SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   25 Nisan 2018, Çarşamba

Nisan 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_168

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


https://www.sandvik.coromant.com/tr-tr/campaigns/primeturning/?Country=tr


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Sarıgözoğlu, Yatırım İçin Yüzünü Avrupa ya Çevirdi

Yılda yaklaşık 60.000 ton sac işleme kapasitesine sahibiz ve bu kapasitenin neredeyse tamamını kullanan Sarıgözoğlu, 3 ilde kurulu 4 fabrikası ile hizmet veriyor.   Merkezimiz olan Manisa  da kalıp ve pres metal fabrikası; Aksaray ve Bursa  da ise birer pres metal fabrikası faaliyette olup toplamda 1015 çalışanımız var   diyen Sarıgözoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sarıgözoğlu, sorularımızı yanıtladı.  
 
SUBCONTURKEY: Şirketinizden söz eder misiniz? Ne zaman kim tarafından kuruldu? Şirketinizin bugünlere gelmesine ilişkin kısa bir hikâyesini anlatır mısınız?

Mustafa Sarıgözoğlu: 1957 yılında İzmir  de küçük bir atölyede babam İsmail SARIGÖZOĞLU tarafından kurulan firmamız; otomotiv yedek parçası ve buzdolabı metal parçalarının üretimi ile başlamıştır. O yıllarda üretmenin çok zor ama pazarın her türlü nitelikli ürüne aç olduğundan bahseder rahmetli babam. Zamanla – neredeyse Türkiye  nin otomotiv ve beyaz eşya üretim süreciyle paralel – gelişen kapasitemiz ve pazar talepleri ışığında ihtiyacımız olan presleri de kendimiz ürettik ve Sarıgözoğlu markasıyla yurtiçi/yurtdışı müşterilerimize pres gönderdik. 

1976 yılında Manisa  da, 1999  da Aksaray  da ve son olarak 2009 yılında Bursa  da yapmış olduğumuz yatırımlarla, şu anda 3 farklı şehirde 4 fabrika ve 1015 çalışanı ile üç kuşaktır sac kalıpçılığı, otomotiv ve beyaz eşya sektöründe faaliyet göstermekteyiz. Firmamız ilk yıllarda otomobil yedek parçaları üretmiş; sonraki yıllarda Türkiye  deki ilk buzdolabı üretiminin yan sanayiciliğini yapmış, ilk traktör üretiminin parçalarını yapmış, otomotiv montaj sanayi yıllarında da ihtiyaç duyulan kaportaların kalıplarını tasarlayıp üretmiştir. Şu anda otomotiv sektörünün gelişmiş yan sanayilerinden biri olarak araçların kozmetik olarak adlandırılan büyük dış panel parçalarından, robotlu kaynak sistemleriyle bu parçaların montajından, kalın şasi parçalarına kadar geniş bir yelpazede üretim gerçekleştiriyoruz. İlk yıllarda üretimimiz beyaz eşya ve otomotiv sektörlerine eşit dağılırken, 2000  lerden beri artan otomotivin payı şu an yüzde 80  lere ulaştı. Babamız tarafından kurulup, bir aile şirketi olarak bugünlere gelen firmamız, ben ve kardeşim Levent Sarıgözoğlu tarafından yönetiliyor. Üçüncü nesil olarak yeni kuşağın yönetimi devralmasıyla ilgili ciddi çalışmalar başlattık, bu kapsamda TAIDER (Türkiye Aile İşletmeleri Derneği) ile işbirliği içerisindeyiz.

SUBCONTURKEY: Üretim tesislerinizden söz eder misiniz? Kaç kişi çalışıyor, aylık veya yıllık ne kadar üretim yapılıyor, kapasiteniz ne kadar, ne kadarını kullanıyorsunuz?

Mustafa Sarıgözoğlu: Halen 3 ilde 4 fabrika ile hizmet vermekteyiz. Merkezimiz olan Manisa  da kalıp ve pres metal fabrikası; Aksaray ve Bursa  da ise birer pres metal fabrikası faaliyette olup toplamda 1015 çalışanımız vardır. Bu fabrikaların tamamı OSB  lerde kuruludur. Yılda yaklaşık 60.000 ton sac işleme kapasitesine sahibiz ve bu kapasitenin neredeyse tamamını kullanıyoruz.

SUBCONTURKEY: İş hayatında dönüm noktası diyebileceğiniz önemli kararlarınız oldu mu?

Mustafa Sarıgözoğlu: Hidrolik pres ürettiğimiz yıllarda ilk müşterilerimiz Bursa  da kurulu otomotiv yan sanayicileri idi. Bu nedenle Bursa  nın bizim firma tarihimizde çok özel bir yeri vardır. Bursa fabrikamızı kurmaya karar verdiğimizde önümüzde 2 yol vardı; ya mevcut üretim yöntemlerini kullanarak bir şube fabrika ya da; teknoloji ve kapasite olarak pazara bir yenilik sunmak. Tabi ki ikinci yöntemi seçtik ve 30.000 metrekare kapalı alanı olan büyük bir tesis kurarak yan sanayi olarak Türkiye  nin ilk G-1 tandem pres caddesini sektöre kazandırdık. Bugün Bursa fabrikamız 300 çalışanı ile 3 adet robot otomasyonlu tandem pres caddesine sahiptir. Ayrıca bu yıl içerisinde çalışır hale getireceğimiz yeni bir pres caddesinin siparişini vermek üzereyiz. Transfer kalıpları konusunda 10-15 yıldır global otomotiv markalarına çalışıyor olmamızın verdiği deneyimin de etkisiyle 2000 tonluk transfer presi yatırımı da planımızdadır. Bursa  da daha atak olacağımız bir dönem başladı. Zira Türkiye  nin otomotiv merkezi olan bu ilin potansiyeli çok büyük.

Aksaray  daki yarımımız da bize çok önemli stratejik katkılarda bulunmaktadır. Sadece Mercedes Benz  in Aksaray  daki kamyon tesislerinin tedarikçisi olarak kalmayıp başta Almanya olmak üzere Brezilya  ya kadar parça göndermekteyiz. Yeni nesil kamyonun şasi ve kabin grubundaki tüm pres metal parçalarını üretecek şekilde mevcut 5000 tonluk şasi presimize ek yeni presler satın aldık. Binamızı 2 misli büyüttük. 2018  de devreye girecek şekilde Aksaray fabrikamız için de G-1 pres caddesi ve robotların siparişini verdik. 

SUBCONTURKEY:Sektörde rakiplerinize fark yarattığınız tarafınız nedir? 

Mustafa Sarıgözoğlu: Bizi tercih edilir kılan özelliklerimizin başında bilgi birikimi ve esneklik geliyor. Müşteri odaklılığımız ve esnek yapımız sayesinde müşteri talepleri doğrultusunda yetkinliklerimizi sürekli geliştiriyoruz. Sarıgözoğlu olarak sürdürülebilir ve uzun vadeli başarı hedefimiz var. Kazanımlarımızı yatırıma dönüştürerek rekabet edebilir bir makine parkına sahip olmamız en büyük avantajlarımız arasında.

SUBCONTURKEY:Üretiminizi sadece iç pazarda mı değerlendiriyorsunuz? İhracatınız var mı? Varsa nerelere, kaç ülkeye? En çok nereye ihracat yapıyorsunuz?

Mustafa Sarıgözoğlu: Kalıp üretimimizin %90  ını ihracata kanalize ediyoruz. Otomotivin global markalarının neredeyse tamamına yakını, devamlı müşterimiz durumunda. A.B.D.  den Çin  e geniş bir yelpazede hizmet veriyoruz.  Ama hedef pazarımız Avrupa hatta nokta atışı olarak Almanya  dır. Kalıp tasarım yeteneğimize ek olarak fiziki kapasite olarak önemli olanaklarımız var. Sürekli bu olanaklarımızı geliştirme uğraşındayız. Bugünlerde en önemli kalıp yatırımımız 2000 tonluk Türkiye  nin en büyük try-out presi ve yeni 5 eksen CNC freze yatırımlarıdır. Ayrıca dış kaynak kullanımı konusuyla da giderek artan bir oranda ilave destek kapasite sağlamaktayız. Original Equipment Manufacturer (OEM), yani   orijinal ürün üreticisi   konumunda olan Ford Otosan, Tofaş-Fiat, Mercedes Benz, Oyak-Renault, Bosch, BMW, Volkswagen, Audi, Bently, Jaguar ve Porsche gibi dünyanın önde gelen markalarına hizmet veriyoruz. 

SUBCONTURKEY:Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetlerinizden söz eder misiniz? Cironuzun ne kadarını buraya aktarıyorsunuz? İnovasyon işinizde ne kadar önem taşıyor, bu alanda ne gibi çalışmalarınız var?

Mustafa Sarıgözoğlu: İnovasyon kültürü yalnızca iş yaşamında değil yaşamın her alanında bizi daha iyiye yönlendiren bir felsefe. İnovasyon Merkezi kurulumu için çalışmalarımız son aşamadadır. Ayrıca Türkiye İhracatçı Birlikleri (TİM)  in bünyesinde gerçekleşen İnovasyon çalışmalarında da firmamız etkin bir konumdadır. Yalın üretim konusunda da çalışmalarımız semeresini vermeye başlamıştır. Eğitimin bilhassa teknik eğitimin önemi yadsınamaz. Bu nedenle Sarıgözoğlu olarak biz de gereken her türlü destek ve çabanın içinde olmaya çalışıyoruz. Özetle bahsetmek gerekirse   üniversite sanayi işbirliği, Koç Holding  in yürüttüğü Meslek Lisesi Memleket Meselesi, Sarıgözoğlu Çıraklık Eğitim Merkezi, İsmail Sarıgözoğlu TEV Teknik Eğitim Bursu, Manisa OSB Teknik Lisesi  nde   Danışmanlar Kurulu Başkanlığı   ve benzeri tüm faaliyetlerin çok etkin bir katılımcısıyız. Manisa kalıp fabrikamız bünyesinde   tasarım merkezi   statüsü kazanmış yetkinlikle kısa zaman içinde   Ar-Ge Merkezi  ne de kavuşmuş olacağız. 

SUBCONTURKEY:Büyüme planlarınız var mı? Varsa bizimle paylaşır mısınız? Büyüme konusunda şirket olarak nasıl bir yol haritası izliyorsunuz?

Mustafa Sarıgözoğlu: Bugünlerde Endüstri 4.0 sıkça konuşuluyor. Biz on yıl önce buna hazır sistemimizi kurduk, çalışır hale getirdik. İç ve dış müşterilerimiz ile de ilişkilerimizi derinleştiriyoruz. Bugünlerde Avrupa  ya yatırım yapma planları içindeyiz, araştırmalarını yapıyoruz. Almanya bizim hedef ülkemiz. Sektörümüz sac parça ve kalıp üretimi olacak. Alman firmalardan da bize talepler gelmeye başladı. Özetle artık hedef Almanya. Çünkü teknolojinin en yüksek olduğu, otomotivde sektörün lideri bir ülke. Düşünceden araştırma ve uygulama evresine geçmiş durumdayız. Bazı firmalarla olumlu ön görüşmeler yaptık. Başlangıç noktasını geride bıraktık diyebiliriz. Buradan Almanya  ya sattığımız ürünlerin finiş işlemlerini ve pazarlamasını oradan yürüteceğiz.

SUBCONTURKEY:2017 yılını nasıl geçirdiniz?  Hedeflerinize ulaştınız mı?  2018 yılı için beklentileriniz neler?

Mustafa Sarıgözoğlu: 2017, beklentilerimizin üzerinde bir yıl oldu. Aslında beklentilerimiz vardı fakat dünyadaki siyasi iklimden dolayı iddialı hedefler koymamış idik. Ona rağmen sanayiciler olağanüstü çabalarla başarılara imza attı. Sanayicilerimiz, elinde makine ve teknoloji olan ordu. Atatürk  ün deyimiyle her fabrika bir kaledir. Bunu geçtiğimiz yıl yaşadık. Umut ederim ki bundan sonra da o şekilde devam eder. Biz geçtiğimiz yıl yüzde 20  ye yakın bir büyüme yakaladık. Bu sene de yüzde 20  leri hedefliyoruz. Almış olduğumuz yıllık siparişler beklentilerimizi karşılayacağını gösteriyor. 2018  in ilk iki ayı da beklentimizin çok üzerinde geçti. 2018 yılında da çok büyük değişikler olmazsa ekonomik açıdan büyümenin ülke genelinde devam edeceğini düşünüyorum. 

SUBCONTURKEY:Kentinizin ya da sektörünüzün sorunları nelerdir? Bunların çözümüyle ilgili düşünce önerileriniz neler olabilir?

Mustafa Sarıgözoğlu: Kalıp sektöründe nitelikli işgücü istihdamı her zaman ciddi bir problem. Biz de bu sektörün içinde bir kuruluş olarak bu eksikliğin her zaman bilincinde olduk. Ancak sadece farkında olmakla kalmayıp bir çözüm yaratmaya çalıştık. Sarıgözoğlu olarak okul-sanayi işbirliğini somutlaştırdık. Manisa  daki kalıp ve pres metal fabrikamızda çıraklık okulu kurup kapılarını gençlerimize açtık. Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli bir şekilde faaliyetlerini sürdüren okulumuzun şu an 100  ün üzerinde öğrencisi var. 3 yıldır mezun ettiğimiz öğrencilerin tamamını kendi bünyemizde istihdam ettik. Artık önümüze daha rahat bakıyoruz. Ayrıca Türk Eğitim Vakfı (TEV) bünyesinde İsmail Sarıgözoğlu Kalıpçılık Bursu uygulamasını hayata geçirdik. 15 yıldır TEV aracılığı ile kurumsal olarak teknik eğitime destek amacıyla burs sağlıyoruz.

SUBCONTURKEY:Bursa  da iş hayatına atılacaklara ya da alternatif sektörlere yatırım yapmak isteyenlere ne gibi önerileriniz olabilir? Gelecek vaat eden sektörler nelerdir? 

Mustafa Sarıgözoğlu: Her iş kolunda ofiste takip edilmesi gereken işler ve sahada takip edilmesi gereken işler vardır. Bunları da girişimciler çok iyi paylaştırmalı, aynı zamanda yetkilendirmeli ve delege etmeliler. Doğru insana, doğru yerde, doğru görevler ve hedefler vererek başarılı olunabilir. Ama güven, hiçbir zaman denetime engel değildir. Sahip olduğumuz tüm kaynaklar aslında kamuya aittir ve kamusal denetim kurumsal hale getirilebilir ve sürdürülebilir.

 

  İlgili Haberler

 

PILZ Türkiye Proje Geliştirme Müdürü Can Cansağlar: Emniyet = PILZ Sloganını Hafızalara Kazıyacağız
Busworld Turkey Bu Yıl Fuarı Rotasını İzmir e Çevirdi
OBEL, Küresel Tedarik Zincirinin Vazgeçilmez Markası Haline Geliyor
Ford Otosan, Yeni Jenerasyon Araç Projeleri İçin Tedarikçileriyle Birlikte Geri Sayımı Başlattı
Çiftel Elektromekanik, Bulgaristan da Şirket Kurdu

  İlgili Yazılar

 

Milyon Adet Siparişler
Endüstri 4.0 Karmaşası
Dünya ve Türkiye Ekonomisinde Beklentiler
Filtre Enstitüsü
Yaratıcılığın Gerçeğe Dönüşsün
 

http://hefist.com


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi