SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Ocak 2019, Cuma

Mart 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_167

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://www.win-eurasia.com/tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Doruk Otomasyon, Yurt Dışına Açılıyor

Ar-Ge odaklı bir teknoloji firması olan Doruk Otomasyon ve Yazılım, 2017 yılında Amerika-da ofis açtı. Yurt içinden sonra yurt dışında da müşterilerine başarılı çözümler sunacaklarını belirten Doruk Otomasyon ve Yazılım Uluslararası Genişlemeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden, 2019 yılında Japonya-da da ofis açmayı hedeflediklerini belirtti. Aylin Tülay Özden Doruk Otomasyon ve Yazılım hakkında bilgiler verdi. 

SUBCONTURKEY: Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Aylin Tülay Özden: Kontrol ve Bilgisayar yüksek mühendisiyim. Meslekte bu sene 30. yılımı kutlayacağım. Çalışma hayatıma ilk olarak 1988 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi-nde Kontrol ve Kumanda Sistemleri Ana Bilim Dalında master ve doktora yaparken araştırma görevlisi olarak başladım. Devamında Siemens/Simko firmasındaki Ar-Ge mühendisliğini takiben, eşimin de hissedarı olduğu tekstil boya makinaları üreten İnter Servis firmasında sanayi ve üretimin dinamikleri ile tanıştım. Tekstil boya makinalarının kumanda sistemleri, mikro işlemci cihazlarla otomatik olarak yönetilmesi dolayısıyla boya süreçlerinin en hızlı, en kaliteli, en verimli sürdürülmesi konularında sistemler ürettiğimiz birimde yöneticilik yaptım. Firma üretim odaklı olduğu için 1995-1996 yıllarında bunları yaparken üretimin düzgün planlanması, terminlerin zamanında yakalanması, performansların ölçülmesi, bunların raporlanması konulu sistemlere ihtiyaç duyulduğunu fark ettik. Sanayideki üretim yapan fabrikalara üretimden sevkiyata kadar olan bütün sürecini otomatik olarak organize edecek üretim yönetimi sistemi gerekliliğine karar verdik ve 1998 yılında Doruk Net bünyesinde Doruk Otomasyon ve Yazılım-ı kurduk. Bir fabrikanın aldığı siparişten sevkiyata kadar olan bütün üretim sürecini; İş emirlerinin üretilmesi, üretim makinalarının planlanması, üretim akışının izlenmesi, stok operasyonları, kalite konusunda operatörlere bildirim yapılması gibi bütün konuları organize ettik. 1998 yılından 2017 yılının başına dek Doruk Otomasyon ve Yazılım-da genel müdürlük görevini yerine getirdim. Son 1 yıldır ise Uluslararası Genişlemeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktayım. 

SUBCONTURKEY:Doruk Otomasyonun kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Aylin Tülay Özden: Doruk Otomasyon ve Yazılım 20 yıllık bir Ar-Ge ağırlıklı teknoloji firmasıdır. Fokusu; Sanayi firmalarında üretimin daha hızlı, daha kaliteli, daha ekonomik, daha verimli ve daha çevik olması için üretim planlamacıların, üretimcilerin, bakımcıların, kalitecilerin en önemli yardımcısı olacak, MOM olarak adlandırılan ( Manufacturing Operations Management) üretim yönetimine ilişkin yazılım ve donanım sistemlerini üretmektir. 

Yazılım ve donanım ürünleri ilki 1998 yılına dayanan  Tübitak ARGE projeleri ile geliştirilmiştir. Uluslararası standartlarda bir MOM sistemi olan ProMANAGE, yaklaşık %85- i kütüphane kodu olarak geliştirilmiştir. Kurulumlar sırasında kullanıcı ihtiyacına  özel yaklaşık %10-15 civarı modifikasyonlar yapılmaktadır. 2018 yılında KOBİ-lere özel yeni bir versiyon da piyasaya sunulacaktır. Bu uygulama daha kolay modifiye edilebilecek ve satış kanalı,  partnerlerimiz üzerinden kullanıcılara ulaştırılacaktır.  Otomasyon firmaları ile veya danışmanlık firmalarına akademimizde vereceğimiz uzmanlık eğitimlerini takiben onları MES/MOM uygulama konusunda yetkinleştirip birlikte yaygınlaşmayı hedefliyoruz.

200 civarı sanayi firması kullanıcımız bulunmaktadır. Bu kullanıcılarımızdan gelen talep ve öneriler ile teknolojik gelişmeler ve uluslararası trendler ışığında kütüphanemiz yılda 4 kez upgrade edilmekte, yeni özellik ve işlevler eklenerek kullanıcılarımızın da MES/MOM sistemlerinin upgrade olması sağlanmaktadır. Bu sayede 200 müşterimiz sürekli olarak sıfır kilometre sistem kullanma garantisine sahip olmaktadırlar. 

Proje kurulum sürelerinin kısalığı en başarılı olarak öne çıktığımız konulardan biridir. Proje kurulum sürelerimiz benzer kapsamlı MOM sistemlerine kıyasla oldukça kısadır. MOM sitemimizi kullanan firmalarımız üretimlerini daha verimli ve çevik hale getirip kayıplarını tespit edip azaltarak maliyetlerini ve rekabetçiliklerini yönetebilmektedirler. Bugüne kadar satış ve pazarlamadan ziyade ürünlerimizi geliştirmeye ve müşterilerimize sunduğumuz değeri maksimize edecek faaliyetlere fokus olduk. Memnun kullanıcılarımızın referansları ile büyüdük ve adımızı duyurduk. Ekstra reklam ve tanıtım çalışmaları yapmadan, müşterilerimizin referansları ile Doruk Otomasyon ve Yazılım-ı tanıtmış olduk. 

Dünyada ve Türkiye-de rakiplerimiz olan tanınmış teknoloji firmaları bile  Türkiye operasyonlarını Doruk Otomasyon-un MOM sistemi ProMANAGE ile yönetmektedir. BSH fabrikaları 2002 yılındaki ilk kurulumu takiben 16 yıldır üretimini ProMANAGE ile yönetmektedir. Schneider fabrikaları, 10 yıl civarı bir süredir üretimlerini ProMANAGE ile yönetmektedir.

Uluslararası rakiplerimizden işlev olarak yüksek olmakla birlikte, fiyat olarak onda bir mertebelerindeyiz. MESA ve ISA üyesi olarak MES/MOM alanında uluslararası standart işlevlere sahip çözümler sunuyoruz.

Bu anlamda 2017 yılında vizyonumuzu yurt dışına da açtık. 2017 yılında Amerika ofisimizi kurduk. USA firmamız, USA-de üretim endüstrisini kuvvetlendirmek için Başkan Obama-nın emri ile kurulan 12 enstitüden biri olan DMDII ( Digital Manufacturing Design and Innovation Institute) -un Ar-Ge partnerleri arasına girdi. DMDII, Almanya-da Endüstri 4.0 platformunun Amerika versiyonu olarak düşünülebilir. Amerika-dan sonra 2019 yılında Japonya-da da benzer bir ofis açmayı hedefliyoruz. 

Şu anda Tükiye-de toplamda 1500 M-2 ye varan iki teknopark ofisimiz ile falliyet göstermekteyiz. 

Ekibimizde elektronik mühendisleri, bilgisayar mühendisleri, mekatronik mühendisleri ve endüstri mühendisleri bulunmaktadır. Bilgisayar mühendislerimiz yazılım geliştiren takımızdır. Mekatronik ve elektronik mühendislerimiz makinalarla olan haberleşmeler konusunda çalışırlar ve ayrıca sistem kurumunda rol alırlar. Endüstri mühendislerimiz de sistemin işlevleri, işletmelerde hayata geçmesi, eğitimlerinin verilmesi ve kullanıcılarımıza değer üretilmesi konusunda faaliyet gösteren uzmanlarımızdırlar.  

Donanım ürünlerimiz arasında, 2017 yılında Pazar sunduğumuz, Endüstri 4.0-a ve akıllı fabrikalara yönelik olarak IoT teknolojisi ile geliştirdiğimiz, wifi iletişim kuran ve akıllı olmayan üretim makinalarının da verilerini toplayarak onları sisteme dahil edebilen Smart Counter adlı bir cihaz da var. Böylelikle o makinaları da akıllı makine haline getirebiliyoruz. Bu cihazın tasarımı da yine bize aittir. Dolayısıyla eski moda makinaların da akıllı fabrika konseptine dahil edilmesi sağlanyor. Bu aparat özel bir tasarımla çeşitli şekillerde kullanabilmektedir.  

ProMANAGE MOM ürünümüz ise 20 ülkede marka tescili olan bir üründür. 

Biz temelde hayal satıyoruz. Elle tutulan bir şey satmıyoruz. Bu bakımdan çok fazla pazarlama, reklam ve tanıtım işlerine girmek yerine ağızdan ağıza tanıtım yapmayı tercih ettik. Doruk-ta Buluşma/ Sanayide Güç Birliği platformu gibi etkinliklerle kullanıcılarımıza sunduğumuz değeri arttırmaya ve ürünlerimizin kullanıcılarımıza yansıyan değerini pekiştirmeye çalıştık. Ürünlerimiz, BSH, ECA, Askaynak Lincon Electric, 3M, İnci Grubu, Arçelik-in bütün fabrikaları ve Arçelik-in yan sanayi firmalarında kullanılmaktadır. Web sitemizde müşterilerimizin başarı hikayeleri de yer almaktadır. www.promanage.net Web sitemizdeki başarıları hikayelerinden ürünlerimizin sağladığı avantajları okumak mümkün. Sistemin kendini 2-3 ayda geri ödediği, 2 ayda kurulduğu ve canlıya geçtiği, operatörlerin kullanımın son derece kolay olduğu, cihazların bozulmadığı ve çok verim sağladıkları ile ilgili yorumlar bulunuyor. 

Doruk Otomasyon olarak hedefimiz, üretim yapan sanayicilerin işleri öngörebilmesi, proaktif davranabilmesi, önceden kestirebilmesi, genel olarak üretimden veri toplama değil üretimin operasyonlarının yönetilmesi konusunda sistemler üretmektir. Bizim yaptığımız iş genelde üretimden veri toplama sistemi olarak anılır ama aslında MOM; yani üretim operasyonları yönetim sistemleridir. 

Doruk-un 2023 Hedefi 100 Milyon Dolar Ciro 

SUBCONTURKEY:2017 yılı Doruk Otomasyon ve Yazılım için nasıl geçti?

Aylin Tülay Özden: 2017 yılında Türkiye İhracatçılar Meclisi ile birlikte inovasyon odaklı yapılanma projesi gerçekleştirdik. 2017 yılı bu anlamda bizim için önemliydi. Yapılanmamızı inovasyon odaklı yaptık. EFQM modeli ile kurumsal yapılanmamızı mükemmelleştirme yolculuğundayız. Bölümlerimizi ve ekibimizi yönetici geliştirme programlarıyla destekledik. Şuanda 60 kişilik bir ekibimiz var. 2018 yılı sonu 100 kişilik bir ekip oluşturmayı hedefliyoruz. 2017 yılında 2016 yılından farklı olarak Akademimizi kurduk ve hayata geçirdik. 

Biz satış ve pazarlama faaliyeti yapmadığımız dönemde standart olarak %20 büyüyen bir firmayız. Ama bu sene biraz daha agresif büyümeyi hedefliyoruz. 2018 yılında Türkiye-de %50 büyüme hedefledik. 2023 yılı için bizim de bir ciro hedefimiz var. 2023 yılında 100 milyon Dolarlık ciro hedefliyoruz. Yurt dışı açılımlarımızla birlikte bunu başaracağımızı düşünüyoruz. 

SUBCONTURKEY:Akademi-yi kısaca anlatır mısınız?

Aylin Tülay Özden: ProMANAGE ürünümüz çok değişik özelliklerle sürekli gelişiyor. Doruk-ta Buluşma etkinliklerimizde kullanıcılarımız deneyimlerini anlatıyor ama bizden de bu işi geliştiren kişiler olarak detaylı olarak siz de bize anlatın diye istekleri oluyor. Ayrıca işletmelerde sistem sorumluları pozisyon değiştirebiliyor ve yeni kişiler yeterince öğrenemeyebiliyor.

Akademide üretim yönetimi otomasyonu konusunda, özellikle de ProMANAGE kullanımı ve bu yolla işletmelerdeki verimliliği artırma faaliyetleri konusunda uzmanlar yetiştirdiğimiz çeşitli konulara fokus sertifika programları düzenleniyor. Bu programların içerisinde ProMANAGE-nin ve çeşitli modüllerinin kullanımı, endüstriyel alt yapısı ve IT alt yapısı var.
Geçen sene 7 tur sertifika programı tamamladık ve 300 den fazla uzmana sertifika verdik. İstanbul, İzmir ve Ankara-da yaptık. Bu sene akademi kapsamını daha da geliştirmek istiyoruz. Fabrika ve üretimin yönetilmesi, Üretim teknolojilerinin ve kaliteli imalatının geliştirilmesine yönelik danışmanlarımızla özel eğitimler vereceğiz.

Akademimiz sanayicilerimizi bilinçlendirme ve akıllı üretimin konusunda eğitimler verme amacıyla hayata geçirdik. Akademimizi daha da geliştireceğiz. Bu konuya önem veriyoruz. Yatırımlarımızı her zaman kullanıcılarımız tarafında yapmaya özen gösteren bir firmayız. 

SUBCONTURKEY:Win Fuarına katılıyor musunuz?

Aylin Tülay Özden: Win Fuarında standımız olacak ve canlı sistemde sunum yapacağız. Win Fuarında Endüstri 4.0 alanlarının olduğu salonda olacağız. Ayrıca Endüstri 4.0 paneli düzenleniyoruz. 1 saatlik bu panlede mevcut kullanıcılarımızdan bir kısmı üretimlerini akıllı yönetme konulu deneyimlerini anlatacaklar. 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://bit.ly/2B0388W

http://www.fitfuar.com/
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi