SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Ocak 2019, Cuma

Ocak 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_165

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://www.win-eurasia.com/tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Türkiye, Endüstri 4.0-ı Yakalamak İçin Milli Üreticileri Destekleyecek

Satınalma Yöneticileri ve Profesyonelleri Derneği-TÜSAYDER tarafından rekor bir katılımla İstanbul-da gerçekleştirilen VII. Satınalma ve Tedarik Yönetimi Zirvesi-nden çarpıcı sonuçlar elde edildi. Türkiye-nin önde gelen satınalma yöneticilerinin de yer aldığı ve 550 satınalma yöneticisinin katıldığı zirvede, satınalma karar gücü 50 milyar doların üzerinde oldu.

TÜSAYDER Başkanı Gürkan Hüryılmaz, zirve sonrası yaptığı değerlendirmede, 50 milyar dolar karar gücünün -Milli Satınalma 4.0-ı geleceğe taşımak için aynı görüşü paylaştığını söyledi. Buna göre Türkiye-nin Endüstri 4.0-ı yakalamak için milli üreticileri destekleyeceğini belirten Başkan Hüryılmaz, -Ayrıca, önce milli üreticilerden satınalma yapılması konusunda hem fikir olan yöneticiler, dış ticaret açığını dış ticaret fazlasına çevirmeyi hedefliyor. Şunu belirtmek isteriz ki ülkemizde üretim yapan uluslararası firmaları da milli olarak gördüğümüz için yurtdışı firmaların ülkemize yatırım yapmaları için de TÜSAYDER çatısı altında baskı oluşturacağız- dedi. 

İthalat kalemlerini azaltıp, yerlileştirmeye odaklanıyoruz

Türkiye-nin satınalma sürecinde en büyük payı özel sektörde petrol ve doğalgaz kapsam dışı tutulduğunda  %17,67 ile Otomotiv ve Yansanayi sektörünün aldığını belirten Hüryılmaz, şöyle devam etti: -Bunu %13,27 ile Çelik Endüstrisi, %9,84 ile Gıda Ürünleri, %8.84 ile Kimyevi Ürünler ve %7,60 ile Beyaz-Eşya ve Yansanayi sektörü takip ediyor. TÜSAYDER olarak Milli Satınalma 4.0 kapsamında ithalat kalemlerinin azaltılarak, yerlileştirmesine odaklanıyoruz. Bu kapsamda değerlendirdiğimizde, satınalmaların neredeyse yarısının 5 kalemde toplandığını görünüyoruz. Bu kalemlerin sırasıyla; %15,97 ile madeni yağlar, %13,05 ile makine-ekipman, %11,57 ile demir-çelik, %7,14 ile plastik-kauçuk, ve %2,28 ile ölçü aletleri olduğu görülüyor.-

Milli fasondan milli markalara doğru dönmeliyiz 

Mesleğin sorunlarına da değinen Başkan Hüryılmaz, şunları kaydetti: -Herşeyden önce satınalma halen tam anlamıyla meslek haline gelmiş ve profesyonel yapılan bir durumda değil. TÜSAYDER olarak, meslek standartlarını dünyadaki uygulamaları inceleyerek ATO ile birlikte oluşturarak MYK-a sunduk. Ayrıca milli satınalma bilincinin Türkiye-ye yerleşmesi için büyük emek harcıyoruz. Satınalma mesleği özellikle teknolojik kalemlerde halen yurtdışına bağımlı. Bunun en büyük sebeplerinden biri global markaların ürün geliştirme aşamasında kendi ülkelerindeki üreticiler ile daha yakın çalışmaları ve onların ürünlerine veya standartlarına onay vermeleri. TÜSAYDER olarak ürün yerlileştirme çalışmalarına büyük önem ve destek veriyoruz. Ancak, milli global markalarımızı yaratamadığımız sürece bu sorunu kaynağından çözmüş olamayacağız. Kısaca, milli fasondan milli markalara doğru dönmeliyiz.-

Hammaddede yurtdışına bağımlılık devam ediyor

Hammaddede yurtdışı bağımlılığının devam ettiğini hatırlatan Başkan Hüryılmaz, -Plastik, kauçuk, demir, çelik gibi işlemeye hazır hammadde üreticilerini yatırım konusunda devletimizin desteklemesi önem taşıyor. TÜSAYDER olarak milli üreticilerimiz ürünlerinin validasyon çalışmalarını önemsiyoruz. Zira, sektördeki en büyük sorunlardan biri milli satınalma bilincinin tam oturmaması sonucu yerlisi varken, ithal ürünlerin kullanılmasıdır. Sektörün başka bir sorunu da ülkemizdeki firmalarda satınalmada çalışan sayısının yetersiz oluşudur. Dünyadaki şirketlere baktığımızda, her 100 çalışan başına ortalama 1,75 satınalma çalışanı düşerken, bu oran ülkemizde her 100 çalışan başına ortalama 1,08 olarak karşımıza çıkıyor. Sonuç olarak, satınalma birimlerindeki çalışan sayısının artması ile şirketlerin karlılığında da artışlar görülecektir- diye konuştu. 


Satınalma Yöneticileri ve Profesyonelleri Derneği (TÜSAYDER) Hakkında;
Satınalma Yöneticileri ve Profesyonelleri Derneği (TÜSAYDER), 12-si bölge lideri, 29-u sektör lideri ve 250-si gönüllü üye olmak üzere 6.000 satınalma profesyonelinin aynı çatı altında toplandığı; Türkiye-yi -Satınalma ve Tedarik- konularında uluslarası alanda temsil eden ilk ve tek dernektir. TÜSAYDER üyeleri, 25 milyar USD-i aşan satınalma karar gücü ile ülke ekonomisine yön vermektedir. TÜSAYDER aynı zamanda, Uluslararası Satınalma ve Tedarik Yönetimi Federasyonu-na üye olarak Türkiye-yi bu konuda uluslararası alanda temsil eden ilk ve tek dernektir ve IFPSM üyeliği sayesinde ülkemizdeki firmaları tüm dünyaya tanıtma gücüne sahiptir.


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://bit.ly/2B0388W

http://www.fitfuar.com/
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi