SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Ocak 2019, Cuma

Mart 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_167

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://www.win-eurasia.com/tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

ExxonMobil ve Applied Market Information, Enjeksiyon Kalıp Makineleri İçin Enerji Tasarruf Rehberi ni Yayınladı

Bu ücretsiz rehber, plastik üreticilerinin enerji tasarrufu yapmasına ve çalışmalarını en iyi düzeye taşımalarına yardımcı olabilir. 

Bu kapsamlı el kitabı, enerji tasarrufu yapma ve masrafları azaltma konusunda pratik öneriler sunmaktadır.
Yazarı: Tanınmış endüstri uzmanı Dr. Robin Kent 
Bir plastik enjeksiyon tesisinin neredeyse her alanını kapsamaktadır. 

ExxonMobil, lider araştırma ve danışmanlık şirketi Applied Market Information işbirliği ile  Enjeksiyon Kalıp Makineleri İçin Enerji Tasarruf Rehberi  adında bir rehber yayınladı. Endüstri uzmanı Dr. Robin Kent tarafından hazırlanan bu ücretsiz el kitabında, plastik üreticilerinin enerji tüketim masraflarını azaltmalarına yardımcı olacak pratik öneriler ve içgörüler yer almaktadır. 

Rehber; yüksek performanslı hidrolik yağları kullanarak bir şirketin kendi  enerji parmak izini  yaratmasına kadar bir plastik enjeksiyon tesisinin hemen hemen her alanında kullanılacak tavsiyeler içeriyor.  Rehberde aynı zamanda aşağıdaki tasarruf ipuçlarını da bulabilirsiniz. 

Bir kalıplama makinesine giren enerjiyi %25 e varan oranlarda tüketen varil ısıtıcılara yalıtım uygulamak, ısıtma masraflarını %50 oranında azaltabilir.
Basınçlı hava kaçaklarını azaltmak, basınçları düşürmek ve boru sistemini geliştirmek, kompresörün enerji tüketimini %50 oranında azaltabilir. 
Mobil DTE 10 Excel™ hidrolik yağa geçiş sayesinde, hidrolik verimlilik %6 oranında artırılabilir .

ExxonMobil Türkiye Endüstriyel Saha Pazarlama Uzmanı Seyhan Buran;  Plastik işleme, enerjinin yoğun kullanıldığı ve her bir detayın önemli olduğu son derece rekabetçi bir endüstri alanı,  diye konuştu.   Enjeksiyon Kalıp Makineleri İçin Enerji Tasarruf Rehberi , plastik işlemecilerinin çalışmalarını en iyi düzeye çıkaracak ve enerji tüketimini azaltmalarına yardımcı olacak tüm önemli detayları içermektedir. Bu pratik, faydalı rehber, işletmecilerin, alt kademelerinde gerçek bir fark yaratmalarına ve onlara rekabet açısından avantaj kazandırmaya yardımcı olabilir. 

Mobil Endüstriyel Yağları Hakkında
Mobil Endüstriyel Yağları, sektöründe öncü endüstriyel ekipman üreticilerine gelişmiş ürünler sunarak, bu üreticilerin müşterilerinin motorlarının ve makinalarının korunmasına yardımcı olur, enerji verimliliklerini geliştirirken en üst performansla çalışmalarına olanak sağlar. Alanında uzman ekibimiz güçlü dağıtım ağı vasıtasıyla yüksek kaliteli yağlarını güvenilir bir şekilde tedarik ederken, aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimize teknik uygulama hizmeti sunar.

Plastik Enjeksiyon Makineleri için Enerji Tasarrufu Rehberi

Enerji kullanımınızı neden yönetmelisiniz? 
Enerjinin hali hazırdaki maliyet yüksekliğinden dolayı boşa harcanmaması ve tasarruf edilmesi çok önemlidir. Plastik enjeksiyon kalıplama prosesi ise yoğun enerji kullanılan bir prosestir. 

Herhangi bir plastik enjeksiyon kalıplama tesisinde kullanılan enerji maliyeti genellikle doğrudan iş gücü maliyetine yakındır. İş gücü bir şirket için çok önemli olmasına rağmen gereksiz enerji harcamalarını azaltmak için bir çabada bulunulmaz. Halbuki enerji kullanımınızı iyi yöneterek azımsanmayacak derecede enerji tasarruf yapabilirsiniz.   

Herhangi bir enjeksiyon tesisinde uygulamaya göre enerji kullanımının %66 sı polimer işleme, %11 i soğutucular, %10 u basınçlı hava, %5 i su pompaları, %5 i aydınlatma, %2 si ısıtma, %1  i de ofislere dağılır. 
 
 Enerji Parmak İzi nizi Ölçümleyin 
Enjeksiyon kalıplama prosesinde enerji tüketimi; değişken, kontrol edilebilir ve aynı zamanda üretimle doğrudan ilişkili bir süreçtir. Enerji kullanımınızı doğru ölçümlemek için; tesisinize özgü bir parmak izi sunan (PKD) Performans Karakteristik Doğrusu nu hesaplamanız gerekir. PKD bilgisi sayesinde herhangi bir dönemde tesisteki enerji tüketim miktarını, asıl veya tahmini üretim hacimlerini baz alarak tahmin edebilir ve bu verileri, raporlanması ve denetlenmesi muhasebe departmanınıza aktarabilirsiniz.

Enerji Kullanımı = (Değişken Yük x Üretim Hacmi) + Baz Yük
Baz yük: sıfır üretim alanında kullanılan enerji olup, PKD nin dikey eksenle kesiştiği yerde oluşur.  
Çoğu tesis için bu, toplam enerji kullanımının %20 ila %40 ı arasında olur.  
Değişken yük: PKD eğrisiyle belirlenir ve 1 kg ürün imal etmek için gereken enerjiye denk gelir. Bu da enjeksiyon kalıplama prosesine bağlı olacak ve 0,9 ila 0,16 arasında değişir. 
PKD aynı zamanda tesisin korelasyon katsayısını belirlemek için kullanılabilir. 

Enerji kullanımı haritasını çıkarın 
Enerji harcamalarınızı takip etmek için tesisinizin  enerji haritasını  çıkarmanız gerekir. Bu harita sayesinde ana enerji kullanım alanlarınızı, çekilen tipik güç oranını (kW) ve çalışma saatlerini görerek en fazla enerji tükettiğiniz alanları saptamanıza yardımcı olur.  
Mevcut kapasite (kVA olarak ölçülür) tedarik kaynağından çekilebilen maksimum güç oranıdır ve kullanılsa da kullanılmasa da masrafları ödenir. 
Maksimum talep (kVA olarak ölçülür) fiilen çekilen maksimum gücün oranıdır.
Enerji kullanımınızı bilip buna uygun bir kapasite rakamı satın almak tasarruf açısından çok önemlidir.  

Aksi takdirde; maksimum talebinizin mevcut kapasiteyi büyük oranda aşmasıyla ek ödeme yaparsınız.

Maksimum talebinizin mevcut kapasiteden çok daha az olduğu durumlarda ise gereğinden fazla kapasite satın aldığınızdan dolayı yine yüksek ücret vermiş olursunuz. 

Güç faktörü (cos):  Yararlı güç (kW) miktarının  asıl güç (kVA) miktarı ile oranıdır. İdeal değer 1,0 dır. Çoğu plastik işleyiciler içinse bu değer 0,95 oranındadır. Güç faktörünüz çok düşükse, daha fazla mevcut kapasiteye ihtiyacınız vardır ve reaktif güç (kVArh) için ödeme yapmanız gerekebilir. 

Aralık verileri: Enerji kullanımını zamana göre analizi amacıyla kullanılır. Makinenin kapanması ve çalıştırılması maliyetli olacağından tasarruf takibi için yardımcı olur. Verileri tedarikçinizden ücretsiz olarak elde edebilirsiniz. 

Performansınızı karşılaştırmalı şekilde değerlendirin 

PLC formülü sayesinde; tesisinizdeki enerji takibini yapabilir; diğer plastik parça imalatçıları veya makine türleri ile kıyaslama fırsatına sahip olursunuz. Rehberin hazırlanmasına katkıda bulunan Tangram Technology, dünyanın çeşitli yerlerinde 200 den fazla enjeksiyon kalıplama sahasında enerji denetimleri gerçekleştirmiş ve saha veya makine performansının, global ortalamalarla karşılaştırılarak, değerlendirilebilmesi için ölçütler belirtmiştir.  

Kalıplama Döngüsü 

Bir enjeksiyon makinesi tarafından harcanan enerjiyi denetlemekle, kalıplama döngüsünün temsili bir resmi ortaya çıkar. Bu değerler baz yük ve proses yükü olmak üzere 2 gruba ayrılır.

Standart hidrolik makineleri için, baz yük toplam enerji tüketiminin %75 ine denk gelebilir. Yüksek baz yükü oranı makinenin bu iş için büyük olduğu anlamına gelebilir. Bu makinelerde yüksek baz yük oranı, ana motorun, alıştırma sırasında mümkün olduğunca geç açılması ve üretimin kesildiği veya durdurulduğu zamanlarda kapatılması gerektiği anlamına gelir. 

Tamamen elektrikli ve karma makinelerde, motorlar yalnızca gereken zamanlarda çalıştığı için, baz yük oranı çok daha düşüktür. Proses yükü aynı zamanda, b,r makinenin güç çekişini incelenerek de gözlemlenebilir. 

Hidrolik yağınızı düzenli kontrol edin
Her ne kadar hidrolik yağ masrafları, enjeksiyon makinelerini çalıştırma giderlerinin küçük bir kısmını oluştursa da; hidrolik yağda yapılan basit değişiklikler parça ömrünü uzatır, ekipmanın genel verimlilik düzeyini artırır ve döngü seviyesini azaltarak sonucunda büyük performans avantajı sağlar. 

Yüksek performanslı hidrolik yağlar:
Ekipmanı korur
Enerji verimliliğini artırır
Yağ değişim aralıklarını uzatır
Bakım ihtiyaçlarını azaltır
Masrafları düşürür
Güvenliği artırır
Çevre korumasına katkıda bulunur
 
Plastik kova, gerdel ve varil imalatçısı bir firma; yüksek performanslı Mobil DTE 10 Excel 68 e geçtikten sonra enerji faturasını yüzde 4,28 oranında düşürdü. ExxonMobil in yağı, imalatçının 150 tonluk Windsor Armout enjeksiyon makinelerinden birinde deneme amaçlı kullanıldı. Bir ay süren test sonucunda, Mobile DTE 10 Excel 68 in önceki yağa oranla verimliliği artırdığı ortaya çıktı. 

Periferik ölçümlerin kontrolü önemli
Varil ısıtıcılar veya ısı kontrol ediciler gibi periferik ölçümler, doğru yapılmadığında fazla enerji tüketip masrafı artırır. Belli aralıklarda periferik ölçüm kontrolü bu açıdan çok önemlidir. 
Etkili enerji yönetimi için bu iki basit adımı uygulamakta fayda var:
Hedeflenen taleple tesisin şartlarının uygun olmasına özen gösterin. 
Gelen talebi, asgari maliyet ve enerji kullanımı ile karşılayabilmek için ekipmanlarınızı en iyi seviyeye çıkarın. 
Basınçlı hava
Etkili bir basınçlı hava idaresi programı, yüzde 50 ye yakın bir oranda enerji tasarrufu sağlar. Basınçlı hava, kullanım noktasında 1,00/kwh€ dan fazla maliyet oluşturur. Bu rakam elektrik gücünün eşdeğer miktarından on kat daha fazladır.
Yalnızca gerekli yerlerde kullanın.
Sistem basıncını yarıya indirmek, masrafları dörtte üç oranında azaltır
İşleme masraflarını azaltın
Dağıtımı geliştirin

Kalıplar için sağlanan soğutulmuş su ve makineler için soğutma suyu beslemesi, herhangi bir plastik enjeksiyon tesisinde kullanılan toplam enerjinin yüzde 11-16 ını oluşturur. 
Isı kazanımını azaltın
Isıyı artırın
Ortamdaki havayı ön soğutma için kullanarak masrafları iyileştirin

Operasyon yönetimi:
Operasyon yönetiminde kişiler önemli rol oynar. 
Çalışanlarınızı doğru eğitimle doğru yetkilendirin
İyi bir başlangıç yapın
Süreçleri doğru yönetin
Tüketimi en aza indirin
Bakım süreçlerini geliştirin

Binalarınızı iyileştirin. Bina hizmetleri bir plastik enjeksiyon tesisindeki toplam enerji tüketiminin yüzde 8 ini kapsar. Aşağıdaki unsurlara dikkat ederek tasarrufa katkı sağlayabilirsiniz:
Aydınlatma
Isıtma

Sahanızı denetleyin. Saha denetlemeleri, enerji yönetimi stratejisinin ana temellerinden biridir. Temel enerji tüketim verileriniz ve tesisinizin enerji haritası, en büyük enerji kullanım alanlarının hedef alınabilmesi için gereken içgörüyü sunar.  

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://bit.ly/2B0388W

http://www.fitfuar.com/
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi