SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   22 Mayıs 2019, Çarşamba

Kasim 2018 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_175

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Ticaret Savaşından BAKİEL Sektörüne Çifte Fırsat

Bağlantı elemanları, kilitler, el aletleri gibi sektörleri kapsayan BAKİEL sektörü, ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarını fırsata çevirmek için harekete geçti. İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) BAKİEL Komitesi Başkanı Çetin Tecdelioğlu, Çin in ABD den yaptığı ithalatın bir kısmını Türkiye nin karşılayabileceğini belirterek, özellikle bağlantı ekipmanları alanında önemli fırsatlar çıkabileceğini ifade etti. Tecdelioğlu ayrıca Çin in artan ithalatını karşılamak için yeni pazarlara yönelmesinin Türk firmalar açısından önemli bir alım-satım fırsatı yaratabileceğine dikkat çekti. 

BAKİEL sektörü URGE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi) heyeti olarak 12 firma ile birlikte bu yıl 124 üncüsü düzenlenen ve dünyanın en büyük üç fuarından biri olan Çin deki Canton Fuarı na katıldı. Çin in ithal ve ihraç ettiği tüm ürünlerin aynı anda sergilendiği fuarda 15 milyar dolara yakın bir ticaret hacminin gerçekleştiği tahmin ediliyor. 

Fuarla ilgili izlenimlerini paylaşan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) BAKİEL Komitesi Başkanı Çetin Tecdelioğlu, bağlantı elemanları, kilitler, el aletleri ve mobilya aksesuarları sektörlerine yönelik olarak yerinde incelemelerde bulunduklarını ve gerek gelişen teknolojiler ve gerekse sektörün gelecek izlenimleri konusunda fikir sahibi olduklarını ifade etti. 

TİCARET SAVAŞINDAN ÇİFTE FIRSAT 

2017 yılında BAKİEL olarak Çin e 12.2 milyon dolar ve 2018 yılı Ocak – Ağustos döneminde ise 12 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiğini ifade eden Tecdelioğlu, ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşının ise sektör açısından avantaj yaratabileceğini ifade etti. 

Özellikle otomotiv sektöründe kullanılan bağlantı ekipmanları açısından bir fırsat gördüklerini kaydeden Tecdelioğlu, şunları anlattı:  Çin fabrikalarında ulusal ve yabancı firmaların otomobilleri de üretiliyor ve alımların büyük çoğunluğu ülke içinde gerçekleşiyor. Çinli şirketlerce üretilen araçlar en çok Afrika, Güney Amerika, Orta Doğu ülkeleri ve Rusya ya ihraç ediliyor. Bu bağlamda bağlantı elemanları sektörünün ana pazarlarından biri olan otomotiv sektörünün de Çin de gelişmesine paralel olarak ithalatının artacağı öngörülüyor. Bu da sektörde lider konumda olan Türkiye yi Çin e ihracat anlamında öne çıkarıyor. Biz 2018 yılında ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları neticesinde BAKİEL sektörü olarak Çin pazarından ithalatımızı azaltmayı ve ihracatımızı da yüzde 15 artırmayı hedefliyoruz. 

Tecdelioğlu, Türkiye nin Çin e direkt ihracatında artış olabileceği gibi aynı zamanda bir ticaret fırsatı daha yakalanabileceğine de dikkat çekti. Çin in artan ithalatını karşılayabilmek için başka ülkelere de yöneleceğini kaydeden Tecdelioğlu, bu anlamda Türk firmalarının başka ülkelerden alıp Çin e satmak suretiyle yeni bir kazanç kapısı oluşturabileceğini ifade etti. 

Son yıllarda Çin de tüketimin artmasının tüketici ürünlerine olan talebi ve arzı da artırdığını kaydeden Tecdelioğlu,   Perakende, 2018 yılı 2. çeyrekte ülke GSYH sinin yüzde 9 unu oluşturdu. Ulaşım, gayrimenkul ve inşaat da Çin ekonomisinde önemli yerlere sahip sektörler arasında yer alıyor. Bu durum aynı zamanda BAKİEL sektörlerinden olan mobilya aksesuarları sektörü için de avantajlar doğuruyor.  dedi.

Fuarın kendileri için çok faydalı olduğunun altını çizen Tecdelioğlu, bu fuara milli katılım veya 250 metrekare olarak tüm firmaları ve ürünlerini de içerecek şekilde bir yer kiralanması konusunda karara varıldığını da sözlerine ekledi.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi