SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   26 Mayıs 2020,

Aralik 2018 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_176

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Ali Rıza Büyükuslu
arbuyukuslu@yahoo.com.tr


Yeni Bir Teknoloji Devrimi BLOCKCHAIN


Son yıllarda gündemimizi meşgul eden yeni dahice buluşlardan birisinin adı da  BLOCKCHAIN  teknolojisidir. Dijital ortamda elde edilen verilerin dağıtımı ile ilgili blockchain esas itibariyle bir nevi yeni bir  internet mucizesinin  yeni bir teknolojik sistemini temsil ediyor. 

Bir blok zinciri sistemi içinde bilginin daha da önemlisi çoğu zaman analiz edilmiş verinin paylaşılması ve veri tabanlarının sürekli güncellenebilmesi sağlanmaktadır. Söz konusu bu yeni teknolojide bilgisayarlarda oluşan ağların sürekli olarak güncellenmesi, güvenli ortamda saklanması ve paylaşımı ön plana çıkmaktadır. Dolayısıyla, blok zincirin sağlamlığı ve güvenirliliği  Hacker  saldırısı ve siber güvenlik açısından da faydalı bir model olarak tanımlanmaktadır. 

Blockchain teknolojisi başlangıçta bir diğer  inovatif teknolojik  buluş olan sanal para birimi Bitcoin için kullanılmış olsa dahi günümüzde geldiği nokta itibariyle bilgisayar ağları birbirine benzeyen bilgi blokları olarak saklandığında tıpkı internet teknolojisi gibi kullanıcısı için muazzam bir güvenirlilik sunmayı hedeflemiştir. Örneğin, tek merkezden, bir tek kurum veya kuruluş tarafından kontrol edilemiyor olması yani tek bir kırılma noktasına sahip olmamasıdır. 

Blok Zinciri teknolojisinin en önemli özelliği hızlı dağıtımı, güvenirliliği ve kendisini en hızlı biçimde otomatikman güncelleyebilmesidir. Diğer taraftan blockchain kendi kendini denetleyen otomasyon teknolojisi ve çok sık güncellediği veri tabanı ile müthiş bir dijital değer yaratan eko-sisteme dönüşüyor. Söz konusu ağ ve işlemlerin her birisine  blokchain  adı veriliyor. 

Blokchain eko sistemi : 1. Şeffaflık ilkesi 2.Katılımcı yani  herkese açık bir sistem olması ile ön plana çıkıyor. Diğer taraftan, siber güvenlik açısından dışarıdan müdahalelere daha kapalı ve güvenilir bir sistem olarak kabul görüyor. Bu sistem içinde bir işlemi ya da bilgi birikimini değiştirmek hemen hemen imkansız hale gelmektedir. Örneğin, Bitcoin uygulamasında sistemin yönetiminin başka ellere geçmemesi çok önemlidir. Bitcoin yönetiminin başka ellere geçmesi demek Bitcoin in değerinin bir anda sıfırlanması sonucunu doğurabilir. 

Block Zinciri esas itibariyle hesaplama yapan  düğümlerden  oluşuyor. Düğüm; blok ağı zincirine bağlı çalışan işlemleri onaylamakla ve aktarmakla yükümlü bir istemci çalıştıran bilgisayar anlamına gelmektedir. Düğümler Blok Zinciri ağına aktarıldıktan sonra blok zinciri bir kopyasını otomatikman indiriyor. Bir araya gelen düğümler ya da düğümlerin toplamı internetin şu andaki işleyişinden farklı ikinci düzey ancak çok daha güçlü bir ağ oluşturuyor. Her düğüm blok zinciri üzerinden kendi isteği ile katılıyor.  Günümüzde Bitcoin benzeri kripto para birimlerinin sayısı 800 civarındadır. Blokchain sistemi ve işleyişi itibariyle çok kolay anlaşılabilen teknolojik bir yenilik değildir. İşin içinde doğrudan olmayan ya da konuya uzmanlık boyutunda ilgi duymayanlar için karmaşık bir yapısı vardır. Konun dışında konu hakkında ortalama ilgisi olanlar için örneğin bir WEB in altyapısının nasıl çalıştığını bilmek durumunda olmaması gibi Blockchain den faydalanmak için işin iç yüzünü, teknik veya teknolojik altyapısını bilmek gerekmiyor. Finans sektörü Blok Zinciri uygulamaları boyutuyla en önde yer alan iş koludur. Para transferleri açısından güvenli bir teknoloji olan Blokchain uygulamaları için blok zinciri geliştiricileri ön plana çıkmaya başlamıştır. 

Blokchain esas itibariyle internet kullanıcılarına değer yaratma becerisi kazandırma ve dijital verilerin doğrulanması fonksiyonunu sağlıyor. Örneğin, blok zinciri teknolojisi belirli bir finansal yatırım aracı belirli bir değere ulaştığında ödemeyi gerçekleştirme talimatı verebiliyor. E-Ticaret sitelerinde yapılan uygulamalarda arada aracılar, komisyoncular veya herhangi bir aracı bedeli olmadan alış- veriş mümkün olabiliyor. Dolayısıyla, kişilerin kendi aralarında doğrudan ödeme yapma imkanı ile birlikte  Paylaşım Ekonomisi  ortamı yaratılabiliyor. Aynı zamanda, P2P ekonomisi olarak da tanımlayabileceğimiz bu aracısız ödeme veya iş yapma yöntemi ile ürün ile nihai tüketici arasında etkileşim sağlanabiliyor. 

Dijital bilgileri sonsuz defa kopyalamak ve internet sayesinde her yere dağıtmak bu teknoloji ile daha da kolaylaşıyor. Üretici ile tüketicinin doğrudan buluşması ile satış süreçlerindeki bir kısım iş sözleşmeleri veya kontratlar akıllı sözleşmeler vasıtasıyla dijitalleşebiliyor. Blok Zincirin kripto para birimleri ile ödemeyi mümkün kılması bu teknolojinin gelecekte daha da yaygınlaşacağı işaretini vermektedir. Özellikle, finansal işlemlerde kimlik doğrulama noktasında internet güvenirliliği açısından güvenli bir kimlik kaydına sahip olmanız ve güvenilir müşteri olmanızın kanıtlanması noktasında blok zinciri teknolojisi önem arz etmektedir. Neredeyse her şeyin değerini dijital ortamda kaydetmek için programlanabilen ve özellikle ekonomik ve finansal işlemlerin yüksek güvenirlilikte kaydedildiği, çoğaltıldığı ve paylaşıldığı dijital bir hesap defteridir  -BLOKCHAIN-    
      


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi