SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   23 Ekim 2018,

Mart 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_167

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


https://www.sandvik.coromant.com/tr-tr/campaigns/primeturning/pages/default.aspx?internal_camplink=primeturning&internal_camplink_type=highlight


https://www.trex.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Hakan Ömer Gider
Eğitimci,Danışman - info@hakanomergider.com


Satıcı Becerisi mi? Yoksa Ürün Kalitesi mi?Yıllardır devam eden ciddi bir tartışma konusu tıpkı o keyifli film olan Neşeli Günler filminde olduğu gibi hani o meşhur turşu yapma hikâyesi;  iyi turşu limon ile mi yapılır? Sirke ile mi yapılır?  tartışması yıllardır sürer gider. Hatta filmde karı koca (Münir Özkul ile Adile Naşit) sırf bu yüzden boşanmışlardır bile 
Benzer bir tartışma da üretim ile satış departmanı arasında sürer gider. Bir ürünü sattıran şey ürünün kalitesi midir? Yoksa satıcının becerisi midir? Filmdeki gibi boşanma ile sonuçlanmasa da bu bir nevi  geyik muhabbeti  uzar gider…
Bu yazıda bende bu konuya değinmek istiyorum. Aklım erdikçe dilim döndükçe pek de taraf tutmamaya çalışarak size yol göstereceğini düşünüyorum. Belki benim söylediğim bir kelime bakış açınızı değiştirebilir. 
Şöyle maddeleyebiliriz:
1. Kuşkusuz her iki departman da bir işletme için olmazsa olmazlardan. Üretilmeli ya da ithal edilmeli ve ardından da satılmalı. Bazen bu işler dışarıya verilse de yine de bünye içinde kabul edebiliriz.
2. Kalite ile maliyet birlikte hareket ettiği için. Bazı kaliteli ürünlerin maliyetten dolayı kendi kendini satma ihtimali daha düşük görünüyor. Bu demektir ki satmak için kalite tek başına yeterli değildir.
3. Satış işletmelerin olmazsa olmazlarından tüm işletme giderleri ve kar satış ile sağlanıyor. Çok başarılı satış departmanı ve satıcılar günlerce ürün tedariki sorunuyla  yok  satmaktalar ve bu da müşteri memnuniyetini düşürmektedir.
4. Reklamcıların söylediği bir söz burada da geçerli görünüyor.  Kötü bir ürün iyi bir reklam ile bir kez satar . Bunu satışa uyarlarsak da  iyi bir satıcı kötü bir ürünü (kalitesi sorunlu) bir kez satar  diyebiliriz.
5. Günümüzde reklamsız ve duyurusuz bir ürünün kendini satması zor görünmektedir. Burada satıcının kendi kabiliyeti ile ürünü duyurması gerekebilir. Bu duyuru referans zinciri gibi daha önce kullananların memnuniyeti ile yapılır. Bu noktada ürünün kalitesi yine gördüğünüz gibi birinci plandadır.
6. Buraya kadar her iki tarafı da kollamaya çalışıp, taraf tutmadan söyledim. Ama biraz taraf tutmak gerekirse işletmelerin kalbinin satışta attığını bir kez daha hatırlatmakta yarar vardır. 
7. Olaylara bir de taraflar açısından bakmak gerekir. İşletmelerin görünen yüzleri satıcılardır. Kalitesiz, problemli ve zamanında tedarik edilmeyen ürünlerle ilgili olarak ilk muhatap olanlar satıcılardır. Yani ilk fırçayı yiyen grup sahada müşterinin her türlü yardımına koşan satıcılar olur. Yapı gereği ne müşteriyi ne de üretimi öne çıkaramazlar. 
8. Fırçadan devam edersek, müşterisi tarafından fırçalanan satıcı biraz da bilenerek işletmedeki üretim ya da kalite departmanı yöneticisinde alır soluğu, hararetli bir şekilde müşterinin sıkıntılarını, isteklerini anlatır. 
9. Soğuk ve sakin üreti(m)ciler genelde çok büyük olasılıkla suçu her zaman rahatlıkla müşterinin üzerine yıkabilir. Hatta aradan satıcının neden az önce anlattıklarını (müşteriye hatanın onda olduğunu söylemek!) dile getirmediği içinde hayıflanır.

Sonuç;  İkinci kısa fırçayı da üretimden yiyen satıcı  moral yakıtı nı kaybetmeye başlar. Yavaş yavaş işletmeden, üründen, sürekli kendini haklı çıkarmaya çalışan üretim müdüründen, burnundan kıl aldırmayan kaliteciden, sadece maliyet hesabı yaparak fiyatlandırma olacağını direten finansçıdan, kullandığı arabanın kilometresine takılan idari işlerden, masraf fişleri arasına giremeyeceğini söylediği bir fatura için muhasebeden soğuyan satıcı artık işletmede kendini yalnız hisseder ve arayışa başlar…
Malum hikaye sık sık iş yeri değiştiren satıcıların aslında gerçek memnuniyetsizlik nedenlerinden biri de ve bence ilk kıvılcım da oradan gelmektedir. Orası neresi mi?
Üretim olmasın sakın 
Bence kaliteli ürünleri satmak için başarılı satıcılar istihdam etmek gerekir.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

https://www.ankiros.com

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2019da-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi