SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   24 Mayıs 2019, Cuma

Nisan 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_168

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Hijyenik Açıdan Güvenilir: Dahiyane Kablo Rakorlu Ultrasonik Sensör

Hijyenik tasarım yiyecek içecek endüstrisinde her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. Bu trendin iyi bir örneği, nesneleri temassız olarak algılayabilen, Microsonic in yeni pms ultrasonik sensörüdür. Bu yeni ultrasonik sensörün hijyenik ve sağlam şekilde kurulumunu garanti altına almak için, Microsonic, LAPP dan SKINTOP® HYGIENIC  çözümünü kullanmaktadır.

Yiyecek ve içecek endüstrisinde kaplar veya kutular sayılmalı ve konumlandırılmalı, konveyör bantlarındaki akış hızı izlenmelidir ve paketlenmiş gıdaların doğru dolum seviyesinde olup olmadığı kontrol edilmeli veya doldurulmuş ürün tamamlanmış olmalıdır. Ultrasonik sensörler, renkleri ve geçirgenlikleri ne olursa olsun nesneleri algılayabildikleri için bu tür birçok işlem için idealdir. Sensörler yarasa sonarıyla aynı prensiple çalışır: Sensörler döngüsel olarak kısa bir ses dalgası yayarlar ve bir yankı sinyalinin geri dönüş süresini ölçerler. Sesin havada yayılma hızı bilindiğinden, sensörler, ses dalgasının salımı ile yankı sinyalinin alınması arasında ölçülen süreyi, cisimden ve hatta dolum seviyesinden olan uzaklığı hesaplamak için kullanabilirler. 20 kHz in üzerindeki ses dalgalarına ultrason denir ve insanlar duyamazlar. 

Sağlam ve çok yönlü
Microsonic, mesafe ölçümü için kullanılan ultrasonik sensörlerin lider sağlayıcısıdır. Dortmund dan gelen sensörler çeşitli endüstriyel sektörlerde kullanılmaktadır. Bunlara bir örnek baskı endüstrisidir; buradaki sensörler, boyalar ve kaplamalar için dolum seviyesini ölçmek veya kağıt rulolarının çapını tespit etmek için kullanılır. Yiyecek ve içecek endüstrisinde kullanılan makine ve teknik bileşenlere ilişkin hijyen koşullarının giderek fazlalaşması nedeniyle, yaygın olarak kullanılan standart sensörler artık ilgili ürünle temas eden alanlarda kullanılmaya tamamen uygun değildir. Piyasadaki bu boşluk artık, EHEDG kurallarına uygun olarak tasarlanmış ve FDA tarafından test edilmiş materyallerden yapılmış, Microsonic den yeni PMS ultrasonik sensörlerle dolduruluyor.

Gelişmiş sensör tasarımı
1.4404 malzeme sınıfından yapılmış paslanmaz çelik gövdenin alışılmadık şekli özellikle çarpıcıdır. Microsonic teki mühendisler, herhangi bir yerleştirme pozisyonunda PMS in herhangi bir yüzeyinin yatay olarak hizalanmasına olanak sağlayan bir geometri seçmediler. Bu uygulama, temizleme ve dezenfeksiyon sıvılarının her zaman akmasını sağlamaktadır. Sensörün dikey olarak aşağıya doğru ölçtüğü bir kap içindeki dolum seviyesinin ölçüldüğü durumlarda bile, gövdenin arka tarafında, herhangi bir temizleme sıvısının bu kurulum konumunda da akmasının sağlandığından emin olmak için ≥ 3° eğim bulunur. 

Pürüzsüz sensör gövdesinde gıda kalıntısı veya bakterilerin birikmesine neden olacak herhangi bir boşluk veya kenar yoktur; paslanmaz çelik, Ra <0.8 μm olan pürüz derinliğine sahiptir. Sensör tasarımının yanı sıra, doğru malzemeyi seçmek de çok önemlidir. Ultrasonik transdüserin kendisi bir PTFE film ile korunur ve bu nedenle kimyasal olarak agresif temizleme ve dezenfeksiyon ajanlarına maruz kalmaz. PMS son derece dayanıklıdır ve ECOLAB sertifikalıdır. Dört farklı tarama aralığı ile yeni PMS ultrasonik sensörler 20 mm den 1.3 m ye kadar geniş bir ölçüm aralığını kapsar. Bunlar, sürüm 1.1 de push-pull (it-çek) anahtarlı çıkış ve IO-Link ile veya 0-10 V veya 4-20 mA analog çıkış ile mevcuttur. 

Kablo rakoru güvenli bir tutuş sağlar
Standart sensörlerden farklı olarak, hijyenik ses sensörlerinin paketleme veya işleme makinelerine yerleştirilmesi, Avrupa Hijyenik Mühendislik ve Tasarım Grubu (EHEDG) tarafından yayınlanan esasların temel bir bileşenini oluşturmaktadır. Hijyenik olarak sağlam ve basit bir sensör kurulumu için araştırma yaparken Şirket, aradığını LAPP da bulmuştur. Microsonic Pazarlama Müdürü Melanie Harke, birkaç kablo rakorunun test edildiğini hatırlatarak sadece LAPP dan SKINTOP®HYGIENIC in gereksinimleri karşıladığını belirtti. Büküm direnci, sensörler ve kablo rakorlarını birleştirirken sorunlu bir alan olarak ortaya çıkmaktadır. Sonuçta, basit bir montajdan sonra sensör sıkıca yerine sabitlenmelidir. Bakım veya otomatik temizleme prosedürleri devam ederken montaj esnasında (kablo rakoru gibi) bükülmemelidir. 

SKINTOP® kablo rakorunun bükülmeyi önleme kabiliyetinin sırrı, özel yapımında, parçaların geometrisinde ve bu parçaların malzeme seçimindedir. Geleneksel kablo rakorları elastomer conta da içermekle birlikte, kablolar ve borular için montajı yapılan tüm malzemeleri en etkin şekilde sabitlemek ve sızdırmazlık sağlamak için LAPP daki geliştirme aşamasında dikkat gösterilmiştir. Bir elastomer seçerken, uygun tasarımlar, kenar sertliği seviyeleri, malzeme yer değişimi ve sonuç olarak elde edilebilir tutma kuvveti ile ilgili belirli bir uzmanlığın olması gereklidir. Bunların hepsi, bükülmeye karşı koruma üzerinde pozitif etkisi olabilecek şeylerdir. Elastomer, kabloyu mikrosonik ünitenin 12 mm kalınlığındaki sensör şaftının etrafına yerleştirildiğinde olduğu gibi kuşatırsa, sensörün dışarı çekilmesi veya bükülmesi önlenir.

Bükülmeye karşı mükemmel koruma
SKINTOP® HYGIENIC üzerindeki kablo için elastomer conta daha uzundur: somun sıkıştırıldığında, kubbeli kapak somununun iç kısmı boyunca belli bir hacim ek olarak yer değiştirir. Bu, daha yüksek bir tutma kuvveti ile sonuçlanır, bükülmeyi önler ve elastomer sızdırmazlık halkası ile paslanmaz çelik boru veya kablo arasındaki olası ölü boşlukları doldurur. LAPP mühendisleri bunun çalıştığından emin olmak için ustaca bir tasarım buldular. SKINTOP® tipik olarak kubbeli kapak somununun altında esnek kaburgalı bir plastik sepeti gizler. Dahili olarak, kubbeli kapak somunu, optimum verimlilik seviyesine kadar konikleştirilir ve vidalama esnasında bu dişleri, sızdırmazlık halkasına dayandığı yerlerde, aşağı doğru ve içeriye bastırır. Bu da, kontrollü malzeme yer değişimi, yüksek tutma kuvvetini sağlar ve kablo ve / veya sensörün dışarı çekilmesini önler. Paslanmaz çelik taban, sepetin yumuşak plastik parçasının paslanmaz çelik gövde içinde bükülmemesini sağlamak için yivli sepetin ilgili pimlerinin içine girdiği küçük girintilere sahiptir. Sonuç olarak, ne sepet ne de kablo ya da sensör bükülür: Hepsi sabit kalır. 

100 metreye kadar su geçirmezlik
Kablo rakoru contaları sadece bükülmeyi önlemekle kalmaz, aynı zamanda ekipman dışındaki elektrik bağlantı kablosunu korumaya ve yönlendirmeye ve sıvıların girmesini önlemeye yöneliktir. SKINTOP® HYGIENIC, IP69 a uygun olarak su ve partikül sızdırmaz. LAPP Grup laboratuarında ürünleri yüksek basınçta püskürterek test edilmiştir. SKINTOP® HYGIENIC ayrıca kriterleri kablo ve rakorun suya batırılması ve 100 metre derinliğe karşılık gelen 10 barlık bir basınca maruz kalınması olan IP68 testinden de geçmiştir. İç contanın yanı sıra SKINTOP® HYGIENIC, bu gereksinim için iki ilave conta içerir: biri kablo rakorunun muhafazayla buluştuğu yerdir ve bir tanesi de kubbe kapak somununun altına yerleştirilir. Muhafaza ile temas halinde olan conta, genellikle muhafazanın üst veya iç bölümüne yerleştirilen bir O-ring değil, hijyenik tasarım ilkelerine uygun olan düz bir conta şeklindedir. Sonuçta, bu çentikte basınçlı yıkayıcı dahi kullanıldığında çıkartılamayan gıda kalıntıları birikebilirdi. 

Kablo rakoru, kir ve mikropların bombardımanına karşı başka yerlerde de kendisini korur. Kubbeli kapak somununun altındaki sürgülü conta potansiyel ölü boşlukları güvenilir bir şekilde sızdırmaz hale getirir. Bir altıgen şekli yerine, tasarım sadece sırasıyla boyunda ve kubbe kapak somununda anahtar takmak için kullanılan iki düz yüzey içerir. Bu, sensörün kolaylıkla yerine sabitlenmesini sağlar.

Daha önce, gıda ve içecek endüstrisindeki kullanıcılar geleneksel kablo rakorlarını kullanıyorlardı ve tasarım boşluklarından ötürü, boşta zamanlarını bakım ve temizlik işleri ile geçiriyorlardı. Erik Büchner e göre  Önce hijyenik tasarıma ilişkin farkındalığın ve normatif çerçevenin gelişmesi gerekmekteydi  . Bununla birlikte, son zamanlarda, LAPP Ürün Müdürü, ÖLFLEX® ROBUST serisindeki kablolar gibi SKINTOP® HYGIENIC ve diğer LAPP ürünlerinin yiyecek ve içecek üretim sektöründeki potansiyel müşterileri arasında ilginin arttığını gözlemlemiştir. 

Gelişim hala devam etmektedir. Hannover Messe 2017 de, LAPP bir EMC türünü görücüye çıkardı: SKINTOP® HYGIENIC SC. Bu model elektromanyetik alanlara karşı bir bariyer görevi gören berilyum bakırdan yapılmış bir yay içerir. Hijyenik tasarım özelliklerine uygun olarak üretilen ilk elektromanyetik olarak uyumlu kablo rakorudur.

 
SKINTOP® HYGIENIC in köşeleri ve kenarları yoktur ve gıda işleme uygulamaları için ürün alanında da kullanılabilir.
 
SKINTOP® HYGIENIC kablo rakorlu paslanmaz çelik PMS sensörü. PMS, olağanüstü tasarımı nedeniyle 2018 İF TASARIM ÖDÜLÜ nü kazandı. 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi