SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   23 Mayıs 2019, Perşembe

Nisan 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_168

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Çiftel Elektromekanik, Bulgaristan da Şirket Kurdu

Çiftel Elektromekanik, otomotiv ana sanayi için sigorta, sigorta kutusu, kablo terminali, bakır kablo ucu, bakır, alüminyum, fiber, saç pul üretim ve tasarımı yapıyor. Çiftel Elektromekanik Kalite Güvence Müdürü Emre Çiftçi  2017 yılının yeni yatırımlara başlama yılı olduğunu, bir taraftan 9.000 metrekarelik yeni bina yatırımı yaparken öte yandan yurt dışındaki müşteri taleplerine daha hızlı cevap vermek için Bulgaristan da şirket kurduklarını söyledi.

SUBCONTURKEY: Çiftel Elektromekanik in kuruluşundan bugün geldiği yeri anlatır mısınız? 

Emre Çiftçi: Kuruluş amacı otomotiv ana sanayi için kablo terminali, bakır, alüminyum, fiber pul üretmek olan firmamız 1990 yılında İstanbul – Avcılar da 80 metrekarelik bir alanda kuruldu ve aynı yıl üretime başladı. Takip eden yıllarda Türkiye, Balkanlar, Orta Doğu ve Afrika coğrafyasında üretilmeyen oto sigortalarını ve sigorta kutularını üretmeye başladık. Üretimimizin gelişmesine paralel olarak 1991 yılında Beylikdüzü OSB bölgesine ve daha sonra kurucuları arasında yer aldığımız TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas OSB bölgesindeki yeni modern tesisimize taşındık. Şu an TOSB da 13.000 metrekare açık ve 4.500 metrekare kapalı alanda üretimimizi sürdürmekteyiz. Halen devam eden yeni yatırımımızla 9.000 metrekarelik yeni fabrika binamızın inşaatını sürdürmekteyiz.

SUBCONTURKEY:Üretimini yaptığınız ürünler ve üretim kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz?

Emre Çiftçi: Otomotiv yan sanayinde 28 yılı geride bırakan Çiftel Elektromekanik otomotiv ana sanayi için Sigorta, Sigorta Kutusu, Kablo Terminali, Bakır Kablo Ucu, Bakır, Alüminyum, Fiber, Saç Pul üretim ve tasarımı yapmaktadır. Üretimini ve tasarımını yapmış olduğu bu ürünleri direkt olarak OEM müşterilerine sevk etmekte olan firmamız yine OEM müşterileri ile birlikte Ar-Ge faaliyetleri yürütmekte, onların ihtiyaçlarına göre sigorta ve sigorta kutusu üreterek yaratıcı çözümler sunmaktadır.

Ar-Ge çalışmaları ile araçlarda çıkan yangınları önlemek için, AB direktiflerine uygun olarak tasarladığımız ve Türk Patent Enstitüsü tarafından da tescillenen yeni tip  Ana Devre Koruma Sigorta Kutusu (Pre-Fuse Box)   nun kullanımı birçok yerli OEM firma ile proje aşamasında beraber çalışarak yaygınlaştırılmıştır. Bu çalışmalar neticesinde 2013 yılından itibaren üretilen araçların birçoğunda Ana Devre Koruma Sigorta Kutumuz kullanılmaya başlanmıştır. Hali hazırda bu ürünümüzü müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda sigortalarını da montajlayarak set halinde sevk etmekteyiz. Bu sayede müşterilerimizin stok ve işçilik maliyetlerini düşürerek artı değer yaratmaktayız.

Bu sigorta kutumuz 2017 yılı içerisinde tedarik zincirinde yer aldığımız Avrupalı Büyük bir otobüs üreticisi tarafından da test edilmiş ve beğenilmiştir. Test aşamalarını başarı ile tamamlayan ürünümüz 2018 yılı ikinci yarısından sonra üretilecek olan yeni araçlarda kullanılmaya başlanacaktır.

SUBCONTURKEY:Üretiminizin ne kadarını ihraç ediyorsunuz? İhracatınız hakkında bilgi verir misiniz?

Emre Çiftçi: Üretmiş olduğumuz ürünlerimizin büyük çoğunluğunu başta Almanya, Hollanda, Fransa, Danimarka, Polonya olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletlerine ihraç etmekteyiz. İhracatımızın önemli kısmını teknolojik ürün olan oto sigortası ve sigorta kutuları oluşturmaktadır.

SUBCONTURKEY: 2017 yılı Çiftel Elektromekanik için nasıl geçti? Hedeflediğiniz rakamlara hem üretim hem de ciro anlamında ulaşabildiniz mi?

Emre Çiftçi: 2017 yılı bizim için yeni yatırımlara başlama yılı oldu. Bir taraftan 9.000 m² lik yeni bina yatırımı yaparken öte yandan yurt dışındaki müşteri taleplerine daha hızlı cevap vermek için yurt dışında da yatırım imkânlarını araştırdık. Yaptığımız araştırmalar neticesinde AB içinde yer alması ve coğrafi, kültürel yakınlık sebebi ile Bulgaristan da yatırım yapma kararı aldık. Bulgaristan da kurduğumuz şirketimiz vasıtası ile AB ülkelerindeki müşterilerimize daha hızlı cevap verme imkânına kavuşmuş olacağız. Öte yandan 2016 yılında başlattığımız kalite yönetim sistemini yenileme ve geliştirme projeksiyonu ile öncelikle ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemini güncelleyerek yeni versiyonuna geçtik ve 2001 den beri sahip olduğumuz ISO 9001 kalite yönetim sistemine ilaveten ISO 14001 Çevre, OHSAS 18001 ve IATF 16949 Otomotiv Kalite Yönetim sistemlerinin kuruluş ve belgelendirme safhalarını tamamlayarak Kalite Yönetim Sistemimizi bir üst lige taşımış olduk.

SUBCONTURKEY:Elektrikli araç  üretiminin size olumlu yansıması varsa  bundan bahsedebilirsiniz.

Emre Çiftçi: Elektrikli araçlarla ilgili çalışmakta olduğumuz OEM firmalar ile birçok projede prototip aşamasından seri üretime kadar beraber çalışmalar yaptık. Yakın zamanda seri üretimine başlanacak olan bu elektrikli araçlarda patenti bize ait sigorta kutularımız kullanılacaktır.

SUBCONTURKEY:Ar-Ge ve yeni ürün çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Bu konuda kendiniz veya ana sanayilerle çalışmalar yapıyor musunuz?

Emre Çiftçi: Sektörümüzün olmazlarının başında Ar-Ge faaliyeti gelmektedir. Bu derece dinamik ve rekabete açık bir sektörde klasik ürün ve yöntemlerle iş yapmak mümkün değildir. Dolayısı ile Ar-Ge olmaksızın ilerlemek mümkün olmadığı gibi sürdürülebilirlik de mümkün değildir. Hedefimizde sürekli yeni ve özgün ürünler üretmek vardır. Bunun için de Ar-Ge faaliyetlerimiz kesintisiz devam etmektedir. 2018 yılı içinde en az 2 adet patent konusu olabilecek ürün projelerimiz devam etmektedir. 

SUBCONTURKEY:Önümüzdeki dönem hedeflerinizde neler var? 

Emre Çiftçi: 2018 ve takip eden 5 yıllık yatırım planlarımız hazır. Bir taraftan yeni yatırımlarla kapasiteyi artırırken diğer taraftan yeni ve özgün ürünler tasarlayarak sektördeki öncü rolümüzü devam ettirmek istiyoruz. Yurt dışı yatırımlarımızla da yurt dışında büyümemizi sürdüreceğiz. Hedeflerimiz arasında demiryolu ve marina sektörleri de yer almaktadır. Bu yatırım döneminde daha geniş bir yelpazede faaliyet göstereceğiz.


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi