SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   10 Temmuz 2020, Cuma

Aralik 2018 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_176

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Vedat Gökçe
subcon@subconturkey.com


KDV ve ÖTV İndirimi 2019 Sonuna Kadar Uzatılsın!


İndirimli KDV ve ÖTV uygulamasının süresini uzatmak gerekliliğini 40 günlük sürede gördük. 

 Yetmez, ama evet çok önemli bir kampanya; neden yetmez 2 aylık kısa sürede arz-talep dengesi yeterince oluşmayacaktır. Özellikle; otomotiv, beyaz eşya ve mobilyada uygulanan bu indirimler, 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatılırsa daha yararlı olacaktır. Neticede üretimde, istihdamda ve ticarette oluşacak sirkülasyonla vergi kaybı dolaylı diğer gelirlerle ve bu önemli sektörlerdeki çarkların takılmadan dönmesiyle karşılanacaktır.  Diye geçen ay demiştim, ancak, çok önemli bir noktayı da atlamışım; otomotiv, beyaz eşya ve mobilyada ki vergi indirimleri 31 Aralık 2018 de son bulursa, indirimlerin bitmesi, yeni yıl maaş zamları, hammadde ve diğer girdilerde ki artışlarla birlikte yeni yıl enflasyonu hemen ilk aylarda bile yüksek çıkabilir! En iyisi bu indirimlerin 2019 yılının sonuna kadar yayılacak şekilde, bu sektörlerde kademeli olarak kaldırılması veya indirimlerin kalıcı hale getirilmesidir.
***
Otomotiv ve beyaz eşya yan sanayi üreticileri ve tedarikçileri son yıllarda özellikle Doğu Avrupa ülkelerinde yatırım yapıyor, fabrika açıyor veya oradaki bir fabrikayı satın alarak yatırımının bir kısmını veya tamamını o bölgeye kaydırıyor. Özellikle Polonya ve Romanya bu konuda başı çekiyor, Macaristan ve Bulgaristan da onları izliyor. Bu ülkelerde yabancı yatırımcılara büyük vergi kolaylıkları sağlanıyor. Ayrıca bedavaya yakın arsa tahsisleri vb. uygulamalar yapılıyor, teşvikler veriliyor. Bunlar yetmezmiş gibi, bizim iş yaptığımız Avrupalı ana sanayicilerde çeşitli mazeretleri öne sürerek ve baskılar yaparak bizim yan sanayicilerimizi de bu ülkelerde üretime dayalı yatırım yapmak zorunda bırakılıyorlar. Yetkililerimizin bu konuya acil çözüm üretmesi gerekmektedir. Bu gidişle çok değil, 5-10 yıllık süreçte otomotiv ve beyaz eşyadaki yan sanayici/tedarikçi kabiliyetimizi Doğu Avrupa ülkelerine kaptırırız.
***
SUBCONTURKEY de her yıl Ocak sayısında BAĞLANTI ELEMANLARI ÜRETİCİLERİ ve TEDARİKÇİLERİ sektör dosyasını yayımlıyoruz, yine Ocak sayımızda sektörün 2018 yılı değerlendirmeleri ve şirket tanıtımları yer alacak.
Ayrıca yine Ocak sayısında Otomotiv ve Beyaz Eşya imalatçılarına ürün ve hizmet veren ÇELİK SERVİS MERKEZLERİ ve PASLANMAZ SAC SANAYİ sektör dosyalarımızla birlikte LEASİNG KURULUŞLARI  nın çalışmalarına yer vereceğiz.

***
Sanayi de dişlilerin, ekonomide sistemin, tıkır tıkır işlemesini beklediğimiz yeni senede de görüşmek dileğiyle…

Her işin başı sağlık, sağlıkla kalın.

VEDAT GÖKÇE 
Genel Yayın Koordinatörü


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi