SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   19 Mayıs 2019, Pazar

Kasim 2018 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_175

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

BESİAD, Dünya Cıvatacılar Birliği Kurulması İçin Öncülük Ediyor

Türkiye Bağlantı Elemanları Sektörü, Üretimde Avrupa Üçüncüsü

BESİAD-Bağlantı Elemanları Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Mustafa Tecdelioğlu, 2018 yılı Ocak- Eylül döneminde sektörün ihracatını %21 artırdığını, üretimde ise Avrupa da 3. sırada olduklarını belirtti. Mustafa Tecdelioğlu, bağlantı elemanları sektörünü değerlendirdi ve BESİAD olarak yaptıkları çalışmalardan bahsetti.

SUBCONTURKEY: 2018 yılının ilk 9 ayı nasıl geçti? İhracat rakamları ne oldu? Pazarın toplam büyüklüğü hakkında bilgi verir misiniz?

Mustafa Tecdelioğlu: Çelik ihracatçıları Birliği verilerine göre Türkiye vida, cıvata, somun ihracatı 2018 yılı Ocak-Eylül döneminde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla  %21 artışla toplam 98 bin ton oldu. 2018 in ilk 9 ayında Türkiye nin vida, cıvata, somun ihracatında ilk sırada 36 bin tonla Almanya yer aldı. Almanya yı 5 bin tonla İtalya, 4 bin tonla Slovakya ve Fransa, 3 bin tonla İspanya takip etti. İhracat birim fiyatımız ise 3,65 dolara yükseldi. Eylül sonu itibariyle 365 milyon Dolarlık ihracat gerçekleştirdik.  Otomotiv, beyaz eşya, çelik konstrüksiyon, mobilya sanayi ve bir çok farklı sektöre verdiğimiz ürünlerle de dolaylı ihracat yapıyoruz. Bu sene sonunda 125 bin ton direkt ihracatımız olacak, 300 bin ton da dolaylı ihracat yapmış olacağız. 2018 sonunda direkt ihracatımız 500 milyon dolara yakın olur. Dolaylı ihracatımız ise 1 Milyar doları geçecektir. 2018 yılı sonunda 90 bin ton ithalat yapmış oluruz. Türkiye de 2018 sonunda pazarın büyüklüğü 900 bin tonu bulacaktır. Bunun 100 bin tonunun ithalattan, 800 bin tonunun da Türkiye deki üretimden karşılandığını görülecektir. Üretimin 300 bin tonu ihraç ediliyor, dolayısıyla iç pazarda da 500 bin tonluk bir pazar var. Bu rakam, üretim hacmi anlamında bizim Avrupa da üçüncü olduğumuzu gösteriyor. Almanya ve İtalya dan sonra imalat kapasitesi olarak üçüncüyüz. Pazar büyüklüğü olarak bakıldığında da ilk 5 teyiz. 

SUBCONTURKEY:İç pazar hakkında da bilgi verir misiniz?

Mustafa Tecdelioğlu: Türkiye deki sanayi genç ve artık ülke olarak daha çok katma değerli ürün yapmak istiyoruz. Ülkemizde OSB lerde arsalar, işçilik, enerji vb. yatırım maliyetleri pahalı ve bu girdiler bizim globalde rekabetçi olmamızı zorlaştırıyor. Bugün iç pazardaki fiyatlarımız Çin ürünlerine göre daha uygun. Ama bu geçici bir durum bu süreci iyi değerlendirmeliyiz. 
Güney Amerika pazarına baktığımızda Meksika ve Brezilya üretim hacmi olarak bizden büyükler.  Uzakdoğu nun da üretim hacmi bizden büyük. Buna rağmen Dünyada üretim hacmi olarak ilk 10 dayız.
Türkiye nin hedef pazarları çok geniş, 171 ülkeye bağlantı elemanları ürünlerimizi gönderiyoruz, ancak öncelikli ve en önemli pazarımız Avrupa. Sonuç olarak ta ihracatımızın %85 ini Avrupa ya yapıyoruz. 

Türkiye bağlantı elemanları sektörü, ihracatta büyüyor ama bu dönemde iç piyasada küçülecek. Bugün sektörde %40 eksik kapasite ile çalışılıyor. 2018 yılının ilk yarısında 100 ton üretim yapan bir üretici, yılın ikinci yarısında 50 ton üretim yapacak. Bunun 3 sebebi var. Birincisi yeni başlayan yüksek faiz sorunu, aylık %4 lük faiz yükü var. İkincisi Doların yükselişinden dolayı hammadde fiyatlarının artması. Üçüncüsü de geçmişte hammadde alımında vadeli çalışılırken, şimdi peşin çalışılıyor ve bunu karşılamak için de üreticilerimiz tekrar tekrar faiz ödüyor. 
Bu dönem geçici küçülme dönemi, küçülmeye göre hareket etmek gerekir. Küçülmek demek hemen işçi çıkaralım demek değildir. Böyle işin daraldığı dönemlerde işçi çıkarmayı doğru bulmuyorum. Firmaların işçi çıkarmak yerine makinalarına bakım yaptırması, depoda seçilecek, ayıklanacak ürünleri varsa onları seçmesi, bence daha doğru hamleler olur. Bizim sektörümüzde maliyet olarak, işçilik maliyeti toplam maliyetin %15 inden fazlası değildir. İşçi çıkararak yapılacak tasarruf  %4-5. Bizim sektörümüzün bir avantajı var. Yıllık, 900 bin tonluk pazarın 100 bin tonu ithalat, 800 bin tonu imalat ve bunun 300 bin tonu ihracattır. Yani %30 luk kısmımız garantide, piyasa yarıya bile düşse, en fazla kaybımız %30 olur ki onu da yılın ilk yarısında kurtardığımızı düşünürsek, iç pazara çalışan üreticilerimizin yılsonunu en fazla %15 küçülerek kapatacağını düşünüyorum.

Sektörümüzde Plansız Yatırım Yapılıyor

Firmalar olarak yaptığımız başka yanlışlar da var. Plan yaparak makine alımı, yatırımı yapmıyoruz. Bazı firmalarımız var ki, her 2-3 senede bir fabrika taşıyorlar. Ne böyle bir büyüme olur, ne de böyle bir sanayicilik. Bir sanayi tesisi en az 15-20 yıl yerinde çalışmalı, sonra daha büyüğüne gidecekse ya şube açmalı ya da çok daha büyük bir tesise geçmeli. Gittiği tesiste de yine 15-20 yıl faaliyet göstermeli. Sektörümüz plansız yatırım yapıp, plansız hareket ediyor. Son yıllarda vida ve somun makinaları ucuz olduğu için o yönde çok fazla yanlış yatırım oldu. BESİAD olarak her sene sonunda sektör değerlendirme toplantısı yapıyoruz. Bu sene yapacağımız toplantıda da bunları yine konuşacağız. Geçen sene somun üretiminin yanlış olduğunu o toplantıda söyledik. İkinci el makinaların ülkemizde çöplük haline geldiğini de defalarca söyledik. Bugün yine herkes de ısıl işlem fırını yatırımı söz konusu. Bir ısıl işlem fırınının uzunluğu 45 metre, ilk olarak 15 m x 50 metrelik boş alanın olacak, sonra 1500 kv lık elektriğin olması gerekiyor, bir fırın ilk yanışta 2 milyon kalori istiyor, harcayacağın enerji vs. ve fırını çalıştırma kapasitene baktığında o fırının maliyeti, dışarıda yaptıracağının 3 katına geliyor. Sonunda bu şekilde elimizde atıl tesisler oluşuyor. Sanayicilikte hırs olmamalı. Bir başkasında var, bende de olmalı düşüncesi yanlış. Her zaman planlı yatırım ve planlı büyümek gerekiyor.


SUBCONTURKEY: BESİAD farkındalık yaratmak için neler yapıyor?

Mustafa Tecdelioğlu: BESİAD olarak farkındalık yarattığımızı düşünüyoruz. BESİAD yönetim kurulu üyeleri bulundukları şehirlerde sanayi ve ticaret odalarında yönetimlerde yer alıyorlar, ayrıca sivil toplum kuruluşlarında daha fazla görev almaya başladılar. Bu da sektörümüzün bilinirliliğini artırıyor. BESİAD- Bağlantı Elemanları Dergisi sayesinde ve yurt içi yurt dışında katıldığımız fuarlarla bağlantı elemanları sektörü farkındalık yaratıyor. 

BESİAD, Dünya Cıvatacılar Birliği Kurulması İçin Öncülük Ediyor

Eylül ayında, İtalya cıvata toptancılarının daveti üzerine İtalya ya gittik. İtalya, Amerika, Tayvan, Hong Kong, Çin gibi ülkelerin sektörle ilgili dernekleri de vardı. Orada benim bir önerim oldu. Dünya Cıvatacılar Birliği kurmayı önerdim. Prensip olarak anlaştık. Sektörün en büyük sorunu müşterilerle olan ilişkilerdeki standart konusudur.

Örnek verecek olursak  sıfır hata ile ürün  isteniyor. Sıfır hata denilen kavram, milyon adette, azami 50 tane hatalı ürün olması demektir. Ekstra bir tane bile hatalı ürün olursa, bütün ürünleri geri gönderiyor. Yani bu konuda bir standart yok. Böyle bir birlik kurabilirsek dünyada bütün müşteriler için aynı standardı koyabiliriz. Kaplama veya ısıl işlemde yapılan bir hata yüzünden cıvata red olabiliyor. Bunların standartlarının belirlenmesi gerekiyor. Dünya Cıvatacılar Birliği kurulursa bu standartlar oluşturulur ve bütün dünya bunu kabul eder. 

SUBCONTURKEY:Matil hakkında bilgi verebilir misiniz?

Mustafa Tecdelioğlu: Matil, Çelik İhracatçılar Birliği ve İstanbul Kalkınma Ajansının ortak projesidir. Projenin koordinatörü Çelik İhracatçılar Birliği dir. Çeliklerle ilgili bazı testler yurt içinde yapılamıyordu. Böyle bir test merkezine ihtiyaç vardı. Geçmiş dönemde Matil de başkan yardımcısıydım, bu dönemde 2018-2021 arası 3 yıl süreyle başkanlık görevi yapacağım. Bizim sektörümüzle ilgili bazı testler de yapılıyor. Başta yorulma testi ve çentik testi olmak üzere, her türlü fiziksel, kimyasal ve metolografik testleri yapılıyor. BESİAD üyelerinin %10 indirim hakkı var. Matil, akademik kariyeri olan mühendisleriyle, uluslararası onaylı bir test laboratuvarı olarak hizmet veriyor. Test cihazlarımız da en son teknoloji cihazlarıdır. Matil, Türkiye nin en iyi laboratuvarı konumunda ve bugün Japonya ve Almanya da dahil dünyada 26 ülkeye hizmet veren bir test laboratuvarıdır. Tüm sektörümüz, gönül rahatlığı ile Matil le çalışabilir.

SUBCONTURKEY:2019 yılında BESİAD ne tür faaliyetler yapacak?

Mustafa Tecdelioğlu: Ekim ayında Polonya Krakov da düzenlenen Fastener Poland Fuarı na 13 firma ve 25 kişi olarak yer aldık ve sektörümüzün gücünü orada da gösterdik. 2019 yılında da sektörümüzle ilgili 2 tane UR-GE projesi yapmayı hedefliyoruz. Bu projelerden birini Macaristan-Polonya ziyareti olarak düşünüyoruz. Kasım veya Aralık ayında yapacağımız, 2018 yılı sektör değerlendirme toplantısında bu konuları konuşup üyelerimizle birlikte karara varacağız. 


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi