)
ilhami.pektas@ostim.com.tr

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi