SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   26 Mayıs 2020,

Aralik 2018 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_176

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Ahmet Yılmaz
Extim GmbH, ayilmaz@extim.de


Zeka İle Dalga Geçmek


Orijinali ile pek fazla yol alamadığımız için olsa gerek dünyamıza yapay zeka diye bir tanım girdi. Ya da orijinalini taklit ile başlayan süreçte gitgide bağımsızlaşan, özgürleşen ve kendi kendine karar veren yeni bir zeka oluşuyor. Ya da bir nevi orijinali yapsa çokça eleştireceğimiz uygulamaları yapayına yaptırarak insanların zekası ile dalga geçiliyor. İşin şakası bir yana, yapay zeka günlük yaşamımızda hızla yer alıyor ve almaya da devam edecek. 

İnsan zeka yapısı taklit edilerek oluşturulan yeni sanal nörönal ağ sistemleri güçlü bilgisayar ve  Big data  eşliğinde neredeyse beş yaşındaki çocuk zekasına ulaştı. Yaşının küçüklüğüne aldanmayın yaşından büyük işler yapıyor. Bilhassa klinik biyoloji, teşhise dayalı tıp alanlarında gelişmiş uygulama örnekleri var. Hali hazırda bilgisayarda tekniğin ulaştığı boyut itibari ile yüz bin üzerinde sanal nörönal ağ sistemleri oluşturulabiliyor. Bu sayının çok yakın gelecekte on ve hatta yüz milyon seviyesine çıkacağı şimdiden öngörülüyor. Hemen bir karşılaştırma için insandaki nörönal ağ sisteminin 85 milyar seviyesinde bir ağ dan oluştuğunu söylersek yeni yapının daha embriyo seviyesinde olduğu iddia edilebilir ve bu doğrudur! Ama anlamı doğru bir yere koymak için şöyle bir mukayese yapmak daha yerinde olacaktır; hepimizi çıktığı ve kullanmaya başladığımız andan itibaren şaşırtan, kolayca benimsediğimiz ve kolaylık sağlayan Google nin tercüme programı bir yapay zeka uygulaması değil! Google nin bu uygulama sisteminin künyesine baktığınızda bunun bir makine öğrenmesi (machine learning) olduğunu göreceksiniz. Bu ne demek? Sistem güçlü bir algoritma + big data ile çalışıyor demek. Bu sistemde yapay nörönal ağlar şimdilik kullanılmıyor. Nörönal ağlarla döşenmiş sisteme  Deep Learning  deniyor. Bu sistemde mega-enformasyonlar big data ile değişik düzlemlerde, karmaşık yapıda (nörönal sistem) anlam kazanmaya başlıyor. Yani, öncesinde bir algoritma ile yönlendirilmiyor. Otomotiv sektöründeki otonom sürüş bir  deep learning  sistemidir.

Makine Zekası

Bu konuya niçin değindim? Geçtiğimiz günlerde Almanya hükümeti Dijitalleşme Programı çerçevesinde Yapay Zeka içerikli yeni bir program açıkladı. Üç milyar Euro bütçeli bu programa göre, değişik disiplinlerde yapay zeka uygulamalarını geliştirecek reel laboratuvarların kurulması, üniversitelerde başlangıçta en az 100 yeni Profesörlük kadrosu açarak araştırma-geliştirme-uygulama örneklerine destek verilmesi, üniversite-işletme işbirliğinin bu alanda artırılması öngörülüyor. Aralık 2018 de düzenlenecek Yapay Zeka Zirvesi ile daha geniş çevrelere ulaşılma ve program içeriğini genişletme hedef alınmış durumda.

Almanya, dijitalleşme, yapay zeka uygulamaları diye adlandıracağımız alanda ABD ve Çin e göre nispeten biraz geri bir pozisyonda idi. Şimdi bu açığı gidermek için yeni bir seferberlik başlatılıyor. Çünkü Almanya otomotiv ve makine sektöründeki klasik liderliğini bu yeni teknolojileri ıskalamış bir ülke olarak kaybetmek istemiyor. Otomotiv ve makine alanında geçen dönemde biriktirilmiş bilgi, deneyim ve tecrübeleri yeni teknikler aracılığıyla yeni bir düzleme yeni bir döneme taşımak istiyor. 

Almanya nın  machine learning  ve  deep learning  uygulamalarını (dikkat edin bu iki kavram İngilizce ve bu bile liderliği bu güne kadar başkalarına kaptırdıklarının bir göstergesi) bu iki sektörde çoğaltmak ve lider konuma yükselmek için değişik ülke ve işletmelerle işbirliklerini artırmaya özen gösteriyor (Volkswagen firması bu alanda Microsoft firması ile bulut teknolojisi ve  big data  işlemleri için sözleşme imzaladı, ha keza Mercedes ve BMW firmalarının da başka teknoloji şirketleri ile anlaşmaları var). Teknolojide gelinen seviye, durum itibari ile artık herhangi bir şeyi tek başına  icat  etmeniz, uygulamanın sadece sizde olması gerekmiyor. Bu dönem bir yönü ile teknolojide hız dönemi ise diğer yönden de  hız a yetişmek için daha fazla işbirlikleri,  network  lar üzerinden iş modelleri geliştirme dönemidir!

Makine ve otomotiv sektörünün veya otomotiv tedarik sanayisinin Türkiye için önemimin bu kadar yüksek olduğu bir dönemde Almanya ile ticari ilişkilerin yanı sıra teknolojik işbirliklerinin geliştirilmesi için daha fazla mesai ve enerji harcanmalıdır. Konjonktürel durum bu işbirlikleri için oldukça uygun! Ayrıca da Silikon Valley e gitmeye gerek yok, Almanya nın değişik bölgelerinde inovasyon ve teknoloji havzaları oluşmaya başladı. Bu yörelere  Türk işletmeler ve/veya start up lar hemen şimdiden inceleme ziyaretleri düzenlemeli. Bu havzalar ilerde hem Avrupa bölgesi hem de küresel anlamda önemli lider pozisyonların gelişeceği, geliştirileceği alanlar olacaktır. 

Ahmet Yılmaz


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi