SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   29 Mayıs 2020, Cuma

Aralik 2018 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_176

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Alper Reisoğlu
Yönetim Danışmanı


Kendi Hayatınızın Dümenine Geçme Vakti!


İçinde bulunduğumuz kritik günlerde malumunuz olduğu üzere hemen hemen herkesin gündemi, ülkemizin ekonomik koşulları, kur ve enflasyondaki artış , TCMB karşı aksiyonları vs. gibi ekonomik göstergeler ve haberlerden oluştu. Hatta  Arjantin, Venezuela, Güney Afrika daki resesyon ve kötü ekonomik koşullar, Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşları gibi global ekonomik gelişmelere dahi makro düzeyden bakan hızını alamamış mikro ilgililer de oldu aramızda. Hiç olmadığımız kadar ekonomi yorumcusu ve de takipçisi olduk ya da olmak zorunda kaldık dost meclislerinde. Bazen kendi yoğun gündemimizi bırakıp, bu yeni gündemi takip eder olduk, bazen de gündemlerimizin içine ve en öncelikli sırasına koyduk. Aslında farkında olmadan ilgi alanımızda olan bir konuyu fazlasıyla etki alanımıza koymaya çalıştık (yakın takip ettikçe kuru, enflasyonu pozitif yönde değiştirecek veya bundan ilk biz haberdar olacakmışızcasına).

Tabii ki bu gündem değişikliğini takip edip, işlerimize olan yansımaları hakkında tedbirler alarak revize planlar yapmak ve bu planlar doğrultusunda aksiyonlar almak önemli proaktif tepkilerdir. Fakat verilen tepkinin yanı sıra  asli işlerimize yani etki alanımızda olan konulara odaklanmanın ve insiyatifimiz altındaki aksiyonları yönetmenin öncelikli işimiz olduğunu da unutmamalıyız. Diğer bir deyişle ilgi alanımızdaki konu ve gündemlerin, etki alanımıza olan yansımaları üzerine revize planlar yapıp, aksiyona geçmemiz bizden beklenen en önemli sorumluluktur.

Konuyu özümsemek için hadi biraz benzetme kullanalım. Her bireyin etki alanını, kendisinin kaptanı olduğu yelkenlisi ; gidilecek limanı ,ulaşılması istenen hedefler ve kötüleşen ekonomik koşulları vs. gibi çevresel faktörleri de bozulan hava koşulları olarak düşünelim. Bir kaptan olarak misyonumuzun, yola çıkarken öngörmediğimiz bu dalgalı ve fırtınalı havanın etkisini minimize edip, bir yandan gemimizi ve mürettebatımızı bu kasvetli havalardan yara almayacak şekilde çıkarmaya çalışırken , diğer taraftan yola çıkış amacımız olan varmak istediğimiz limana ulaşmak olduğunu unutmamamız gerekir. Yelkenlimizin kaptanı olarak çıktığımız yolun amacını ve varmak istenilen noktayı sürekli dümenimizin yanında tutup, katma değer üretme misyonuna sahip değerlerimizden oluşan pusulamız ile bu yoldan ayrılmadan azimle devam etmeliyiz. Yelkenlimizin önüne çıkan her büyük dalgayı aslında bizi hedefimize yaklaştıracak birer galibiyet olarak görürsek, yani sıkıntılı işleri bizi motive edecek ve bize daha iyi olmamızı öğretecek fırsat olarak görürsek, işte o zaman sadece hedeflediğimiz limana varmakla kalmaz, daha tecrübeli ve işinde başarılı  kaptanlar oluruz.

İşin püf noktası, etki alanımızda olan alanlarda yani kendi yelkenlimizde, hangi koşullarda olursa olsun bizi diğerlerinden farklı ve de başarılı kılacak katma değerler üretmekten vazgeçmemektir. O zaman en kötü koşullara kendimizi , mürettebatımızı ve yelkenlimizi önceden hazırlamış olur, başkaları ilk dalgada geri döner ya da yelkenlisi parçalanırken, biz yolumuzdan bir an olsun ayrılmadan kararlı bir şekilde hedefimize ulaşabiliriz. İşte bu nedenle katma değer üretmek, yaptığımız iş , görev, bulunduğumuz konum ve zamandan bağımsız olarak hedeflememiz ve ilke edinmemiz gereken en önemli prensiptir.

Unutmamalıyız ki; hangi konumda, mevkide ve de eğitim seviyesinde olursak olalım, katma değer üretmek için her zaman önümüze fırsatlar çıkacaktır. Bizi diğerlerinden ayıracak ve de başarılı kılacak en önemli fark , bu fırsatları ne kadar iyi değerlendirdiğimiz ve günün sonunda bundan ne kadar zevk aldığımızdır.

Bir Alman atasözünde belirtildiği gibi  En büyük vatanseverlik, mesleğini en iyi şekilde yapmaktır. 
Hayatınızın her anında katma değer oluşturmanız ve de bundan zevk almanız dileğiyle...
Vakit, kendi hayatınızın dümenine geçme vaktidir.
Vakit, dalgalarla boğuşma ve de katma değer üretme vaktidir.
Yelkenler fora...
 
Saygılarımla,
AR


YAZAR HAKKINDA
Alper REISOGLU

Consultant Top Management – Yönetim Danışmanı

Daikin Isıtma ve Soğutma Sistemleri Sn. Tic.A.Ş.

Allianz Plaza Küçükbakkalköy Mahallesi.Kayışdağı Caddesi No:1, 34750 Ataşehir-İstanbul

M: +905335012285

a.reisoglu@daikin.com.tr / reisoglu53alper@gmail.com

www. alpereisoglu.com

Uzmanlık Alanları : Tedarik Zinciri, Tedarik Planlama, Lojistik, Satın Alma, Maliyet Düşürme, Yalın Üretim
İlgili Alanları: Kişisel GelişimÖZGEÇMİŞ:
Merhaba,
1980 yılında İstanbul da doğdum ve ilk-orta öğretim ve lise öğrenimimi İstanbul da tamamladım. Daha sonra girdiğim Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden bölüm ikincisi olarak mezun oldum.
Askerlik görevim için gittiğim Ankara da 3,5 aylık asteğmen öğrencilik döneminde girdiğim yazılı ve de spor sınavlarından aldığım not ortalaması ile birinci olup, usta birliği görevim için kendi tercihimle İstanbul a geri döndüm.
İş hayatında sırasıyla Teknokon, Alarko Carrier, Airfel ve Daikin şirketlerinde çalıştım. Proje mühendisliği ile başladığım çalışma hayatımda satın alma mühendisliği, satın alma şefliği, satın alma müdürlüğü ve de tedarik zinciri departman müdürlüğü görevlerinde bulundum.
Şirket bünyesinde kurulan akademide gönüllü eğitimci olarak  Yalın Üretim  ve  Ofiste Kaizen  konulu eğitimler verdim. Şirket içinde verdiğim bu eğitimleri daha sonra tedarikçi, müşteri ve üniversitelerde bire bir eğitim veya seminerler ile vererek etki alanımı genişlettim.
Okan Üniversitesinde MBA programına dahil olup, sonrasında doktora eğitimine çevirdiğim lisanüstü eğitimimde (işletme bölümünde yönetim ve organizasyon alanında) doktora tez aşamasındayım.
Katma değer üretmek ve sürekli iyileştirme üzerine kurulu hayat felsefemi, yaptığım tüm işlerde ve aldığım sorumluluklarda yansıtma hedefinde olmuşumdur. En az 1 insanın hayatında olumlu yönde değişiklik yapmayı hedefleyen bir dünya görüşüm bulunmaktadır.
Saygılarımla,
AR
 


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi