SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   24 Ağustos 2019, Cumartesi

Eylul 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_173

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Sensör/Aktüatör Klemensleri için Push-In Teknolojisi

Panolarınızı Ufaltan Klemensler

Makine mühendisliğinde sensör/aktüatör klemensleri genellikle sınırlı alan sunan küçük kumanda panolarına monte edilir. Phoenix Contact ın yeni klemens serisi bu ihtiyaca sadece 3.5 mm genişliğinde ve 1.5 mm² kesite kadar kablo bağlanabilen kompakt bir ürünle cevap vermektedir. (Şekil 1, ana resim).

İhracata dayalı Alman makine imalatçıları yeni ürün stratejileri talep etmektedirler. Alman firmalarının temel önceliği premium ürünler olmakla birlikte, bu firmalar standart ürünler söz konusu olduğunda uluslararası rekabette zorlanmaktadırlar. Rekabetçiliği geliştirmenin bir yolu kullanılan komponentleri standartlaştırıp işlevlerini sınırlamaktır. Phoenix Contact ın yeni push-in klemens sistemi bunu sağlarken mükemmel bir maliyet-fayda oranı sunmaktadır.

Günümüzün makine konseptleri modüler, kompakt, ve ekonomik olmalıdır - kolay bakım, süreklilik ve kolay operasyon önemli satış argümanlarıdır. Bu genel konsept için olduğu kadar her bir komponent için de geçerlidir. Bağlantılar yenilikçi,  güvenilir, dayanıklı ve düşük maliyetli olmalıdır.

Klemens genişliği sadece 3.5 mm

Bugünün makinelerinde modülerlik sıklıkla Phoenix Contact ın „Combi  ürünleri gibi fiş-soketli klemenslerle sağlanır.  Plug and play yaklaşımıyla makinenin modülleri montaj rayından PCB ye hazır kablo grupları ve kodlanabilen geçmeli konnektörlerle bağlanır.

Sensör sistemleri gibi entegre fonksiyonların bağlantısı için bugünün push-in bağlantılı sensör/aktüatör klemensleri yepyeni olanaklar sunmaktadır. Sinyal sayısı arttıkça pano içerisindeki alan yetersizleşir. Pratikte düşük güçte kablolama 0.14 mm² ila 1.5 mm² kesitli kabloları gerektirir. 5 mm veya 6 mm standart genişlikte klemensler çoğunlukla büyük boyutlu kalır. Phoenix Contact PTIO sensör/aktüator klemensleri yalnız 3.5 mm genişlikle buna iyi bir çözümdür (Şekil 2).

Sensörler akım/konum, sıcaklık, dolum seviyeleri gibi bilgileri taşır veya pals enkoder olarak işlev görürler. Sensörler genellikle iki bileşenden oluşur: fiziksel durumu algılayan ana sensör ve bu bilgiyi elektriksel sinyale dönüştüren transdüser. Çalışma gerilimi ve anahtarlama sinyali ayrı hatlardan iletilir.

Panoda Daha Fazla Yer Kalır

Bu PTIO serisi üç telli sensör klemenslerinin tasarımının ardındaki konsepttir. Klemenslerin üst katı - sinyal seviyesi - enkoder sinyalinden geçen iki bağlantı noktası içerir. Besleme gerilimi bağlantıları altalt katta yer alır. Beslemenin artı ve eksisi ayrıca koruma topraklaması buradadır. İki klemens genişliğinde ve sensör klemensleri ile aynı şekle sahip güç klemensleri istenildiği gibi konumlandırılabilir.

Tüm klemenslerde hızlı köprüleme imkanı vardır.  Clipline complete  ürün gamının standart köprüleri kullanılarak gerilim beslemesi ve dağıtımı çok basitleşir. Güç beslemesi için bir çift kablo çekmek yeterlidir. Bu sistemde 350 mm genişlikte 100 sensörü beslemek mümkündür. Malzeme, montaj süresi ve yer gereksinimi minimum seviyeye iner. Sistemin diğer avantajı devre kablajının anlaşılır olmasıdır. Klemenslerin az yer kaplaması sayesinde birçok ilave alan açılır.

Ana kontrolör panosundan uzakta küçük lokal kumanda panoları söz konusu ise sinyal transdüserine giden kablolar çok daha kısa olur. Büyük kablo uzunluğu nedeniyle sinyal kayıplarını önlemek için güç klemensleri de 6 mm² ye kadar bağlantı kapasitesi sunmaktadır.

Takma kuvvetinde %50 azalma

Phoenix Contact ın push-in klemensleri yay baskı prensibine sahiptir, kontak yayı iletkeni akım taşıyan baraya doğru bastırır. Böylece tek telli ve yüksüklü çok telli iletkenler doğrudan, alet kullanmadan bağlanabilir. Bu yeni bağlantı yöntemi pazardaki benzerlerinden %50 daha düşük takma kuvveti gerektirmektedir. Böylece 0.25 mm² lik çok ince telli iletkenler bile alet kullanmadan bağlanabilmektedir. Aletsiz montaj yer darlığında veya erişimi zor lokasyonlarda avantajlıdır. Alet gerekmediğinden kablolama tek elle yapılabilir (Şekil 3). Bu klemenslerin kullanım kolaylığı iletken tipi ve kesitinden bağımsızdır.

Kolay kullanımın yanında anlaşılırlık diğer önemli bir faktördür. Tüm push-in klemenslerde bağlantı noktalarının ayırt edilmesini sağlayan renk kodlu butonlar vardır. Buton sayesinde operasyon ve iletken yuvaları gözle görülecek şekilde ayrılmıştır. PTIO sensör/aktüatör klemensleriyle tanımlama bir adım öteye geçmektedir: Klemens üzerindeki butonlar renklidir (kırmızı, mavi ve yeşil/sarı). Köprüler de aynı renklerde seçilebilmektedir. Ayrıca tüm klemensler birçok etiketleme opsiyonu sunmaktadır. 

Entegre LED Göstergeler

Ürün gamı, üç telli giriş klemenslerinin yanında , koruma topraklamasına sahip, aynı profildeki klemensleri de içermektedir. ‘Artı beslemenin yerine bu klemenste PE kontağı vardır. PE bağlantısını sağlamak için vidalamak gerekmez ve klemens montaj rayına kolayca kenetlenebilir. Dört katlı I/O klemensleri PE kontaklı üç telli sensörlerde kullanılır. Giriş, çıkış ve güç klemenslerinin tümü aynı şekle sahiptir, böylece kolayca düzenlenip genişletilebilirler. Sistem sürekliliği entegre LED lerle rahatça gözlenebilir. Sensörün anahtarlama fonksiyonuna bağlı olarak, kırmızı ve yeşil 24 V LED ler yanar.

Phoenix Contact ın push-in klemensleri IEC 60947-7-1 e uygun olarak tüm pazar ve sektörler için geliştirilmiştir. Phoenix Contact UL/CUL/SCCR ve CSA ya uygun Amerika onaylarına sahiptir - bu makine ihracatçıları için önemlidir. Sektöre özel onaylar arasında demiryolu endüstrisi için EN 50155, marine uygulamaları için German Lloyd ve Lloyds Register vardır. Proses endüstrisi gibi patlama riskli bölgeler için IEC-Ex ve Atex onayları mevcuttur. Sektöre özel testler arasında titreşim ve 350 g şok testleri sayılabilir.

Sistematik tasarlanmış klemensler

 Clipline complete  ürün gamı çok esnek ve üniversal bir klemens serisidir (Şekil 4):

Dört bağlantı yöntemi, uygulamanıza uyacak şekilde kombine edilebilir: push-in, vidalı, yaylı ve hızlı bağlantı.
Aksesuarlar tüm bağlantı yöntemlerinde aynıdır.
Tüm standart klemenslerdeki çift köprüleme kanalı, kesit ve konnektör tipinden bağımsız olarak tek çizgi üstünde aynı hizada yer alır.
Her bağlantı noktası ve merkez hattın etiketlenmesi tek eksen üzerinde mümkündür.
Farklı kesitteki klemenslerde gerilim dağıtımı ve besleme indirici köprülerle mümkündür.
Kapsamlı test ekipmanları üniversal kullanım sağlar.
Tüm endüstriler ve sektörler için onaylar mevcuttur.

Sevgi Başak Gürsoy
Elektrik Yük. Müh. 
Endüstriyel Bağlantı Teknolojisi Ürün Grubu Yönetmeni


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi