SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Ocak 2019, Cuma

Mart 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_167

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://www.win-eurasia.com/tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

2017 Yıl Değerlendirmesi

MİB Üyeleri 120-den Fazla Ülkeye İhracat Yapıyor

Ancak tüm zorluklara rağmen 2017 yılında ihracatçılarımız, ihracat seviyesini bir önceki yıla göre önemli ölçüde artırarak, ülkemize ciddi katma değer sağlamaya devam etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı-nın resmi olmayan, geçici dış ticaret verilerine göre 2017-de ihracat bir önceki yıla göre yüzde 10,22 artarak, 142 milyar 532 milyon dolardan 157 milyar 94 milyon dolara çıktı ve Cumhuriyet tarihinin en yüksek 2. ihracat seviyesine ulaşıldı. 

Bu dönemde ithalat da yüzde 17,92 artışla, 198 milyar 576 milyon dolardan 234 milyar 156 milyon dolar seviyesine yükseldi. Bu noktada Türkiye ekonomisinin, büyüme hedefleri doğrultusunda yükselişine devam ettiğini de görüyoruz. Öyle ki Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte, yıllık yüzde 11,1 büyüme gösterdi. 2017 yılının tamamında yüzde 6,5 büyüme beklentisi söz konusu…

Sektörel açıdan değerlendirecek olursak, 2017 yılıyla ilgili hedeflediğimiz noktaya ulaşma noktasında önemli adımlarımız oldu.

İhracatımız, 2017 yılının ilk 10 ayında 84 makine grubunda, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 arttı. İthalatımız ise yüzde 3 oranında düşüş gösterdi. Makine ticareti dünyada, 2014-2016 yılları arasında yaklaşık yüzde 13 oranında azalmışken, bizim ihracatımız sadece %8 oranında azaldı. 2017 yılını, yaklaşık yüzde 10 artış ile tamamlamamız bekleniyor. 

Makina İmalatçıları Birliği üyelerinin, ihracat ve pazarlama konusunda ortaya koyduğu ciddi çalışmalar ile bu süreçten daha az etkilenmeleri, büyük işler yaptıklarının da önemli bir göstergesidir. 

Nitekim dünyanın 120-den fazla ülkesine yapılan ihracat, bu ülkenin imalatçılarının başarısıdır. Özellikle, kilogram başına ihracat değerimizin artması yönünde yapılan çalışmalar bu bakımdan önemli. Sektörümüz, ülkeye katma değer ve döviz girişi sağlayan bir sektördür.

2018 yılı da ülkemizde ve dünyada dengeleri değiştirecek büyük bir olay olmadığı takdirde, 2017 yılına benzer bir ekonomik düzen içinde gidecek gibi görünüyor. Yüzde 4 ila yüzde 5 arası büyüme tahminlerinin, hem Doğu Avrupa hem de Türkiye için geçerli olacağı ifade ediliyor. Batı Avrupa ise kısmen daha az oranda büyüme gösterse de hâlihazırdaki büyüklükleri bu oranı önemli kılıyor.

Yanı sıra, 2018 dijital dönüşümün etkisinin başladığı bir yıl olabilir. Robotlar ve otomasyon gibi konuların daha çok ön plana çıkabileceği, insan gücünün ve işlerinin yerini, -yapay zeka- ve -robot uygulamalarının- alabileceği bir çağın ilk ayak seslerini duyabileceğimiz bir yıl olacaktır. Bu konudaki çalışmaların da ötesine geçebilecek bir haberleşme ve data trafiğinin önemi, bu yıl daha çok anlaşılabilir.

MİB olarak da 2018-de, ülkemizin ileriye dönük büyüme hedeflerine katkı sağlayacak çalışmaları hızlandırma adına çalışmalarımız sürecek. Gelinen noktada bizler, sorumluluk almaya ve değer yaratmaya devam ederek, ülkemize ve sektöre katkı sağlamaya devam etmek istiyoruz.

Özellikle ileri teknolojiye dayalı, Ar-Ge ve inovasyon öncelikli, yüksek katma değerli üretim ile Türkiye-nin, yeni yılda adından daha fazla söz ettireceğine inanıyoruz.

Bunun dışında, 2018 yılında MİB-deki değişim süreci de hızla devam edecek; öncelikli olarak hedeflerimiz arasında, üyelerimizin yurtdışı pazarlar konusunda bilgilendirilmesi, sektör komitelerinin artırılması ve üyelerimizin kurumsallığa geçiş süreçlerine katkı sağlanması gibi hedeflerimiz bulunuyor.

Ayrıca gelişen teknolojiler için strateji oluşturulması, sektörde kurumsallaşmanın artırılması, hedef pazar stratejisinin geliştirilmesi, teşvik yapısının, finansman olanaklarının ve eğitim alt yapısının gözden geçirilmesi gibi alanlara yönelik stratejik yaklaşımlarımız artarak devam edecek.
Bu doğrultuda, yakın gelecek ve dijital dönüşüm hakkında da bilgilendirme toplantılarımız olacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ile olan çalışmalarımız tüm hızıyla sürecek. Tüm sektörü temsilen yaptığımız çalışmaların, 2018 yılı içinde de önemli geri dönüşler sağlayacağına inanıyoruz. 

Ahmet Özkayan
MİB Yönetim Kurulu Başkanı

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://bit.ly/2B0388W

http://www.fitfuar.com/
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi