SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   24 Ağustos 2019, Cumartesi

Eylul 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_173

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Türk Sanayicisi Proaktif ve Güvenilirlik Odaklı Yönetim İle Kalkınacak

Son günlerde piyasalarda yaşadığımız dalgalanmalar neticesinde birçok üretici şirketin giderleri arttı. Her ne kadar bu durum can sıkıcı olsa da atılacak doğru adımlarla şirketler sürdürülebilirliklerini ve  karlılıklarını eskisinden daha iyi noktalara getirebilirler. Özellikle de Sanayi şirketleri yapacakları çalışmalar ile rasyonel sonuçlar alacaklardır. 

Aberdeen Grup adlı araştırma şirketi 2009 yılında 156 adet üretim tesisinden topladığı verilerle şirketlerin  bakım yönetiminde  uyguladıkları stratejileri üç grupta topladı. 

Bu verileri birinci grup olarak nitelediğimiz yoğun olarak arızi ve planlı bakım stratejileri uygulanan üretim tesislerinden, ikinci grup olarak Kestirimci Bakım stratejilerinin uygulandığı tesislerden, üçüncü grup olarak  Proaktif ve Güvenilirlik Odaklı Yönetim  stratejilerinin uygulandığı tesislerden aldı.  

Araştırmaya katılan tüm firmalardan alınan verilerle elde edilen sonuca göre birinci grupta yer alan arızi ve planlı bakım stratejilerini benimsemiş üretim tesislerinde ekipman verimliliği %75 ler mertebesinde iken, Kestirimci Bakım stratejileri uygulayan ikinci grupta bu değer %81,  Proaktif ve Güvenilirlik Odaklı Yönetim  stratejileri uygulayan 3. Grupta %88 lerde çıkmıştır.

Yapılan bu araştırmanın şirket sürdürülebilirliği yanında karlılıklarına etkisine yönelik hesaplamalarda da çok önemli sonuçlar bulunmaktadır. Aynı ürünü üreten ve kurulu kapasiteleri aynı kabul edilen 3 tesis için yukarıda açıklanan bulgulara göre karlılık kıyaslaması yapılmış ve birinci grupta yer alan şirketlerin karı 100 birim, hisse değeri 21,84 kabul edilmişken, 2 grupta yani Kestirimci Bakım stratejileri ile yönetilen tesiste karlılık 172 birim, hisse değerinin ise 37,51 olacağı hesaplanmıştır. 3. Grup için ise karlılık 251 birim, hisse değeri ise 54,81 olarak bulunmuştur. Türk Sanayicisi için ne anlama geliyor?

Peki… Türk Sanayi Tesislerinde Durum Nedir?

Türkiye de faaliyet gösteren sanayi tesislerinin çok büyük bir bölümü birinci grup ile ikinci grup arasında kalmış stratejilerle yönetiliyorlar.  Proaktif ve Güvenilirlik Odaklı Tesis Yönetimi  yapabilen şirket sayısı ise ancak bir iki tanedir ki bunlar da tam performans ile bu stratejiyi uygulamamaktadır. Buradan yola çıkarak Türk sanayicilerinin doğru adımlar atmaları halinde hem sürdürülebilirliklerini hem karlılıklarını hem de şirket hisselerini en az %50 artırabileceğini öngörebiliriz. 

Proaktif ve Güvenilirlik Odaklı Tesis Yönetim  stratejilerinin uygulanmasının yaygınlaşması ile Kıymetli tesislerimizin eskimesi, arızalanması, pahalı tamirattan ve yedek parça temin maliyetinden kurtulması mümkündür. Böyle sürdürülebilir üretimle karlılıklar kontrol edilir ve bu konuda finansman sıkıntısı yaşanmaz. 

Son Söz: Dünyada gelişmiş ülkelerde vazgeçilmeyen  Sanayide Proaktif ve Güvenilirlik Odaklı Yönetim  ülkemizde de bilinmeli ve tercih edilmelidir. 

Ozan Çakıtlı
Prüftechnik 
Türkiye Ülke Müdürü                                                                                                                                                 
  


Prüftechnik – Proaktif Bakım Teknolojileri Hakkında Bilgi:
1972 de Münih te kurulmuş olan, Almanya kökenli Prüftechnik in,  tüm dünyada 18 ülkede şubesi ve 70 bayisi olup , her yıl Ar-Ge ye cirosunun yaklaşık %10 unu  ayırmaktadır.

1972 de Prüftechnik i kuran Dieter Busch aynı zamanda dünyada   Lazerle şaft hizalamayı en hassas şekilde uygulayan ve bugün dünya pazarının %50 sine sahip  Lazerli hizalama  cihazının da mucidi  dir. Gelişen dünya ihtiyaçları neticesinde  Titreşim analizi  ve  Tahribatsız muayene sistemleri   konusunda da faaliyet gösteren Prüftechnik  bu alanlarda 18 ülkedeki şubesiyle  ve 70 bayisiyle dünya çapında uzman ve lider partner olarak kabul görmektedir.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi