SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   18 Ocak 2019, Cuma

Ocak 2018 Sayısı

Yıl : 15 | Sayı : s_165

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://www.win-eurasia.com/tr


http://tubeandsteelistanbulfair.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

  

Rotasyon ve Dönme

Frank Rothermund, Robotik Pazar Müdürü, U.I. Lapp GmbH

Robotlar daha kompakt ve çevik hale gelmekte. Kablo üreticilerinin, artan gereksinimleri karşılayan kablolar tasarlamaları gerekiyor.

Endüstride devrim zamanı - otomasyon, sayısallaştırma, sanayi 4.0 mevcut güncel moda sözcüklerden sadece bazıları. Robotik, hızla gelişen bir alan. Dünya genelinde, endüstriyel robotların kurulumundaki büyüme, 2010 yılından bu yana yılda ortalama yüzde 16-dır ve yıllık büyümenin 2019 yılına kadar yüzde 13 olacağı tahmin edilmektedir. Otomotiv sanayii hâkim olmaya devam ediyor, ancak tüketici elektroniklerinde keskin bir artışla diğer sektörler de buna yetişiyor. Bu eğilimin bir parçası olarak, küçük ve orta ölçekli üreticiler giderek daha fazla yatırım yapıyor. 

Robot üreticileri, daha kompakt, çok yönlü ve daha dayanıklı yeni modellerle yanıt veriyor. Geçmişte, bir ürün nesli tükendiğinde robotlar değiştirildi, ancak bugün yeni görevler üstleniyorlar ve bunlar daha önce olduğundan daha sık değişiyor. Hareketlerin çeşitliliği, belirli bileşenler özellikle de kablolar üzerindeki yüklerin artması anlamına gelmektedir. Sıklıkla ikisinin bir karışımı olan bükülme ve kıvrılma hareketlerini gerçekleştiriyorlar ve bu hareketler farklı eğilme yarıçapları ve bükülme açıları da içeriyor

Standart kablolar çoğunlukla uygun değildir
Lapp, birçok robot üzerinde başarısız olmadan, uzun yıllardır gerçekleştirdiği standart yelpazesinde sayısız sağlam kablo türüne sahiptir. Bununla birlikte, bu standart kablolar, yukarıda özetlenen gibi özel uygulamalar için uygun olmayabilir ve bu uygulamalar artmaktadır. Bu, çaresiz bir şekilde özel kullanım için uyarlanmış kabloların devreye girdiği noktadır. Kablo üreticileri için, robotik en üstün disiplin olarak görülebilir.

Robot kabloları ile geleneksel hareketli kablolar arasındaki en önemli fark, eski ürünün tüm hizmet ömrü boyunca hem bükülme hem de kıvrılma direncine dayanmak zorunda olması ve geliştirilmesinde, örneğin, temel olarak bir güç zinciri kablosu için farklı bir şekilde tasarlanmış olmasıdır. Üç önemli parametre vardır: 

Sınıf 6-ya taşınma
Örgülü iletken sınıfı: Robot kablolarının standartlara uygun olarak sürekli hareket için tasarlanmış en azından sınıf 6 iletkenleri olmalıdır. Alt sınıflar daha az uygundur veya hiç uygun değildir. Bununla birlikte, bazen örgülü iletken sınıf 6 bile yeterli değildir. Yüksek derecede eğilebilir ve bükülebilir olması gereken kablolar için, Lapp, standardın ötesinde örgüler kullanır; tek tek tellerin kalınlığı 0,05 milimetredir ve bu da standart kapsamındaki en ince örgülü kablolardan çok daha incedir.  

Bükülme açısı: Tipik değer +/- 360 °/m-dir, yani bir kablo, kablo uzunluğunun metresi başına ekseni kadar sola ve sağa bükülebilir. Bu, kılıfsız kablolar için geçerlidir. Kılıflılar için, değer tipik olarak +/- 180° veya metre başına yarım turdur. 

Eğilme yarıçapı: İdeal olarak, bu dış çapın dört ila 7.5 katıdır ve bu nedenle bazı durumlarda yalnızca zaman zaman harekete maruz kalan kablolardakinden daha düşüktür. Bu, sıkı yarıçaplarda ve sıkı bir şekilde paketlenmiş hortum takımlarında kabloların sarılmasını sağlar. 

Kendi ekseninin yaklaşık üç katı
Bazı uygulamalar için, bu özellikler bile yeterli değildir. Bunlar için, Lapp, +/- 1000°/m-nin üzerinde bükülmeye izin veren 3D lazer kaynak robotu için kablo da dahil olmak üzere daha yüksek bükülme açılarında bile nitelikli özel kablolar tedarik etmektedir. Bu, kablonun kendi ekseni etrafında yaklaşık üç kez bükülebileceği anlamına gelir ki bu dünya çapında benzersizdir. İlgili robot için, robot kolunun kendi ekseni etrafında birkaç kez bükülmesiyle, robot kolu üç boyutlu olarak tamamen serbestçe hareket ettiği için bu kesinlikle aşırı yükleme olmaz. 

Şaşırtıcı olan, bükülme açısının genişliği değil, bu hareketin uzun yıllar boyunca özelliklerinde herhangi bir bozulma olmadan mümkün olmasıdır. Bu özel kablo, daha da dinamik hareket testleri için genişletilmekte olan Lapp test merkezindeki testlerle ispatlanmış olarak en az yedi milyon döngü için kalifiyedir. Başka bir özel robot kablosu 15 milyondan fazla döngü için onaylanmıştır ve +/- 720°/m ile metre başına kendi ekseni etrafında iki dönüş sağlar. Bu gibi aşırı yükleri taşıyabilecek kablolar oluşturmak için, Lapp mühendisleri üstün hünerlerini sergilemek zorunda kalıyorlar. Yukarıda ele alınan, örneğin +/- 1000°/m-lik bir bükülme açısına sahip kablolar için, özel bir bakır alaşımından yapılmış örgüler kullanılmıştır. Eğildiğinde veya kıvrıldığında ve çok sayıda hareket döngüsünden sonra bile minimum elektrik direncini korurlar.

Sofistike yapım
Bu özellikler yalnızca sofistike ve kompleks bir kablo yapısı ile elde edilebilir. Etkilenilebilecek birkaç faktör vardır: 

Sarma tipleri: Demet halinde sarma, her iletkenin bir ya da birkaç sarım ile kombine edildiği, robot kabloları için genel geçerdir. Bu kablolar hem eğilmeye hem de bükülmeye dayanıklıdır. Elektrik özellikleri talep ederse, örneğin veri veya servo kablolar için, robotlarda kullanılmak için uygun kablolar çift halinde sarılır. 

Çekirdek yalıtımı: Çekirdeklerin yalıtımı birkaç milyon hareket döngüsüne dayanabilmelidir. En iyi çözüm bir termoplastik elastomer veya TPE-dir. 

Kayma desteği: Elemanlar, kablo içindeki bileşenlerin, mümkün olduğunca az sürtünmeyle birbirlerine zıt yönde hareket etmelerine yardımcı olurlar. Bunlar, aynı zamanda, kabloyu dairesel yapmak için dolgu maddesi gibi hareket ederler. Kayma destekleri, çekirdekler arasındaki boşluklara sığacak şekilde sarılmış plastik elyaflar olabilir. Bu dolgu elyaflarının doğru şekilde yerleştirilmesi yüksek derecede bir know-how gerektirir. Kalın çekirdekler, genellikle bükülme altında birbirlerinin üzerinden kaymalarını kolaylaştırmak için genellikle bir politetrafloroetilen veya polyester film sargısı ile sarılır. 

Kılıf Uygulama: Testler, örgülü kılıflardaki boşlukların bükülme ile zamanla arttığını göstermiştir; zira örgüyü oluşturan küçük teller bükülme ve zaman etkisiyle zaman içinde kopar. Bu, istenen koruma etkisi üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan temas direncini zorlar. Yaklaşık yarım milyon bükülme döngüsünün üzerine çıkıldığında, bakır tellerle çevirme örgüden daha üstündür. Tüm teller aynı yönde kalır ve temas direnci ömür boyunca neredeyse hiç değişmez. 

Dış kılıf: Burada, birçok endüstriyel uygulamada olduğu gibi, seçilen malzeme çok dayanıklı poliüretan (PUR)-dır. 

Daha ince daha iyidir
Müşteriler, artan bir şekilde kabloların mümkün olduğu kadar yerden tasarruf etmesini talep ediyor. Çünkü robotlar her geçen gün daha da küçülüyor. Güç, veri ve sinyaller gibi her türlü kabloyu ve bazı durumlarda da pnömatik, hava veya koruyucu gaz tedariki hortumlarını içeren hibrid kablolar kullanılmaktadır. Örneğin, kaynak robotu için Lapp tek bir kılıf içerisinde güç, sinyal ve endüstriyel ethernet için düzinelerce çekirdek içeren bir kablo geliştirdi. Bu hibrid kablo olmadan, müşteri bu uygulamayı gerçekleştiremeyecekti. Bu hibrid kablolardan bazıları 30 milimetre veya daha kalın olmasına rağmen, tek tek kablolar döşemekten %30 daha az alan kaplarlar. 

Robot kabloların gereksinimleri çok çeşitlilik gösterdiğinden, üreticiler için kapsamlı testler kaçınılmazdır. Bununla birlikte, birçok kablo tedarikçisinin minimum sipariş miktarları, bazı durumlarda birkaç kilometre olacak şekilde yüksektir. Lapp-da, 100 metre-den başlayan numune uzunlukları mümkündür. Bu, üreticilerin kablolar üzerinde çok fazla para harcamasına gerek kalmadan testler yapmalarını sağlar.

Lapp-dan özel bir robotik kablosu. Robotikte, kablolar sıklıkla aşırı bükülme ve eğilme yüklerine dayanmak zorundadır.
 
EMC taraması - örneğin kalay kaplı  bakır  tellerin oluşturduğu örgü gibi -  robotik kablolar da özellikle yüksek yüklere maruz  kalmaktadır.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://bit.ly/2B0388W

http://www.fitfuar.com/
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi