SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   26 Mayıs 2020,

Aralik 2018 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_176

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Silverline, 2019 Yılına 35 Milyon TL lik Yatırımla Giriyor

Silverline, Merzifon OSB de Elli Bin Metrekare Kapalı Alanda Üretim Yapıyor

Gümüş Grup bünyesinde Merzifon da bulunan fabrikasında ürettiği aspiratör, davlumbaz ve camlı ocaklarını dünyanın dört bir yanında 74 ülkeye ihraç eden Silverline, 2020 yılında ilk büyük 300 sanayi firması arasına girmeyi hedefliyor. Gümüş Grup Yatırım A.Ş. Satınalma Direktörü Erhan Esen, Silverline olarak tedarikçilerini iş ortakları olarak gördüklerini bu felsefe ile birlikte gelişerek, birlikte büyüdüklerini belirtti. Erhan Esen, mevcut tedarikçileri için şuan devrede olan tedarikçi portalının yakın zamanda yeni başvuru yapacak tedarikçilerinde kullanabileceği altyapısıyla devreye alacaklarını belirtti. 

SUBCONTURKEY: Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Erhan Esen: 1978 Malatya doğumluyum. Malatya Fen Lisesi ni bitirdikten sonra üniversite eğitimim için İstanbul a geldim. İstanbul Teknik Üniversitesi mezunuyum. Bahçeşehir Üniversitesi nde ise Tedarik Zinciri ve Lojistik Yönetimi üzerine yüksek lisans çalışmasına başladım. Çalışma hayatımın ilk 3 yılında satış pazarlama alanında bulundum. Daha sonrasında masanın diğer tarafına geçme kararı alarak kariyerime satınalma mühendisi olarak devam ettim. Gümüş Grup ailesine 2004 yılında katıldım ve 2014 yılından itibaren Gümüş Grup un Satınalma Direktörlüğü görevini yürütüyorum. 

SUBCONTURKEY:Gümüş Grup ve Silverline markası hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

Erhan Esen: Gümüş Grup, 2011 yılında kuruldu ve 11 şirketi bünyesinde bulundurmaktadır. Gümüş Grup sadece kendi bünyesindeki firmalara Satınalma, Finans, İnsan Kaynakları, IT, Bütçe, Controlling, Muhasebe ve Reklam-Tanıtım alanlarında hem stratejik hem de operasyonel yönetim hizmeti vermektedir. Gümüş Grup, merkezi yönetim felsefesinin ürünüdür. 

Kuruluşunda Dünyalı Olmak Hedefi Var

Silverline ise hayatına 1994 yılında Merzifon da 1500 metrekare alanda 25 kişi ile başladı. İlk kurulduğu gün dahi vizyonunda Dünya da önde gelen ve yaşama keyif katan güvenilir bir marka olmak vardı. Bu amaçla yola çıkıldı. Kuruluşumuzdan bu yana yerel kalmak değil  dünyalı olmak   felsefesi ile ilerledik ve bugün 70  i aşkın ülkede ürünlerimiz kullanıcısıyla buluşuyor. Avrupa en önemli pazarımız.

Gümüş Grup, toplam 1753 çalışanı ile faaliyet göstermektedir. Bu rakamın 1119  u Silverline bünyesindedir. Silverline da 807 mavi yaka 312  de beyaz yaka çalışanımız var. Genç ve dinamik bir ekibe sahibiz, yaş ortalamamız 32. Kırkdokuz bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 103 bin metrekare alanda üretim yapıyoruz. 

Herkesin mutfak da keyifli zaman geçirmesini sağlamak için çekici yaşam alanları oluşturmaya çalışıyoruz. Bu sebeple ürettiğimiz ürünler yeni nesil, inovatif, çevreye duyarlı, kullanıcı dostu ve modern yaşam stiline uygun dizaynlıdır. Biz aspiratör, davlumbaz ve ankastre cam ocak üretiyoruz. Üretmediğimiz diğer elektrikli mutfak ürünlerini de yine aynı kriterlere uygun olarak yurtiçi ve yurtdışından temin ederek, Silverline markası altında müşterilerimize sunuyoruz. 

Ankastre ocak üretimine 3 sene önce başladık. GM Teknik Cam Sanayi adında yine Merzifon da temperli cam üreten bir fabrikamız var. Bu fabrikamızın ürünlerini davlumbazlarımız da kullanırken, bu gücü ocak üretiminde de kullanmak istediğimiz için ankastre cam ocak üretimine başladık.  

Bunlar haricinde granit evye konusunda dünyadaki ilk üç büyük üreticiden biri olan Alman Schock markasının Türkiye distribütörüyüz. Türkiye deki tek dağıtıcısı konumundayız. 

Silverline, 2006 yılından itibaren Borsa İstanbul  da işlem görmektedir ve %40 ı halka açık bir firmadır. 

2018 yılında 1,2 milyon adedin üzerinde üretim yaptık. Ürünlerimizin yaklaşık %50 sini ihraç ediyoruz. Silverline, kendi ürün gamında Avrupa daki ilk 5 üreticiden biridir ve dünyada 74 ülkeye ihracat yapmaktadır. Türkiye de 400 e yakın satış noktasında Silverline markası ürünlerinin satışı gerçekleşmektedir. Ayrıca 40 a yakın sadece Silverline ürünlerini kullanıcıya ulaştıran Silverlineshop diye adlandırdığımız münhasır bayimiz var. 

2018 yılında üretim adetleriniz bir önceki yıla göre artış gösterdi. Fakat buna rağmen, son iki çeyrekte yaşanan iç piyasalardaki durgunluğun etkisi ile büyüme oranımızın beklentilerimizin altında kaldığını söyleyebilirim. 

SUBCONTURKEY:Yılın son 2 ayında yapılacak ÖTV desteğinin yansıması nasıl olur?

Erhan Esen: 2017 yılında ÖTV desteğinin büyük etkisiyle, durağan geçeceğini düşündüğümüz yılı çok başarılı bir şekilde bitirdik. Genel olarak Ankastre sektöründe Aralık ayında başlayan yavaşlama Şubat ayına kadar devam eder. İnşaat ve bahar sezonunun açılması ile birlikte yükselişe geçer. 2018 yılının son iki ayını kapsayan ÖTV indimi elbette sektör için çok değerli. Bu genel sektör sezonsallığına çözüm olabilir. Fakat ekonomik olarak da durağan bir dönem geçirdiğimiz bu dönemde ÖTV indiriminin 2019 yılında da devam etmesini ve sanayiciye destek olunmasını bekliyoruz. Bu desteğin devam etmesini arzu ederiz.

Silverline, 2019 Yılına 35 Milyon TL lik Yatırımla Giriyor

SUBCONTURKEY:Yakın zamanda yeni yatırımlarınız oldu mu?

Erhan Esen: Silverline ın, büyümesinin altındaki temel nedenlerden biri de kazandığını tekrar yatırıma yönlendiren bir firma olmasıdır. Her sene mutlaka irili ufaklı yatırım kalemleri bulunur. 2018 yılının son çeyreğinde başlayan bir yatırımımız var. 2019 yılının bahar aylarında tamamlanmasını bekliyoruz. Merzifon fabrikamıza yapılan bu yatırımın toplam maliyetinin 35 milyon TL olacağını bütçeledik. 

Silverline, Yenilikçi-İnovatif Ürünleri İle IFA da Yer Aldı

SUBCONTURKEY:IFA 2018 fuarına katıldınız. Fuar sizin açınızdan nasıl geçti? Hedeflediğiniz başarıyı sağladınız mı?

Erhan Esen: Tüketici elektroniğinin ve Beyaz Eşya nın buluştuğu dünyanın en önemli fuarı olan IFA  da en son teknolojilerimizi ve yeni ürünlerimizi müşterilerimizle, potansiyel müşterilerle ve tüketiciyle buluşturmak için bizde bu fuarda yerimizi aldık.  Markamızın bilinirliğini arttırmak, marka imajını güçlendirmek ve gücümüzü göstermek için bu sene geçen senelerden farklı olarak yepyeni bir ürün konsepti ve stand tasarımı ile boy gösterdik. Fuar alanımızı yeni stand tasarımımızla birlikte büyüttük. Sunacağımız ürünlerin hikayesini, tüketici faydasını ve rekabetten farklılaştığımız konuları odak noktamız yapan bir anlatım hedefiyle yola çıktık. Özellikle nesnelerin interneti (IOT), akıllı ürünler, standartların dışında farklı materyal kullanımlarımız, aydınlatma çözümlerimiz ile çok ön plana çıktık. Hem eski hem de potansiyel müşterilerimizin büyük beğenisini topladık. Sektörümüzdeki tüm aktörlerle çok yoğun temaslarımız oldu. Bu anlamda IFA 2018 bizim açımızdan çok başarılı geçti. 

SUBCONTURKEY:Firma olarak Ar-Ge ve ürün geliştirme konusundaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Erhan Esen: Silverline ın Türkiye de marka olabilmesinin temel yapı taşlarından biri Ar-Ge ye yaptığı yatırımlarıdır. Bakıldığında genel olarak Türkiye de Ar-Ge ye harcanan paranın toplam cironun küçük bir kısmı olduğu görülür, Silverline bu genel değerlendirmenin dışında kalmaktadır. Son 3 yıldır Ar-Ge konusunda çok ciddi yatırımlarımız var. 2017 yılında Bakanlık onaylı Ar-Ge Merkezi haline geldik. Şuanda Merzifon da Ar-Ge bölümümüzde 45 kişi çalışmaktadır. 30 u beyaz yaka, 15 i ise teknik personeldir. Ar-Ge binası yatırımımızı tamamladık. Ar-Ge ye ekipman ve işgücü olarak yatırımlarımız devam edecek. Yatırımlarımıza kararlılıkla devam ederken, Ar-Ge, inovasyon, kalite, tasarım, marka ve tüketiciler stratejimizin odağında bulunuyor. Hızla gelişen bir teknoloji devrimine tanık oluyoruz. Yapay zeka, akıllı robotlar, nesnelerin interneti ( IOT ), big data, bulut teknolojisi dünyamızı dönüştürmeye devam ediyor. Teknolojideki bu dönüşümü iş modelimize entegre etmek stratejik önceliklerimizden biri. Türkiye de ve dünyada öncü olabilmek icin Ar-Ge ye kesintisiz yatırım yapıyoruz. İnovasyona ve gelişime verdiğimiz önemin bizi rekabette öne taşıyacağına inanıyoruz. 
 
Silverline, Almanya dan Sonra İtalya da da Kendi Markasıyla Satış Yapıyor

SUBCONTURKEY:Silverline olarak 2023 yılı hedefleriniz nelerdir?

Erhan Esen: Öncelikle kendimize 2020 yılı hedefi koyduk ve 2020 de Türkiye de ilk büyük 300 sanayi firması arasına girmek istiyoruz. 2023 e kadar bu büyüme ivmesiyle devam etme arzumuz var. 2006 yılından beri Almanya da kendi markamızla satış yapar durumdayız. Silverline kalitesi ve markası Almanya da kendini ispat etti. İtalya ankastre ürünlerin ve tasarımın merkezidir. 2018 yılı başında İtalya da Silverline markamız ile satış yapmaya başladık. Almanya ve İtalya da kendi şirketlerimizle satış odaklı faaliyetlerimiz sürüyor. 2023 e ihracatımızın oranını yükselterek, dünyada bilinirliğini arttırmış bir marka olmak hedefi ile yürüyeceğiz. 


SUBCONTURKEY:Merzifon a yatırım yapma gerekçeniz nedir?

Erhan Esen: Kurucu başkanımız Sn. İbrahim Atay, kurucu aile Amasya Gümüşhacıköylü dür. Yönetim Kurulumuzun kendi doğup büyüdüğü topraklara yatırım yapmak istemesi, yöreyi endüstri ve üretim anlamında geliştirme idealleri bu yatırımın gerçekleşme sebebidir. Şu an Merzifon bizim üretim üssümüz konumundadır. Grubun faaliyet alanlarına ait üretim tesisleri de Merzifon   da bulunmaktadır.  Silverline, Timay&Tempo ve GM Teknik Cam bölge için istihdam, sanayi üretimi ve ekonomisi bakımından çok önemi bir yere sahiptir. 

SUBCONTURKEY:Lokasyon itibarıyla tedarikçi konusunda sorunlar yaşıyor musunuz?

Erhan Esen: Tedarikçilerimizin büyük bir kısmı Marmara Bölgesi nde faaliyet gösteriyor. Sayıca daha az olsa da Ankara, Manisa, Eskişehir, Manisa, Eskişehir ve Samsun   da da tedarikçilerimiz var. Böyle olunca hammaddeyi Merzifon   a getirmek, üretim yapmak, ürünlerimizi tekrar tüm Türkiye  ye ve ihracat ülkelerine ulaştırmak için ekstra bir lojistik maliyetini üstlenmek zorunda kalıyoruz. Diğer bir problemde, tüm bu tedarik zincirinde ulaşımdan kaynaklı zaman kaybı olarak karşımıza çıkıyor. Tüm dünyada hız sizi rekabette öne taşıyan önemli unsurlardan biri. Müşteriye daha hızlı ulaşmak sizi rekabette öne çıkarıyor. Bu aradaki zaman kaybını hem üretim verimliliğimizi hem de tedarikçilerimizin reaksiyon hızını arttırarak kapatmaya çalışıyoruz. 

Lokasyon konusunda yaşadığımız diğer sıkıntı ise, bize hizmet edecek fabrikamıza yakın konumda yan sanayinin yok denecek kadar az olması olarak karsımıza çıkıyor. Yaklaşık 4 senedir bu konu ile ilgili özel bir çalışma yapıyoruz. 4 sene öncesine kadar tamamen entegre bir tesis iken, stratejik olarak bazı yarımamul girdilerini dışarıdan temin etmeye karar verdik. Üretim adetlerinizi arttırmak için doğrudan yatırım yerine, zaten bu yatırımı daha önce yapmış yan sanayi ile bir sinerji oluşturmayı en mantıklı yol olarak görüyoruz. Öncelikle çevre illerden, İstanbul, Bolu ve Eskişehir   den destek alarak yola çıktık. Artan iş ve ürün hacmi, ürün hasarlanma riskini görünce farklı bir yol denemeye karar verdik. Kendi içimizde yetişen arkadaşlarımızı, bize tedarikçi olması teşvik ediyoruz. Şirketimizin üretim kültürünü ve kalite beklentimizi benimsemiş tecrübeli arkadaşlarımızı, dışarıdan bize yan sanayi olarak hizmet vermeleri konusunda desteklerimiz ve çabalarımız var. Elbette ki şunu biliyoruz; güçlü bir yan sanayimiz olduğu sürece hem üretim adetleri hem de verimlilik hususunda büyük bir atılım gerçekleştireceğiz. Her şeyi kendi içimizde çözmek, biz yapacağız demek pazar karşısında bizi hantallaştırıyor, bu bilinçteyiz.

Gümüş Grup 1200 Tedarikçi İle Çalışıyor

SUBCONTURKEY:Satınalma Departmanınızla ilgili bilgi verir misiniz? Kaç tedarikçi ile çalışıyorsunuz?

Erhan Esen: Şirketler Grubumuzda Merkezi Satınalma Yönetimine geçtikten sonra ekibimiz çok hızlı büyüdü. Direktörlüğümüzün altında şuan 5 ayrı departman var. Stratejik Satınalma diye adlandırdığımız ve kendi içinde 3 ayrı uzmanlık alanına bölünmüş, hammadde satın almamızı gerçekleştiren bir ekip var. 

Genel Gider satınalmalarını yöneten bir ekibimiz var. 

İş ve Tedarikçi Geliştirme ekibimiz var. Bu bölüm tüm yatırım satınalmalarını, yan sanayi tedarikçi ilişkilerini yönetiyor. 

Kendi üretim tesislerimizde üretmediğimiz, kendi markamız ile yurtiçi ve yurtdışı tedarikçilerden bitmiş ürün tedarik eden bir ekibimiz var. 

2018 yılının başında da lojistik departmanını Satınalma Direktörlüğü nün altında konumlandırdık. Baştan uca alımından lojistik unsurla beraber son müşteriye teslim edene kadarki süreçte bir değer zinciri yaratmak istiyoruz. 

Satınalma Direktörlüğümüz bu yönde evrimleşiyor ve önümüzdeki günlerde bu gelişimi devam ettirecek.  

Bütün Grubun satın alma stratejik ve operasyonel yönetimini yapıyoruz. Şirketlerimize kesilen tüm faturalardan biz sorumluyuz. Belirttiğim 5 departmanın içerdiği ürün kategorilerinin temini için 1200 ün üzerinde bizimle çalışan tedarikçimiz var. Satın alma ekibi olarak 21 kişiyiz. Satın alma konusunda merkezimiz İstanbul da ve Merzifon fabrikalarımızda da satın alma direktörlüğüne bağlı olarak çalışan üç arkadaşımız var. 

Silverline Tedarikçi Portalını Devreye Alacak

SUBCONTURKEY: Satınalma süreçlerinde yaşadığınız sorunlar var mı? Yeni tedarikçilerden beklentileriniz ve sizinle çalışmak isteyen tedarikçiler neler yapmalı?

Erhan Esen: Her satın almacının istediği gibi doğru fiyatla, doğru zamanla, doğru adette ürün almak istiyoruz. Biz tedarikçilerimizi iş ortaklarımız olarak görüyoruz. Sürdürülebilir, şeffaf, karşılıklı kazanç prensibi çerçevesinde ve en önemlisi etik kurallara sonuna kadar saygılı bir iş ortaklığı kurmak ve geliştirmek istiyoruz. Beklentimiz bu felsefeye uygun hareket etmeleri, başta da belirttiğim gibi doğru fiyat ile, doğru kalite ve doğru zamanda teslimat gerçekleştirmeleri oluyor.

Satınalma süreçlerimiz, hedeflerimiz ve stratejilerimiz doğrultusunda yapılan analizler neticesinde, aday tedarikçiler,  Tedarikçi Devreye Alma / Değerlendirme  sürecinden geçer. Gümüşgrup tarafından talep edilen malzeme, yarımamul veya ürünü  üretme kabiliyetine sahip teknik altyapısı, maliyet uygunluğu kategori satınalma uzmanı, tedarikçi geliştirme uzmanı ve yöneticisi tarafından değerlendirilen aday tedarikçi olumlu raporlanır ise deneme sürecine alınır. 

Bu deneme sürecinde tedarikçimizin termin, kalite ve fiyat performansı takibe alınır. Geliştirme açık yönleri ve güçlü yönleri tespit edilir. Tedarikçimiz ile bu bilgilerin tamamı büyük bir şeffaflıkla paylaşılır ve var ise bu gelişim sürecinde tedarikçi yalnız bırakılmaz, beraber hareket edilir. Biz tedarikçimiz ile beraber büyümek,  beraber gelişmek istiyoruz. Çünkü çok net biliyoruz ki, Silverline ı başarıya ulaştıran en önemli konulardan biride doğru tedarikçiler ile çalışmak, en iyi kaliteyi doğru satış fiyatı ile müşterilerimiz ile buluşturabilmemiz oldu. 
Şu anda mevcut tedarikçilerimiz için geliştirdiğimiz ve kendi sistemimiz ile entegre olmalarını sağlamayı amaçlayan bir tedarikçi portalımız var. 2019 da bu portalı kullanan tedarikçi sayımızı arttırmak ve geliştirmek istiyoruz. Ve yine 2019 da bu portalı bize tedarikçi olmak isteyen yeni firmalara da açmak arzusundayız. Bu portal sayesinde yeni tedarikçi adaylarımız bize çok daha hızlı ulaşacak ve kendilerini tanıtabilecekler. 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi