SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   22 Mayıs 2019, Çarşamba

Kasim 2018 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_175

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Tisan, Yeni Üretim Tesisiyle Üretim Alanını 25 Bin Metrekareye Çıkaracak

Plastik hammadde üreticisi bir firma olan ve toplam satışının %35 lik kısmını 30 dan fazla ülkeye ihraç eden Tisan, Dilovası Gebkim OSB de yeni bir üretim tesisinin temelini attı. Mevcutta 10 bin metrekare olan üretim alanını yeni tesisin tamamlanması ile birlikte 25 bin metrekareye çıkaracak. Tisan İş Geliştirme Yöneticisi Necati Beyoğlu ve Tisan Ar-Ge Mühendisi Binnaz Kavuşturan ile Tisan hakkında konuştuk. 


SUBCONTURKEY: Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?  
Necati Beyoğlu: 2005 yılında Trakya Üniversitesi Kimya bölümünden mezun olduktan sonra Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Organik Kimya alanında yüksek lisans eğitimimi 2008 yılında tamamladım. Yüksek lisans eğitimim sırasında 1,5 yıl boyunca yurt dışında çeşitli üniversitelerde computational chemistry üzerine çalışmalar yaptım. 2012 yılında Tisan da çalışmaya başladım. Şu anda da İş Geliştirme yöneticisi olarak görev almaktayım. 

Binnaz Kavuşturan: 2008 yılında Yeditepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği nden mezun olduktan sonra aynı bölümde bütünleşik doktora programına başladım. 2017 yılında mezun olarak doktor ünvanımı aldım. 2016 yılında Tisan a Ar-Ge Mühendisi olarak göreve başladım ve aynı görevde çalışmaya devam etmekteyim. 

SUBCONTURKEYTisan ın kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz? 

Necati Beyoğlu: Konuyla ilgili hemen herkesin bir kurumsallaşma perspektifi var ve kendi adıma kurumsallaşmayı farklı dinamiklerin bütünleşmesi olarak görüyorum.

Birincisi, stratejik yönetim, pazarlama, Ar-Ge ve tasarım farklı bir dinamiktir ve bütünleşerek tek bir dinamikte senkronize olmaları önemlidir. İkinci olarak, kurumsal kişilik kurumsal kimliğin temelidir ve şirketin değerleri ve kuralları tarafından belirlenir. Üçüncüsü, kurumsal kimlik, iyi bir itibar ve rekabet avantajı sağlayabilmek için istikrarlı bir yönetime ihtiyaç duyar. Dördüncüsü, yöneticiler, kurumsal kimliğin yönetilmesi için daha kolay elle tutulur ve hedefleri belirli süreçler üzerine odaklanırlar.

Tisan yukarıda bahsettiğim bu dört unsuru hem departmanları içinde hem de birbiri ile hem de iletişim içinde olduğu tüm çevre ile bütünleştirebilmiş ve dönüştürmeye devam eden bir firmadır. 45 yılı aşkın deneyimi ile hayatın her alanında farklı sektörlerde müşterilerimizin kompaund ihtiyaçlarını karşılayarak sektöre yön veren bir kurum olma yolunda emin adımlarla ilerlemekteyiz. Çalışanlarımızın düşüncelerini, teknolojiyi, deneyimlerimizi ve çevreyi bir bütün olarak düşünüp değer yaratmaya ve büyütmeye çalışmaktayız. Tisan bünyesinde geliştirdiğimiz stratejiler doğrultusunda yaptığımız doğru hamleler ile markamız yerel bir gerçeklikten uluslararası bir gerçekliğe dönüşmüştür.  


SUBCONTURKEY Üretimleriniz ve üretimini yaptığınız ürünler hakkında bilgi verir misiniz? 

Necati Beyoğlu: Bağımsız bir kompaunder markası olarak çalışma şeklimiz müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda farklı ürünler geliştirerek onlara kendi sektörlerinde öncü olmaları için destek vermektir.  Tisan, müşterilerinin ihtiyaçlarına göre rekabetçi ve uygun özellikte çözümler sunarak, hem standart ürünlerde hem de özel çalışmalarda, nitelikli ürün, esnek üretim, hızlı servis, güçlü teknik altyapı, insan kalitesi ile rekabetçi çözümler sunmaktadır. 

Üretim yaptığımız ürünler müşteri özeline ürün geliştirdiğimiz için çok çeşitlidir. Farklı polimerlere kullanım yeri ve gerekliliklere göre katkılar, dolgular ve takviyeler eklenerek istenilen teknik özelliklerde kompaundlar geliştirip üretiyoruz. Tislamid® markası ile PA6, PA6.6 ve kopolimerleri, Tisoplen® markası ile PPH, PPC, PPRC,  Tisarbon® markası ile PC, Tisakril®  markası ile ABS,  Tisren® markası ile PS, Tisapet® markası ile PET, Tisester® markası ile PBT, Tisaform® markası ile POM, Tisetilen® markası ile PE, en çok satılan ürün gruplarımızdandır. Aynı zamanda bu polimerlerin en az ikisini içeren özel karışım ürünler de Tisblend® markası ile geliştirmekteyiz. Tisan aynı zamanda, çevreye karşı duyarlılığını göstermek amacıyla tekrar işlem gören hammadde ile yeşil ürünler üretmektedir. EcoSTAR® ürünleri çevresel sürdürebilirlik için oluşturulmuş bir ürün grubudur.
  
SUBCONTURKEY Bu ürünlerle hedeflediğiniz sektörler hangileridir? Hangi sektörlerde ürünleriniz kullanılmaktadır? 

Necati Beyoğlu: Plastik hammadde üreticisi olduğumuz için mühendislik plastiklerinin gerekli olduğu her sektör bizim için hedef pazardır. Tabi ki de otomotiv, elektrik & elektronik ve beyaz eşya mühendislik plastiklerinin en yoğun kullanıldığı pazarlardır. Bizim de ürünlerimizin en çok kullanıldığı yerler olarak bu sektörleri sayabiliriz. Ancak güvenlik ve savunma, yapı ve inşaat, ulaşım gibi diğer sektörlerde de geniş bir kullanım alanımız vardır. 

Farkı sektörlerde faaliyet göstermemiz sürekli farklı projelerin bir parçası olmamızı sağlıyor. Bu içimizde sürekli gelişim çarklarını döndürüyor ve bunun bir parçası haline bizi getiriyor. Henüz mühendislik plastiği kullanılmamış ancak yerine ikame edebilecek sektörleri de mercek altına alıp ne var ne olmayacak ve ne olacak sorularını sorarak, araştırarak orta ve uzun vadede hedef pazar belirlemekteyiz.

Globalde kullan-dönüştür tekrar kullan anlayışınınım yoğun benimsediği bir konjektörde kendi alanımızda bunu en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Ekonomik ve ekolojik çözümler mottosu adı altında markalarımızı konumlandırdık ve Ar-Ge merkezimizde ki farklı projelerimizle bu markalar çoğalacaktır.

SUBCONTURKEYİhracatınız toplam satışınızın ne kadarını oluşturuyor? Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Necati Beyoğlu: Tisan Mühendislik Plastikleri olarak yeni ihracat stratejimizi başlattığımız yıldan itibaren her yıl artan bir büyüme oranı ile yolumuza tam hızla devam etmekteyiz. Öyle ki 3-5 ülke ile başladığımız ihracat sürecimiz bugüne baktığımızda başta Avrupa Ülkeleri olmak üzere Sahra üstü Afrika, İran, Kafkas devletleri, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve Rusya yı kapsayan 30 dan fazla ülkeye ulaşmıştır. Toplam satışımızın yaklaşık %30-35 lik kısmını kapsamaktadır ve önümüzdeki yıllarda bu oranın artması için çalışmalarımız sürmektedir.   

SUBCONTURKEY 2018 yılı  Tisan için nasıl geçti? Geçen seneye göre üretim, satış ve ihracat oranlarınız nasıl değişti? Önümüzdeki dönem için hedefleriniz nelerdir?

Necati Beyoğlu: Gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştireceğimiz yatırımların karşılığını almaya başlayacağımız, ulusal ve uluslararası arenada sıçrama yapacağımız beş yıllık planlama yaptık. Dilovası Gebkim OSB de yeni bir üretim tesisinin temelleri attık. Mevcutta 10 bin metrekare olan alanımız yeni tesisin tamamlanması ile birlikte 25 bin metrekareye çıkacak. Bulunduğumuz konumda Kuzey Marmara otoyolu ile Avrupa ya ve Osman Gazi köprüsü sayesinde Bursa ve Ege Bölgesine daha yakın olacağız. Körfez limanlarına yakın olmamız deniz aşırı bölgelere daha kolay şekilde ihracat yapmamızı sağlayacak. Fabrikayı tamamen geleceğe yönelik endüstriyel otomasyon özelliklerinde olacak şekilde faaliyete geçireceğiz. 2018 yılı içinde ki konjektörler bizi yavaşlatmış olsa da hedeflerimizden vazgeçirmedi. Yaptığınız işe odaklıysanız, doğru yaptığınıza inanıyorsanız yapmaya devam etmelisiniz. Tabii küçülüyorsunuz. Ama süreklilik çok önemli. Kimya sektörü için Avrupa da önem taşıyan Reach sertikasyonumuz markalarımız da tamamlandı. Esnek üretim yapabilme kabiliyetine sahip olmamız sayesinde ticari anlamda bulunduğumuz pazarlarda kısmen stoklu kısmen sipariş olmak üzere satış yerimizi ve itibarımız sağlamlaştırma çalışmalarımız devam ediyor.

Tisan ın gelecek yıllardaki hedefleri öncelikli olarak son yıllarda kazandığı hızlı yükseliş ivmesini arttırarak devam edecek. Plastik kullanımının kötü bir durum gibi gösterilmesi farklı tartışma alanlarında negatif algı yaratılmaya çalışıldığı şu günlerde kaliteli ve geri dönüştürülebilir ürünler yaparak plastik kullanımını yaygınlaştırarak farkındalık yaratma gayesindeyiz. Ayrıca ihracatımızı her yıl yaklaşık %5 oranında artırıp ülkemizin ekonomik anlamda da olumlu etki ederek cari açığa pozitif katkı sağlamaktır. Yeni ürün grupları ile daha fazla sektöre hitap ederek hedef kitlemizi genişletmek ve her mühendislik plastiğinin arkasındaki Tisan markası olmak en büyük hedeflerimizdendir.    

SUBCONTURKEYAr-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz? 

Binnaz Kavuşturan: Necati Bey in kurumsallaşma dönüşümü kavramından yola çıkarak birkaç yorumda bulunmak isterim. Bu dönüşümü de farklı taşıyıcılar üzerine inşa etmeye çalışıyoruz. Amacımız öncelikle  yeni ekonomik konjektöre ve taşıdığı risklere adapte olabilmek. İnovasyonla yeni ürün, hizmet ve iş modeli geliştiriyoruz. Tisan, bu geliştirmelere, Ar-Ge departmanı adı altında 4 yıl önce başlamış ve biz bunu daha ileriye taşıyoruz. Şimdi kendi dinamiklerimiz içinde  üretim hattı gibi çalışan bir sistem var. Bu sistem kapsamında fırsatları tespit eden, geliştiren, sorgulayıp test eden ve büyüten bir ekip çalışmamız var. Önümüzde 10-15 proje var. Kurumsal dönüşümün, yani yeni ekonomiye dönüşümün birinci ayağı bu. İkinci ayağı Ar-Ge.  45 yıllık bir şirketiz, bu yıllar içinde araştırma geliştirme niteliğinde birçok çalışma yapılmış ve yapılıyor. Âmâ şimdi daha derinlemesine bir Ar-Ge çalışması yapma kararı aldık. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ndan onaylı AR-GE Merkezimiz tüm çalışmalarımızı daha bilimsel ve derli toplu hale getirdi. 

Yeni ürün geliştirmelerinde sadece kompaund olarak değil farklı sektörler için de kullanılabilecek yeni ürün grupları geliştirmek hedeflerimiz arasında. Ar-Ge gücüyle standart dışı ürünlerde uzmanlaşıyoruz. Plastik mühendisi mottosu altında oldukça geniş ürün portföyümüz ve Ar-Ge çalışmalarımız var. Farklı sektörlere ve ithalata bağımlılıktan çıkma adı altında kendi içimize yaptığımız katma değer yaratan çalışmalarımız var. Bu yeni ürün gruplarımızı da önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan fuarlarda hedef kitlelerimiz ile buluşturacağız.

Bu çalışmalarımızın yanında hem kendi verimliliğimizi hem de müşterilerimizin ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmek için farklı kompaund ürünleri de geliştirmekteyiz. Yüksek teknolojiye sahip Ar-Ge laboratuvarımız ile kısa sürede geliştirmeler yaparak Türkiye de ve dünyada hızla büyüyen sektöre ayak uydurmaktayız. Bu sayede de çalıştığımız sektörlere profesyonelce ve hızla destek vermekteyiz. Yüksek teknolojiye uygun, işlevsel ürün üretebilme kabiliyetine sahip ve müşterilerine özel çözümler sunan Ar-Ge projeleri sayesinde müşterilerimize önerilebilecek değerler yaratmaktır. Sürdürülebilir bir iş olarak var olmayı devam ettirmek için, sürekli yeni projeler yaratmak esastır.
 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi