SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   23 Ocak 2020, Perşembe

Kasim 2018 Sayısı

Yıl : 16 | Sayı : s_175

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.busworldturkey.org


https://www.kalitefuari.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Hakan Ömer Gider
Eğitimci,Danışman - info@hakanomergider.com


At Bi Şey Fiyatlandırması


Merhaba, bu dönemde iki üç kişi bir araya geldiğinde en çok konuşulan konunun sizin de tahmin edeceğiniz gibi, işler güçler olduğudur. Geçenlerde eski bacanağım ile  işler-güçler  konusunda sohbet ederken, günümüzde müşteri seçmenin artık çok zor olduğunu konuşmaya başladık. Sohbet derinleştikçe, müşteri seçmek, fiyat konuşmak, pazarlıksız satmak hatta vadeleri bile serbest bırakacak bir döneme geçtiğimizi konuşurken bir ara bana  at bi şey  haline geldik dedi.

Ben de kendisine bunu bir yazı olarak irdeleyeceğimi söyledim. Bu sözü kimlerin söylediği konusuna gelince, ilk aklımıza gelenin ayakkabı boyacıları olduğunu söyledik. Bu yazıyı yazmadan önce konuyu açtığım online sınıfımda ise katılımcılar daha farklı bir bakış açısı ile her iş kolunda özellikle siftah yapma sırasında gündeme geldiğini söyledi. Bir katılımcı, ense traşı için berbere gittiğimde  at bi şey  diye talepte bulunulduğunu ve bozuk birkaç lira verdiğini söyledi. 

Bacanak ile yaptığımız konuşmaya tekrar döndüğümüzde, aslında bu yöntemin sadece kriz dönemlerinde değil, ödemenin beklenenden az olacağı ücretlerde, hizmeti alanı sanki serbestmiş gibi bırakarak onu daha üst bir ödemeye çekmek için bir taktik olduğuna hem fikir olduk. 

Örneğin ayakkabınızı boyattığınızda, boyacı çocuğa  ne kadar?  diye sorduğunuzda, onun isteyeceği rakam 5 TL civarıdır. Fakat bu rakamı söylemeyip,  at bi şey  derse, müşteri bozuk parası olmadığı zaman 10TL bile verebilir. Fiyatı dayatmak yerine müşteriye bırakıp daha yüksek bir kazanç sağlama imkanı oluşuyor.

Peki, bu yöntem diğer işlerde de olabilir mi? Mesela işinizin bedeli tamamen psikolojik bir duruma göre değişebiliyorsa, yani gerçekte ona biçilecek fiyat müşteri tarafından tespit edilmesi zorsa, hizmeti sunan rahatlıklar  at bi şey  formülü ile fiyatlandırma yapabilir. Burada ikinci bir hamle ise mutlaka bu sözün ardından,  ama anlamsız bir şey olmasın!  gibi bir yönlendirme ile rakamın komik bir düzeye inmesi de sağlanır.

Krizlerde yaşadığımız ve gözümüzden kaçmaması gereken şey, bizim krizde olmamız, sadece bizim olmamız anlamına gelmiyor. Bunu şu sözüm ile pekiştirmek isterim ki;  Aynı denizden balık tutuyoruz  O yüzden bize verilen teklifler mutlaka onlara da verilen tekliflere benzemektedir.

Burada  at bi şey  sözü ile piyasa şartlarında artık, sabit fiyat vermenin ne kadar zor olduğunu, müşteri bulmak, iş yapmak gibi konularda ne kadar çok zorluk çekildiğini ve çekileceğini hatırlatmak istedim.
Yine geçenlerde bir başka eğitimci dostum ile yaptığımız sohbette, işlerin tıpkı bir musluktan akan suya benzediğini fakat biraz kısık kısık olduğunu, bu kısıklıkla ya suyun geldiği musluk gibi birazdan gürül gürül sular akacak ya da bu kesik kesik akışlar tamamen işleri yani suyu kurutacak. Ben işlerin kesik kesik olmasını birazdan gürül gürül akacağına yormak istiyorum.

Dönemi en iyi atlatabilmenin bazı teknik ve taktikleri:
1. Öncelikle genel gider ve maliyetleri gözden geçirerek önümüzdeki döneme yönelik %15-20 gibi bir tasarruf yapmaya çalışmalıyız.
2. Başta eski müşteriler olmak üzere, ciddi anlamda aktif pazarlama yapma konusunda bir ekip oluşturmak ve onları eğitmek önemlidir.
3. İşyerinde çalışan herkesi doğal satıcı konumuna getirip, ürünlerimizle ilgili misyoner satıcılık yapmaları sağlanmalıdır.
4. İmalat sektöründeysek, mavi yakalılar ile yakın temas kurarak onların da ev ekonomilerinde uygulayacakları fikirler vermeliyiz.
5. Maliyet analizinden sonra fiyatlandırma ve ödeme koşullarını tekrar belirleyip, çok alternatifli, ödeme yöntemleri ortaya koymalıyız.
6. Tüm çalışanları bu dönemde işlerine dört elle sarılmaları gerektiğini hatırlatacak motivasyon toplantıları yaparak onları motive etmeliyiz.
7. Üretim prosedürlerini gözden geçirerek zaman etütlerini tekrar yapıp, özellikle teslimat sürelerine uygun bir çalışma geliştirmelidir.
8. Pazarlık yapma konusunda eşit davranmalı, belirli şartları yerine getiren herkese eşit indirimler ya da imkanlar sağlanmalıdır.
9. Yeni pazarlar, yeni ürünler, yeni kitlelere yönelmek, yumurtaları aynı sepete koymamak gerekir.
10. Yalnız karar vermemek için mutlaka bir danışman ile çalışmayı sürdürmek, ileride kaybedilecek büyük bedellerin önlenmesi için küçük bir danışmanlık bütçesi ile önlem alınabilir.

Tüm bu önemli maddeler ışığında çalışarak ve yöneterek bu kısıtlı süreci daha rahat atlatılacağına olan inanç ile çevresindeki diğer sanayici ve dostlarını da yönlendirmesi, toptan  bir çözüme götürecektir.

Unutmayalım, aynı denizde balık avlıyoruz!
Hakan Ömer GİDER 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.istexpo.com/midest-paris.html

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2020de-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi