SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Ocak 2019, Cuma

Mart 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_167

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://www.win-eurasia.com/tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

BEYSAD 4. Strateji Belgesi Lansman Toplantısı Yapıldı

26 Şubat ta Kemer Country  Orman Evi nde yapılan Strateji Belgesi Lansman Toplantımıza katılım göstermiş olan tüm paydaşlarımıza teşekkür eder, ortak akıl ile oluşturduğumuz belgemizdeki hedeflerimizi birlikte hayata geçirebilmek için işbirliğimizin artan ivmeler ile sürmesini temenni ederiz.

Bilindiği üzere BEYSAD önderliğinde, KOSGEB, beyaz eşya ana ve yan sanayi destekleri ile hazırlanmış olan Beyaz Eşya Yan Sanayii nin Strateji Belgesi çalışmalarının bir kolu olan ilk Arama Konferansı, 4-6 Mayıs 2012 tarihlerinde Bolu Abant Palace Otel de 37 kişilik katılımla; ikincisi 13-15 Aralık 2013 tarihlerinde Bolu Gazelle Otel de 47 kişilik; üçüncüsü TET (Elektrik, Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği) desteği ile 11-13 Aralık 2015 tarihlerinde Bolu Gazelle Otel de yine 47 kişilik katılımla gerçekleştirilmişti.

Çalışmalar hız kesmeden sürerken yine TET desteği ile 15-17 Aralık 2017 tarihlerinde Dördüncü Arama Konferansı için, sektörün yaklaşık 80 kişilik önemli paydaşı, yine Bolu Gazelle Otel de bir araya geldiler. 

Bu vesile ile bir kez daha;
Arama Konferansımızda bir öncekinde olduğu gibi bizlerden maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen TET (Elektrik, Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği) Yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkür eder, işbirliğimizin artarak devam etmesini dileriz.

O zamandan bu yana geçen 2 ay boyunca büyük bir titizlikle Arama Konferansı nda yapılan çalışmalar, alınan kayıtlar ve notlar üzerinde çalışıldı; BEYSAD Beyaz Eşya Yan Sanayi Strateji Belgesi Raporu tamamlanmış oldu. Yaklaşık 60 sayfadan oluşan rapor, Sektörel veriler, ortak akılla oluşturulan yorum ve tablolardan oluşmaktadır. Raporun ekinde, Arama Konferansı nda dinleme fırsatı bulmuş olduğumuz Özyeğin Ünv. Ekonomi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sayın Ümit Özlale nin çalışması da yer almaktadır.

26 Şubat 2018 Pazartesi günü yapılan BEYSAD Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı sonrasında 55 kişilik katılımla rapor lansmanı için konuyla ilgili paydaşların bir araya geldiği bir toplantı düzenlendi. Toplantıda, BEYSAD Genişletilmiş YK Üyeleri, Arçelik, Ariston hermo, BSH, Bosch, Vestel den ana sanayi yetkilileri ve hem arama konferansında hem de komitelerde emek veren tüm paydaşlar yer aldı.

Toplantı, Konferans boyunca destek olan ve raporu hazırlayan Milar Business AdvisoryServices den Kerim Han Milar ın rapor tanıtım sunumu ile başladı. Milar, kullanılan teknikler, ortaya çıkan tablolar, ortak akılla tüm kayıtlardan süzülen bilgilere ilişkin özet verilerle bilgilendirme yaptı.
  
Özetle; Arama Konferansında üç gün boyunca yapılan öneriler ışığında, Beyaz Eşya Yan Sanayi sektörünün önünde başlıca iki hedef bulunduğu görülmektedir. 
Bunlardan ilki,
Sanayi 4.0 yatırım stratejilerini geliştirmek, yatırım planlarını yapmak ve bu planları uygulamaya geçirmektir. 
İkincisi ise, 
yan sanayi firmalarının ihracat yapmaları ya da ihracatlarını geliştirmeleridir. 
Bu çerçevede firmalar hedeflere ulaşabilmek için gerekli insan gücünü istihdam etmek ve yatırımlar için gerekli finansal kaynakları bulmak zorundadırlar. Strateji belgesi bu hedefler doğrultusundaki konferansta oluşturulan yol planlarında ana sanayi, yan sanayi, BEYSAD ve kamu gibi farklı paydaşlara düşen sorumlulukların tanımlanmasında önemli katkılar sunmaktadır. 

Ardından BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ş. Burak Özaydemir, Özyeğin Üniversitesi ve TÜSİAD ile hayata geçirecek olduğumuz Sanayi 4.0 Mükemmeliyet Merkezi ne ve gelişmelere ilişkin bir bilgilendirme sunumunu; ardından tamamlayıcı olarak Özyeğin Ünv. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Reha Civanlar Özyeğin Ünv. ile ilgili bilgilendirme sunumunu ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve bir önceki dönem BEYSAD YK Başkanı Bahadır Balkır da, bu konuda TÜSİAD tarafındaki gelişmeleri aktardılar.

İlgili toplantının son sunumu, Haziran ayında İstanbul da yapılacak olan ve paydaşı olduğumuz HEFİ, İstanbul Ev Elektroniği, Beyaz Eşya Ana ve Yan Sanayi Fuarı na ilişkin, Atis Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül ün fuar tanıtım ve bilgilendirme sunumuydu.

Dolu dolu ve verimli bir gündemle geçen toplantı, büyük aile fotoğrafı çekimi ve akşam yemeği ile devam edip, keyifle sonlandı.

Bir kez daha tüm BEYSAD Dostlarına ve destek verenlerine teşekkür ederiz.

BEYSAD Genel Sekreteri – Ayşegül Koç

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://bit.ly/2B0388W

http://www.fitfuar.com/
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi